Goflow: zajímavé řešení pro automatizaci workflow - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Goflow: zajímavé řešení pro automatizaci workflow

automatizace

3. června 2005, 00.00 | Promyšlená koncepce, intuitivní rozhraní nevyžadující programátorské dovednosti, řada
připravených nástrojů a v neposlední řadě i příznivý cenový model. To jsou jen některé
ze zajímavých vlastností Goflow, řešení pro automatizaci workflow, jež je použitelné
stejně dobře na jediném počítači jako v celé síti serverů. Více už v naší recenzi.

Na Grafice se často věnujeme nástrojům pro automatizaci publikační produkce, a to jak těm, které slouží ke zvýšení uživatelské produktivity při běžných úkonech, tak těm, jež lze nasadit ke komplexnímu hromadnému zpracování souborů. Druhá zmíněná skupina nástrojů se většinou vyznačuje ne právě nízkou pořizovací investicí, která ji předurčuje k nasazení pouze ve větších provozech. Najdou se ovšem i výjimky: příkladem za všechny se nám takto jeví být nedávno uvedené řešení Goflow společnosti In The Garden Software, o jehož přiblížení bychom se rádi pokusili v této recenzi.

Základní přiblížení

Goflow je řešením pro platformu Windows, které pro svůj chod vyžaduje instalaci Microsoft .NET Framework 1.1. Základem řešení je tzv. Goflow Engine, který dovoluje provozovat jeden či více serverů, na kterých běží úlohy. Úlohy jsou složeny z tzv. triggeru a jedné či více akcí. Trigger stanovuje podmínky, za kterých se má úloha spustit: možné je například monitorování obsahu složky nebo stavu aplikace v určeném čase či v zadaném časovém intervalu atp. Akce pak zajišťují vykonání určitých činností, jako jsou například přenos či přejmenování souborů, zaslání e-mailu, spuštění určité aplikace atp. Provázání mezi triggery a akcemi zajišťují tzv. události. Jedná se o jakési obdoby podmínek či filtrů, určujících, co a jak se má zpracovat: možné je například zpracování každého souboru v adresáři či každého řádku v tabulce Excelu, rozdílné zpracování pro určené souborové typy, ošetření chybových stavů hlášených softwarem (například chybějící soubory, přerušení FTP spojení aj.) atp.

goflow1f.gif

Goflow Visual Designer

Engine a Visual Designer

O provoz serverů a provádění úloh se stará Goflow Engine. S jeho pomocí lze zajistit paralelní zpracování úloh, k dispozici jsou dále i funkce optimalizující vytížení procesoru. Druhou nezbytnou složkou Goflow pak je Visual Designer. Jedná se o aplikaci, která jednak slouží k návrhu úloh a jejich přiřazování jednotlivým serverům, tak i monitorování provádění úloh. Naznačené provázání je dnes k dispozici ve dvou licenčních modelech. Tím prvním je Goflow Lite - v tomto případě lze z prostředí Designeru buďto spouštět na daném počítači tzv. Embedded Engine, který je schopen součastně zpracovávat pouze pět úloh, nebo spolupracovat s jinými Enginy. Goflow Professional pak obsahuje vlastní Engine, který dovoluje zpracování neomezeného počtu úloh (omezeno pouze výkonností daného počítače) a zahrnuje i licenci Designeru. Zatímco Lite podoba je tedy určena pro méně náročné zpracování v jednouživatelském prostředí, je Professional verze zaměřena na serverové aplikace ve větších provozech. Engine a Designer lze přitom kombinovat velmi různorodými způsoby: mimo triviálního nasazení v rámci lokální sítě se dá uvažovat i o globálním propojení prostřednictvím Internetu, přičemž uživatel může s pomocí cenově nenáročného Designeru využívat služeb jednoho či více výkonných Enginů. Dle našeho názoru se jedná o velmi elegantní přístup, kterým jiné produkty daného typu nenabízí.

goflow2f.gif

Engine a Visual Designer lze ve velkém provázat prostřednictvím Internetu

Práce ve Visual Designeru je obdobná tomu, na čem staví jiná soudobá pokročilá řešení pro kontrolu workflow. Namísto jakéhokoli programování se návrh provádí v grafickém názorném prostředí. Zde uživatel skládá požadovanou úlohu z triggerů, akcí a událostí pouhým přetažením odpovídajících prvků z nabídky a následným vyplněním odpovídajících dialogů, určujících parametry zpracování.

Poskytované funkce

Možnosti Goflow jsou předurčeny schopnostmi přednastavených triggerů a akcí, které jsou v terminologii produktu označeny jako pluginy. Základní, tzv. Basic Pack, poskytuje pestré možnosti práce se soubory, aplikacemi či schránkou, dále se nabízí i nástavbové funkce, například pro porovnávání obrázků, kontrolu počítače, zpracování textu, plánování aj. Na univerzálnosti celému řešení přidává podpora externích skriptů. FTP Pack pak poskytuje možnosti kontroly FTP přenosů, dále je k dispozici Internet Pack s nástroji pro kontrolu e-mailu či WWW-serveru. Konečně je poskytován i Compression Tools Pack, s jehož pomocí lze využívat kompresi a dekompresi na bázi algoritmu ZIP. Všechny uvedené nástroje si mohou uživatelé Goflow stáhnout zdarma, výrobce pak připravuje několik sad dalších, mj. ke zpracování PDF či analýzu textu. K vývoji vlastních uživatelských nástrojů je pak poskytován odpovídající SDK.

goflow3f.gif

Schéma naznačující využití Goflow při zpracování pomocí Distilleru a PitStop Serveru

Možnosti nasazení

Goflow je velmi univerzálním prostředkem, který si najde své místo v mnoha různých oblastech, publikační průmysl z toho pochopitelně nevyjímaje. Z možných workflow scénářů, které se v případě publikování resp. pre-pressu nabízí, lze zmínit především možnost provázat užívané publikační nástroje (typu Acrobatu a jeho pluginů, sázecích aplikací jako je Adobe InDesign či QuarkXPress atp.) do jednoho celku. Představit si lze takto například kontrolu činnosti aplikací jako je Distiller či PitStop Server ve chvíli, kdy tyto určitým způsobem selžou - namísto zdržující manuální intervence zajistí automatický restart Goflow, možné je pak i nabalení dalších služeb (například internetových přenosů) na uvedené produkty atp. Různorodé možnosti se nabízí při správě FTP serveru, přemisťování, kopírování, mazání, zálohování či archivování souborů, předání téhož vstupního dokumentu k různému zpracování rozdílným aplikacím (například pro cross-media publishing apod.) nebo zařízením (nátisky, RIP), skupinové spolupráci atp. Několik málo příkladů využití lze nalézt na serveru výrobce.

Závěrem

Goflow je řešením, které nás zaujalo elegancí, univerzálností a v neposlední řadě cenovými podmínkami. Lite verze je totiž k dispozici za velmi přijatelných 91 USD a i Professional podoba je nabízena za cenu (454 USD), která je výrazně nižší, než jsme u systémů daného typu zvyklí. Pokud přemýšlíte o tom, že byste své publikační workflow rádi alespoň dílčím způsobem automatizovali, je Goflow rozhodně jedním z prvních kandidátů, kterému byste měli věnovat svou pozornost.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: