Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
GeoSetter 3.0.1: bezplatný geotagging fotografií v češtině
4. března 2009, 00.00 | S utěšeně vzrůstajícím počtem nejrůznějších variant GPS přijímačů včetně GPS modulů integrovaných v mobilních zařízeních se stále častěji dostávají do popředí zájmu fotografů také nástroje s funkcí geotagging, neboli označování snímků jejich zeměpisnou polohou. Rádi bychom vám proto dnes představili GeoSetter pro vizuální přidávání GPS údajů k fotografiím, jehož předností je nulová cena, snadné ovládání a mimo české lokalizace také například spolupráce se serverem locr.com.
GeoSetter je vcelku nenápadný a zatím nepříliš známý program na vizuální přidávání zeměpisných údajům k digitálním fotografiím. Jedná se přitom o poměrně kvalitní aplikaci na GPS geotagging s několika přednostmi, mezi které patří česká jazyková lokalizace programu, nulové náhledy na vaši peněženku a především celá řada zajímavých editačních funkcí.
GeoSetter je například na rozdíl od locr GPS Photo k dispozici pouze ve verzi pro Windows a nemá žádné interní funkce pro samotnou editaci grafických dat ve fotografiích. Ohledně podpory fotografií na tom není GeoSetter nijak špatně, pracovat můžete se soubory ve formátech JPEG, TIFF a také s několika RAW formáty v čele s Adobe DNG, CRW/CR2, NEF, MRW, PEF, ORF, SR2/SRF a RAF. Pro zápis EXIF metadat interně využívá GeoSetter utilitu ExifTool, která je již součástí programu.
Mapa a editační prvky
Základem celého GeoSetteru je propojení programu s online verzí Google Maps (budete tedy potřebovat Internet), které se používají pro samotný vizuální geotagging. Okno s mapou tedy logicky zabírá největší prostor na obrazovce, jeho velikost ale můžete přizpůsobit a uvolnit tak místo pro náhledový systém a seznamy souborů.
GeoSetter umí znázornit pozici snímku na mapě a zobrazí také přímo v mapě základní údaje o vybraném snímku, zde ale češtině moc dobře nefunguje. Zeměpisné souřadnice lze ke snímkům přidávat ručně kliknutím do mapy, nebo jejich taktéž manuální editací v příslušném okně/nástrojovém panelu. Doplnění všech potřebných EXIF informací je přitom automatické, stejně jako přidání některých doplňkových IPTC metadat.
Snímek tak může obsahovat informace o nadmořské výšce, spoustu klíčových slov, údaje o copyrightu, kontakty, popisek snímku a také data o místu jeho pořízení. K dispozici přitom máte uživatelsky definovatelné šablony se seznamem oblíbených míst (s jejich podobným popisem), které si můžete vytvořit v předvolbách GeoSetteru. Podle klíčových slov a dalších informací lze fotografie v GeoSetteru také vyhledávat a filtrovat jejich zobrazení.
GeoSetter 3.0.1 - přidávání podrobných informací ke snímkům včetně klíčových slov, časové zóny a přesné lokality
GeoSetter 3.0.1 - editor základních metadat
GeoSetter 3.0.1 - součástí preferencí programu je i možnost nadefinování nejoblíbenějších míst, kde často fotíte, pro jejich snazší geotagging
GPS track log, synchronizace a export dat
Na mapě můžete také sledovat znázorněné GPS logy obsahující skupiny souřadnic vašeho pohybu, podle kterých pak můžete poměrně snadno určit, ve kterém místě jste danou fotografii pořídili a přiřadit k ní v mapě příslušné souřadnice. Uvedený způsob práce s GPS logy lze synchronizovat v rámci NMEA, GPX, PLT, LOG a dalších typů textových souborů, doplňkovou funkcí pro synchronizaci je pak automatizované přidávání GPS metadat pro JPEG varianty originálních RAW snímků v závislosti na jejich názvu. Editovat lze také datum pořízení snímku, exportovat GPS informace a další metadata pro Google Earth a synchronizovat snímky se serverem locr.com.
GeoSetter 3.0.1 - integrovaná podpora serveru locr.com
Závěr
V oblasti geotaggingu začíná být dost živo a GeoSetter je toho jen drobným důkazem. I přes nulovou cenu se jedná o poměrně vyspělou a v praxi plně použitelnou aplikaci, jejíž možnosti by mohli ocenit především uživatelé vyžadující českou lokalizaci. Pro srovnání ještě uvedu další z celé řady freewarových programů pro geotagging digitálních fotografií - konkrétně například nativní (i když dost jednoduché) aplikaci serveru locr.com locr GPS Photo pro Windows, Windows Mobile a Symbian a také velmi kvalitní program Pictomio (kombinuje také funkce správce fotek a podporuje jak Google Maps, tak i Microsoft Virtual Earth), na který se podrobněji podíváme zase někdy příště.
GeoSetter 3.0.1 - předvolby pro zobrazování náhledů a vlastností snímků
GeoSetter 3.0.1 - předvolby programu pro datum, čas, klíčová slova aj.
GeoSetter 3.0.1 - výběr formátu zeměpisných souřadnic a nadmořské výšky
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024