Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
GoodToGo: výkonný systém pro online preflight
4. února 2004, 00.00 | Jaké výhody přináší nasazení služby pro kontrolu a přenos pre-pressových podkladů
prostřednictvím Internetu? A jak to vypadá s její rentabilitou v tuzemských podmínkách?
Na uvedené otázky se pokoušíme odpovědět v tomto článku.
Kontrola souborů před jejich předáním k výstupu, čili preflight, se stává v pre-pressu stále důležitější. Využít k ní lze skutečně nejrůznějších softwarových nástrojů, jak jsme se pokusili před časem ukázat v tomto seriálu. Zajímavou, ale dosud i v zahraničích provozech jen málo rozšířenou metodou kontroly, je přitom preflight prováděný prostřednictvím Internetu. Ten lze dnes založit v podstatě pouze na dvou technologiích: první je FlightCheck Online (jinak též MarkzNet) společnosti Markzware, druhým pak Preflight Online společnosti Extensis. V nabídce reálných implementací přitom evidentně převládají ty, které jsou postaveny na technologii Markzware.
FlightCheck Online je nabízen coby sada prostředků (jádrem je preflightová engine, použitá v populárních aplikacích FlightCheck a MarkzScout), nad kterými může uživatel vybudovat odpovídající internetovou preflightovou službu. Mnozí uživatelé tak činí výlučně pro potřeby svých provozů (podle našich informací to jsou například Daily Telegraph, Tetra Pak či Reed Business Information). Jiní pak nabízejí službu třetím subjektům, tedy obvykle tiskárnám, vydavatelstvím či agenturám, které mohou online preflight využít při přijímání tiskových podkladů od svých klientů. V minulosti jsme si na Grafice již představili jednu ze služeb uvedeného typu, Job2Print, poskytovanou samotnou společností Markzware. Dnes bychom se obdobně chtěli podívat na řešení, skrývajících se pod značkou GoodToGo.
Princip řešení
Základní princip, na kterém GoodToGo funguje, je stejný jako u všech ostatních služeb, opírajících se o FlightCheck Online. Ve hře je zde tedy serverový software, který komunikuje s lokálním počítačem prostřednictvím nenáročné klientské aplikace (Mac či Windows). Uživatel přetáhne na ikonu této aplikace soubory k preflightu. Aplikace pak spustí komunikaci se serverem prostřednictvím webovského prohlížeče. V prvním kroku se zde musí uživatel přihlásit do systému: je tedy potřeba, aby měl na serveru služby zřízen účet. Následně vyplní jakýsi jobtiket, obsahující kontaktní informace a požadavky, spojené s kontrolovanými soubory. Na základě těchto údajů vygeneruje server soubor preflightových kritérií, které odešle klientské aplikaci. Ta pak podle těchto kritérií provede preflight. Podporováno je přitom víc jak čtyřicet souborových formátů (PDF, PostScript, XPress, InDesign, Illustrator aj. - viz tento seznam), u kterých lze kontrolovat například použití písem a barev, nastavení dokumentu, verzi formátu, odkazy na externí soubory a mnoho dalšího.
Klientská aplikace systému GoodToGo.
Výsledek preflightu se zobrazí opět v okně prohlížeče. Systém přitom uživatele upozorní na problémové prvky. Provozovatel služby zde může pro každý problém stanovit, zda je jeho výskyt kritický, a podklad je tedy považován za nevyhovující k odeslání, nebo zda se jedná o chybu marginální. V obou případech je v kompetenci provozovatele také obsah chybových hlášení, takže lze touto cestou poskytnout například návod, jak problém odstranit.
Upozornění na nalezené problémy.
Poté, co je podklad uznán za vyhovující, je možné jeho odeslání. To zajišťuje opět zmíněná klientská aplikace, která může ke kontrolovaným dokumentům podle jeho typu a nastavených kritérií připojit další soubory (písma či externí obrázky u dokumentů sázecích aplikací apod.). Celá sada (včetně výše popsaného jobtiketu) se pak komprimuje a odešle na stanovený FTP server. Provozovatel služby pak může být o této transakci vyrozuměn e-mailem.
GoodToGo
Výše zmíněný základní princip lze realizovat a využít různým způsobem. GoodToGo zde v různě odstupňovaných podobách nabízí především bohaté možnosti konfigurování chování systému. Příjemce podkladu může definovat zejména různé typy úloh, tj. sady parametrů, určující způsob výměny souborů (adresa FTP serveru, maximální objem přenášených souborů aj.) a příslušná preflightová pravidla. Dále má k dispozici detailní výpis, informující ho o všech nebo vybraných transakcích, provedených prostřednictvím služby.Ten lze využít nejrůznějším způsobem, typicky pro vyúčtování klientům, ale také například při řešení kompetenčních sporů (kdo může za špatný podklad).
Nastavení preflightové úlohy.
Za možnost mít přijímané podklady plně pod kontrolou je ovšem třeba adekvátní způsobem zaplatit. GoodToGo je v současnosti k dispozici v cenově různě odstupňovaných podobách, jejichž přehled uvádíme v přiložené tabulce, kterou jsme bez úprav převzali ze serveru dodavatele. Služby Level 1 až 3 jsou provozovány na prostředcích GoodToGo a mimo limitu transakcí je v nich odstupňována i míra konfigurovatelnosti, Enterprise verze je pak určena k provozu na vlastních prostředcích zákazníka - podrobnosti lze dohledat zde.
Ceník GoodToGo služeb.
Jak je z tabulky vidět, GoodToGo není rozhodně nejlacinějším řešením. Ostatně sám dodavatel ho prezentuje jako systém pro subjekty, pracující ve velkých objemech. V této souvislosti rozhodně stojí za pozornost kalkulátor návratnosti jednotlivých podob řešení, který lze nalézt zde. Ten přitom nepostihuje dle našeho názoru základní konkurenční výhodu, kterou online preflight poskytuje: tou je výrazně vyšší bezchybnost podkladů, přijímaných provozovatelem služby od jeho zákazníků.
Závěrem
GoodToGo je hezkou ukázkou výhod, které dnes může nabídnout systém pro online preflight. Snadnost konfigurace i provozu celého řešení si lze odzkoušet prostřednictvím odpovídající demoverze. Celkově dobrý dojem ze služby ovšem kazí její cenové podmínky, pro které si zřejmě v tuzemských podmínkách bude jen těžko hledat své zákazníky.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024