Google Street View: panoramata v Google Maps a Google Earth - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

Google Street View: panoramata v Google Maps a Google Earth

5. srpna 2008, 00.00 | Jednou z relativně nových a současně nejzajímavějších funkcí v mapové službě Google Maps a zemském glóbu Google Earth je podrobné zobrazení pohledů silniční sítě ve vybraných lokalitách až na úroveň samostatných ulic, jejich křižovatek a dalších lokalit v podobě panoramatických snímků. Funkci či spíše službu Street View si nyní představíme trochu podrobněji.

Google Street View patří mezi relativně nové části mapové služby Google Maps, propojené s navigačními funkcemi a vyhldáváním cestovních tras. Ve své podstatě se jedná o klasická 360 stupňová panoramata vytvořená z konkrétního místa pozorovatele, který stojí na zvoleném místě ulice či silniční sítě. První verze Google Street View byla zařazena do Google Maps koncem května roku 2007 a obsahovala panoramatická data vybraných lokalit pěti amerických měst. V současné době nabízí Google Maps pohled Street View v několika stovkách lokalit v USA, Francii a Itálii. V evropských městech a lokalitách byl pohled či vrstva Street View aktualizována mimo jiné především k letošnímu ročníku slavného cyklistického závodu Tour De France, počet zbývajících evropských lokalit s panoramatickými snímky je zatím bohužel zcela zanedbatelný.

Mobilní verze Google Maps pro různé mobilní platformy včetně Windows Mobile, Symbian OS, Palm OS a Java MIDP 2.0 pohled Street View zatím nenabízí, najdeme ho pouze u klasické online verze služby Google Maps včetně její české mutace. Prototyp prohlížeče panoramat a pohledu Street View společnost Google nedávno představila v rámci Google Maps pro svou mobilní platformu Android a je tedy možné, že Street View bude v průběhu času integrován i do dalších mobilních verzí Google Maps.


Google Maps - pokrytí pohledem Street View je z celosvětového hlediska sice zatím jen velmi malé, jeden detailní příklad za všechny - San Francisco je pokryto téměř kompletně


Google Maps - detail 2D pohledu Street View s vyznačením jednotlivých ulic, pro které je mód Street View k dispozici


Google Maps - detail panoramatického pohledu Street View s vektorovým zobrazením názvů a směru ulic


Google Maps - pohled Street View lze v Google Maps zvětšit na celou šířku obrazovky


Google Maps - další ukázka panoramatu Street View v Google Maps


Google Earth - ukázka jedné z evropských lokalit Street View vytvořené ku příležitosti cyklistického závodu Tour De France 2008

Kvalita panoramat a nové lokality

Specialitou panoramat v Google Maps, přesněji řečeno vlastností online prohlížeče panoramat, jsou průběžně zobrazované vektorové směrovky s pojmenováním jednotlivých ulic, které znázorňují reálné ulice či silniční síť. Kvalita samotných panoramat je různá. Od vyloženě „bezcenných“ snímků s nízkým rozlišením, rozmazanými konturami a vyloženě nedbale spojenými okraji až po výborná panoramata, ve kterých lze bez problémů používat i přiblížení (lupu) zhruba do poloviny stupnice. Nezkoušel jsem pochopitelně všechna místa, kde je Street View k dispozici, ani v jedné z několika desítek testovaných lokalit však větší přiblížení nemělo příliš velký smysl, neboť panoramata jednoduše nebyla vytvořena v potřebném rozlišení.

Přidávání dalších lokalit s panoramatickými pohledy z různých míst (tzn. nejen ze silnic) závisí nejen na čase a zdrojích potřebných k vytvoření potřebných fotografií, ale také se zákony některých zemí. Například v Kanadě musí být podle zákonů na ochranu osobnosti u všech fotografií lidí rozostřené obličeje a lze předpokládat, že podobně tomu bude i v dalších zemích. Další komplikace mohou způsobit objekty pro armádní využití, což se týká například Pentagonu a dalších strategických objektů, jejichž okolí v pohledu Street View nenajdeme.


Google Earth - ani v USA zdaleka není Street View k dispozici všude


Google Earth - pokrytí pohledem Street View se v Evropě zatím omezuje pouze na části Francie a Itálie

Připravena ke zpracování jsou momentálně data pro vrstvu Street View například pro Calgary, Montreal, Quebec City, Toronto, Vancouver a Winnipeg, další rozšíření Street View je v druhé polovině roku 2008 plánováno pro Austrálii a Nový Zéland. Další lokality, ve kterých by se měly pohledy Street View objevit, se nachází v Tokiu, Španělsku, Velké Británii, Irsku, Německu, Švýcarsku a Norsku. Pro některé ze zmíněných států jsou zatím plánované pohledy Street View neoficiální, patří mezi ně i Česká republika, kde by měla být panoramata pro Street View v budoucnu dostupná v Praze a v Brně. Je to možná až trochu paradoxní, neboť pro Evropu včetně České republiky v Google Maps/Earth zatím neexistují (či spíše nejsou přístupné) kvalitní letecké snímky ve vyšším rozlišení, kterým bych dal osobně přednost před panoramaty ve Street View.

Street View v Google Earth

Podobnou funkci jako je pohled Street View v Google Maps má i samostatná aplikace Google Earth, známá původně pod názvem Earth Viewer. Google Earth je intuitivnější na prohlížení celého zemského glóbu a umí ve vrstvách (některé vrstvy dodávají samotní uživatelé a partnerské společnosti Google) zobrazovat mnohem více údajů než Google Maps. Zobrazení panoramat ulic v Google Earth funguje částečně odlišně než u Google Maps, lokality jsou však stejné. Stejně jako Google Maps využívá Google Earth online připojení k fotografické vizualizaci vybraných lokalit na úrovni ulic, které jsou dostupné přes ikonku fotoaparátu.

Po zapnutí příslušné vrstvy ulic (v české verzi Google Earth se nazývá jednoduše „Zobrazení ulic“) se na mapě glóbu při vhodném přiblížení mapy objeví ikonky fotoaparátů v průsečících křižovatek, po jejichž rozkliknutí se dostanete do módu panoramatického prohlížeče indikovaného schematickou „koulí“. Poté se daný pohled přiblíží a aktivuje se samotný prohlížeče. Panoramata mají vlastní ovládání pro přiblížení/oddálení od místa pozorovatele a také nezávislý navigátor plochy panoramatu. Opět se tedy můžete virtuálně rozhlížet po okolí, přibližovat si objekty a pohybovat se po ulici pomocí dalších ikon fotoaparátů.


Google Earth - panorama Street View v akci


Google Earth - Street View neboli v české verzi "Zobrazení ulic"; ikonky fotoaparátu na křižovatkách zde představují podrobné panoramatické pohledy


Google Earth - detail pohledu Street View a jeho ovládacích prvků

Budoucnost s Google Street View Car?

Google používá k vytváření panoramat a zejména 3D modelů budov mimo jiné vozidla vybavená speciálními laserovými zaměřovači/skenery propojenými na GPS a systém souběžně pořizovaných digitálních fotografií. Kombinace digitálních fotografií a geometrických + zeměpisných dat umožňuje automatizované generování 3D modelů okolních budov včetně potřebných textur. Je tedy víc než pravděpodobné, že už nyní Google pracuje na mapových podkladech například pro komplexní 3D modely křižovatek, budov a dalších objektů pro své stávající či budoucí projekty. Každopádně technologie jdou úžasně rychle kupředu a to, co platí nebo je využíváno dnes, již nemusí být zítra aktuální.

Vývoj Google Maps a Google Earth se určitě ubírá nadějným směrem a vrstva Street View je jen jedna z jeho součástí. Své poslední slovo navíc určitě neřekl ani Microsoft a jeho produkt Virtual Earth, který rovněž nabízí 3D modely budov a další zajímavé vlastnosti a funkce v oblasti mapových služeb.


Google Street View - "špionážní" fotografie automobilu s laserovými zaměřovači pro automatické generování 3D modelů laserem nasnímaných okolních budov

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: