Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
GigaPan.org: velkoplošné panoramatické fotografie na Internetu
22. listopadu 2007, 00.00 | Server GigaPan.org nabízí zajímavou webovou službu na prohlížení a sdílení velkých panoramatických fotografií na Internetu. Více se o této bezplatné službě
dočtete v našem článku.
Na Internetu lze nalézt skoro všechno. Od bagrů až třeba pro zubní pasty, co spolehlivě vybělí téměř cokoliv. Také digitální fotografové mají na Internetu své nezastupitelné místo v podobě mnoha odborných či komerčních serverů zabývajících se vším, co s fotografiemi a digitálními fotoaparáty nějakým způsobem souvisí. Publikování a sdílení snímků na Internetu je už dávno zcela běžnou záležitostí, stejně jako možnost sdílení panoramatických fotek. Služba GigaPan je ale svým způsobem výjimečná.
Server GigaPan má na svědomí Carnegie Mellon University, která jej vytvořila ve spolupráci s NASA Ames Intelligent Robotics Group a společností Google. Server nabízí prohlížení a sdílení velkoplošných panoramatických snímků na Internetu, jejich vyhledávání a komentování a dále diskuse o konkrétních snímcích. Současná betaverze serveru, respektive jeho služeb, umožňuje odesílat panoramatické snímky s vysokým rozlišením pomocí samostatné aplikace pro Windows a Mac OS X, kterou si samozřejmě můžete stáhnout zdarma.
Tvorba a sdílení panoramat
Celý postup přípravy fotografií je shodný jako u klasických aplikací na tvorbu panoramatických snímků. Po vytvoření uživatelského konta (které je v současné době opět bezplatné) si stáhnete příslušný program na odesílání snímků. Samotná panoramata si musíte poskládat v externí aplikaci, v budoucnu by ale mělo být možné nechat snímky poskládat i online, a to v prakticky libovolném rozlišení.
GigaPan má pro odeslání panoramatických snímků jediné dva požadavky. Panorama musí být ve formátu TIFF s LZW kompresí a musí mít rozlišení alespoň 50 megapixelů. Server se tak částečně brání nekvalitním panoramatům v nízkém rozlišení, kterých je všude na Internetu ke stažení přehršel. Program "GigaPan uploader" pak zpracuje konkrétní TIFF panorama a nahraje ho na server. O zobrazování se stará Flash aplikace, jež momentálně nabízí funkci lupy a plynulý posuv panoramatu v okně webového prohlížeče. Z každého panoramatu si lze navíc udělat nezávislé snapshoty jeho částí a použít je (zejména u rozsáhlých panoramat) pro rychlou navigaci k příslušné části panoramatu.
Svá panoramatická díla můžete zpřístupnit ostatním uživatelům. Pro účely vyhledávání snímků lze mimo názvu panoramatu přidat ke každému sdílenému "souboru" libovolná klíčová slova a případně doplnit k panoramatu delší popis. Vyvarujte se zatím češtiny, na webových stránkách Gigapan.org se totiž česká nabodeníčka nezobrazují správně a také vyhledávání s češtinou by bylo pro zahraniční uživatele této služby dost problematické.
GigaPan a Google
Podobně jako u některých moderních správců digitálních fotografií, také ve službě GigaPan můžete přiřadit k panoramatům zeměpisnou pozici, která snímek dále identifikuje. GPS souřadnice se zadávají kombinací vizuálních prvků (na mapě) a číselných hodnot, jako mapové podklady slouží Google Maps. Panoramata lze dále sdílet i pomocí virtuálního glóbu Google Earth, příslušný KML soubor lze exportovat na disk a případně použít i k dalším účelům.
Gigapan.org - k propojení panoramatických fotografií s mapovými podklady slouží služby Google Maps a Google Earth
Závěr
Server Gigapan.org je velmi zajímavá služba, která může svým uživatelům nabídnout bezplatné sdílení a online prohlížení i velmi rozsáhlých panoramat. Propojení s mapovými službami servu Google je logickou cestou, jak (samozřejmě opět zdarma) navýšit celkový rozsah služeb serveru. Otázkou tedy už jen zůstává rychlost vývoje nezbytných služeb a aplikace pro automatické skládání panoramat z odesílaných snímků a zahájení finálního provozu celého serveru. Zatím vše působí poměrně nadějným dojmem a necháme se překvapit, jak se budou služby GigaPan dále rozvíjet.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024