Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
Software
Genuine Fractals 6: nová verze nástroje pro pokročilé zvětšování bitmap
Genuine Fractals
15. prosince 2008, 00.00 | Společnost onOne Software nedávno představila verzi 6 známého pluginu Genuine Fractals. Produkt slouží ke zvětšování fotografií a bitmapových obrázků na profesionální úrovni s použitím patentovaných fraktálových algoritmů, a to nejen v Photoshopu a Photoshop Elements, ale nejnověji též i Aperture a Lightroom. Zajímá vás, co nového daná verze přináší? Dozvíte se to v našem článku.
Zásuvný modul Genuine Fractals je určen pro zvětšování fotografií a bitmapových obrázků na profesionální úrovni, využitelné například v oblasti grafického a publikačního průmyslu. Daný software jistě není třeba příliš představovat, protože jsme o něm již psali v několika předešlých článcích. Společnost onOne Software, která tento plugin v současné době vyvíjí a distribuuje, nicméně uvedla před několika dny na trh jeho již šestou verzi, kterou si tímto přiblížíme.
Nová verze produktu sice nenabízí žádné převratné změny, nicméně přináší několik v praxi dobře použitelných vylepšení. Podobně jako u předešlé verze 5 je i Genuine Fractals 6 prodáván ve dvou variantách, Standard (cena 159,95 USD) a Professional (299,95 USD). Podoba Professional se od od verze Standard odlišuje podporou zvětšování CMYK obrázků, novou funkcí „Gallery Wrap“ (ještě se o ní zmíníme dále v textu) a kompatibilitou pluginu s aplikacemi Adobe Lightroom a Apple Aperture. Genuine Fractals 6 funguje v operačních systémech Windows Vista, Windows XP (SP2) a Mac OS X 10.4.11 nebo novější. Pro fungování aplikace ve Windows je nezbytné mít v počítači nainstalované prostředí Microsoft .NET Framework 2.0. Program stále není optimalizovan pro práci v 64bitovém operačním systému. Nová verze funguje v Adobe Photoshopu CS2-CS4, Adobe Photoshop Elements 4 a 5 a nově též (v případě podoby Professional) v programech Adobe Photoshop Lightroom a Apple Aperture.
Fungování Genuine Fractals
Genuine Fractals 6, stejně jako jeho předchozí verze, využívá při interpolaci bitmapových obrázků fraktálové algoritmy, které po důkladné analýze všech pixelů fotografie (hledají a využívají se opakující se bloky podobných pixelů) optimálně zvětší grafickou předlohu dle zadaného výstupního rozlišení. Program dále umožňuje zvětšovanou předlohu doostřovat, simulovat efekt filmového zrna a optimalizovat podání struktur ve fotografii (reprodukce detailů), což mu dává schopnost dosahovat kvalitnějších výsledků, než skýtají běžné interpolační metody (například bikubická interpolace). Podle údajů výrobce dosahuje plugin nejlepších výsledků při použití tiskového rozlišení v rozsahu cca 180 až 360 dpi či aplikovaných násobcích standardního rozlišení 300 dpi. Nechybí podpora 8 a 16bitových barevných kanálů (v barevných prostorech RGB a LAB) i stupňů šedi (opět včetně podpory 16bitových barvových kanálů). Profesionální verze produktu podporuje též 16bitové barvové kanály v prostoru CMYK. Stejně jako u minulé verze produktu je i nyní u dokumentů Photoshopu podporována průhlednost alfa kanálů a jsou rovněž akceptovány i vytvořené výběrové cesty.
Co je v Genuine Fractals 6 nového?
Design uživatelského rozhraní programu se nezměnil a je stejný jako u předchozí verze 5. Jak už bylo výše zmíněno, nová verze programu nenabízí žádnou „revoluční“ změnu, ale přesto se zde najdou některé zajímavé novinky. Firma OnOne Software, podle svých slov, při tvorbě inovací produktu přihlédla k některým zkušenostem a požadavkům uživatelů, z čehož také vyplývá charakter daných vylepšení.
Přibyla nová funkce „Tilling“, která slouží pro dlaždicový tisk velkých formátů snímků na maloformátové tiskárně. Po nastavení výstupního rozlišení interpolované předlohy a maximálního formátu, který dokáže daná tiskárna vytisknout, aplikace automaticky obrázek rozdělí do jednotlivých bloků, které se pak mohou na uvedené tiskárně individuálně vytisknout a následně zkompletovat do požadovaného velkého formátu. V nastavení dialogu je možné si navolit přesahy jednotlivých částí tak, aby na výsledném formátu nebyly vidět spoje slepených částí.
Další novou funkcí je „Gallery Wrap“. Uvedená funkce je určena pro zvětšování obrázků, které mají být poté zarámovány do klasických „dřevěných“ rámů. Je běžné, že při zarámování obrazů, v našem případě fotografií, je nutné obraz částečně oříznout, což může zásadně narušit celkovou kompozici fotografie. Proto daná funkce dokáže obrázek uměle „protáhnout“ o požadovanou hodnotu tak, aby se při ořezu fotografie zachoval její celkový záběr. K dispozici je několik přednastavených druhů okopírování okrajových oblastí snímku („Reflect“, „Reflect soft“, „Strech“, „Strech soft“). V zásadě se jedná buďto o čisté zkopírování okrajových částí fotografie (volba „Reflect“) či jejich „protáhnutí“(volba „Strech“).
Pro uživatele, kteří v minulé verzi tápali v nastaveních dialogu „Texture“ jsou nyní nově k dispozici konkrétní přednastavení , vystihující nejčastější typy zvětšovaných předloh („General purpose“, „Low-res JPG“, „Portrait“, „Landscape“, „High detail“a „Custom“).
Dávkové zpracování předloh a kompatibilita s novými aplikacemi
Určitého vylepšení se v šesté verzi dočkala i funkce dávkového zpracování více souborů („Batch processing“). Nyní je možné změnit rozměry u všech souborů, které obsahuje vybraná složka. Jednotlivé soubory také lze, v závislosti na konkrétním nastavení, hromadně zvětšovat a uložit i ve dvou variantách zvětšení. V nastaveních parametrů pro dávkové zpracování souborů lze navolit velikost, rozlišení, úložný formát, jméno, lokaci umístění, barevný prostor a volitelné umístění vodoznaku. Pro úsporu místa na disku poskytuje plugin možnost, stejně jako v předchozích verzích programu, ukládat soubory ve svém vlastním formátu STN, jež nabízí bezeztrátovou (tzv. wavelet) kompresi, redukující velikost výsledných souborů na méně než polovinu.
Poslední význačnější novinkou je to, že zásuvný modul Genune Fractals 6 je nyní možné užívat i v rámci aplikací Adobe Photoshop Lightroom a Apple Aperture, byť s určitými omezeními (nelze například používat novou funkci „Tilling“).
Závěr
Není pochyb, že zásuvný plugin Genuine Fractals 6 patří mezi aplikacemi specializovanými na zhotovování kvalitně interpolovaných bitmapových obrazů ke špičce (přičemž ale se špatnou předlohou žádný software zázraky neudělá). Vylepšení, se kterými přichází jeho šestá verze, sice nepředstavují žádnou převratnou „revoluci“ v evoluci programu, ale jistě naleznou užitečné uplatnění například v profesionální sféře (grafická studia, fotoateliéry a publikační průmysl). Je vidět, že výrobce programu rovněž nezapomíná i na tvorbu srozumitelných tutoriálů (výuková videa jsou už součástí instalace k produktu), díky kterým je uživatel rychle zasvěcen do všech potřebných funkcí. Cena 159,95 USD (respektive 299,95 USD u verze Professional) ovšem nepatří k nejnižším. Zkušební verzi nové verze Genuine Fractals 6 si můžete stáhnout na stránkách výrobce.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024