Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Google Page Creator: bezplatný online editor webových stránek
27. července 2007, 00.00 | Potřebujete rychle vytvořit a na web umístit webovou stránku s jednoduchou osobní či firemní prezentací? Online editor Google Page Creator vám to umožní a
navíc zcela zdarma! Chcete-li vědět víc, přečtěte si náš článek.
Aktivity společnosti Google jsou stále rozsáhlejší a bohatší v mnoha směrech. Po poměrně revolučních Google Maps a taktéž mapovém interaktivním glóbu Google Earth se objevilo ještě několik dalších online aplikací z kancelářské oblasti plánování času (Google Calendar) či online zpracování textů a tabulek (Google Docs & Spreadsheet). Poměrně populární je i manažer digitálních fotografií Picasa a několik jiných velmi zajímavých online aplikací v čele s Google Notebook. Většina z nich je v rámci velmi zajímavě orientované firemní strategie společnosti Google k dispozici zcela zdarma – jednou z mála výjimek je například profesionální verze online i offline glóbu Google Earth Pro.
Google se zkrátka angažuje v mnoha "uživatelských" oblastech, spojených především s využíváním online internetových služeb, kterým poměrně jasně vévodí GMail. S aktivním účtem na GMailu jsou ostatně spojeny i jiné online služby, včetně v tomto článku popisovaného editoru webových stránek Google Page Creator. Jedná se o bezplatný online editor s WYSIWYG prostředím, tudíž vytváříte či upravujete přesně to, co vidíte na obrazovce.
Funkčnost editoru a správce šablon
Hned na úvod musím podotknout, že zázraky byste rozhodně neměli čekat, jde totiž o velmi jednoduchou online aplikaci, navrženou pro co nejjednodušší poskládání statické webové stránky a její nahrání na webový server. Díky online editaci webových stránek budete samozřejmě potřebovat trvale funkční připojení na Internet a také vhodný prohlížeč. Google Page Creator se totiž zdaleka nespokojí s každým prohlížečem, například Operu nepodporuje vůbec, stejně jako MS Internet Explorer pro Macintosh. Bez problémů fungují s Google Page Creatorem novější verze Firefoxu a Internet Exploreru pro Windows (od verze 6.0), o podpoře Safari pro Mac/Windows či jiných prohlížečů se dokumentace Page Creatoru nezmiňuje, nicméně v tuto chvíli podle našich zkušeností k dispozici není.
Pomocí GMailu se přihlásíte na svůj účet, který současně funguje i jako účet pro Google Page Creator, a můžete začít pracovat na své webové stránce. Úvodní manažer stránek nabízí možnost vytvoření nové stránky či úpravy stránky stávající. Součástí aplikace jsou i jednoduché preference, ve kterých najdeme například funkci pro znepřístupnění stránky pro veřejné prohlížení či optimalizaci vkládaných obrázků a fotografií.
Google Page Creator – prostředí editoru s výběrem barev a ikonkami ovládajícími jednotlivé editační funkce
Design a editace stránky
Design stránky si sice teoreticky můžete navrhnout sami, reálně to ale v podstatě nejde – pro tyto účely totiž není Google Page Creator uzpůsoben, takže byste všechno museli editovat ručně s pomocí integrovaného editoru HTML kódu. Princip práce v Google Page Creator je tedy mnohem prostší – v rámci editace si vyberete grafickou šablonu a vzhled stránky a do ní pak vepíšete požadované texty, případně vložíte obrázky a další odkazy. Webdesignéři nyní pravděpodobně zpanikaří, neboť se právě dostali do oblasti, která pro ně není určena. Nedá se ale nic dělat, nic jiného než ty nejjednodušší webové stránky Google Page Creator vyrobit neumí. Po výběru grafické šablony (či ještě před ní) se můžete pustit do psaní či kopírování textů.
Google Page Creator – nabízených šablon vzhledů webové stránky je poměrně dost, jsou ale až příliš jednotvárné a primitivní
Zpravidla se bude jednat o několik vět či odstavců textu, které si můžete upravit s pomocí ikonek několika editačních nástrojů. Mimo barvy textu a jeho velikosti (standardně je nabízeno několik předdefinovaných velikostí titulků a samotného textu) můžete ještě formátovat odstavce, včetně jejich odsazení, vkládat copyrighty (záleží ale na konkrétní šabloně stránky), měnit písma a jejich styly a také vkládat do stránky obrázky a odkazy na další stránky či soubory.
Při vkládání obrázků se objeví nový requester shodný s oknem pro editaci odkazů. Každý grafický objekt vložený do stránky si navíc můžete efektově upravit, v nabídce je například možnost změny jasu a barevného podání obrázku, případně redukce barev a zaostření fotky.
Google Page Creator – každý do stránky vložený obrázek či fotku můžete ještě efektově a barevně upravit
Google Page Creator – přidávání a editace odkazů na další stránky, soubory či e-mailové adresy
Google Page Creator – vložení obrázku do stránky je možné provést i pouze odkazem na jeho umístění kdekoliv jinde na webu
Nedílnou součástí editoru je také editor HTML kódu (hodí se například ke vložení různých počítadel, přidání interních JavaScriptů apod.), který bohužel nelze přirovnat snad ani k Notepadu, jenž jej převyšuje snad ve všem. Validitu generovaného HTML, respektive XHTML kódu (je to XHMTL 1.0 Strict) nečekejte, dost zoufalé jsou i kaskádové styly, ke kterým ale jako uživatel (asi naštěstí pro něj) nemáte v editoru přístup.
Závěr
Google Page Creator je svým způsobem zajímavá, nicméně beznadějně primitivní aplikace na online editaci webových stránek. Pro ty nejzákladnější účely sice
postačuje, cokoliv jen o trochu víc náročnějšího je nad síly editoru. Jako prvotní pokus je to dobrá snaha a ocenit lze určitě i nulovou cenu, do budoucna si ale
Google s tímto editorem určitě nevystačí. Další komentáře už snad ani nemají smysl, editor si vyzkoušejte a uvidíte sami.
Google Page Creator – do stránky můžete vkládat mimo obrázků též speciální "gadgety" především typu "emotion" ikon či jiných speciálních objektových prvků
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024