Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Generátor textur Genetica 2.5 Pro
21. března 2006, 00.00 | Profesionální generátor bezešvých textur Genetica 2.5 nabízí funkce, o kterých se řadě podobných programů ani nezdá. Představení aktuální verze programu a jejich možností při tvorbě komplexních textur vám nyní nabízíme.
Genetica 2.5 je nová verze generátoru textur s unikátní architekturou efektových map, automatických klonovacích technik a řady dalších speciálních postupů na tvorbu bezešvých textur vhodných nejen pro hry a 3D modely, ale také pro spoustu dalších grafických účelů. Genetica je přitom relativně univerzální editor textur, jehož účelem není texturu jen vygenerovat, ale také ji podle potřeby efektově upravit, přidat k ní třetí rozměr (plasticita či obligátní reliéfové efekty), zvýraznit určité barvy apod. Program je k dispozici ve dvou verzích (obě jsou pouze pro Windows) Genetica 2.5 Standard s cenou 129 USD a vyspělejší Genetica 2.5 Pro nabízená za 399 USD.
Součástí Genetica 2.5 je několik stovek již předdefinovaných textur (konkrétně je jich přes 500) včetně mnoha jejich speciálních vlastností. Všechny vlastnosti předloh textur si samozřejmě můžete libovolně upravit v rámci jednotlivých editačních sekcí programu. Samostatnou sekci tvoří například i editor bezešvých "dřevěných" textur, který umí plynule napojovat řadu typů přírodních textur. Genetica 2.5 Pro má oproti verzi 2.5 Standard navíc například modul pro generování textur vlasů, chlupů a různých druhů syntetických vláken, které opět lze vygenerovat do podoby bezešvé textury. Reálná podoba výsledné textury s vlasy atp. ale po pravdě není nijak zvlášť realistická, zde má Genetica ještě stále co dohánět. Dalším bonusovým modulem je v Genetica 2.5 editor atmosférických efektů pro tvorbu bezešvé oblohy, kouře, mlhy apod. Dík integraci dávkového procesoru je možné v Genetica 2.5 Pro automatizovat některé často se opakující akce jako jsou například různé běžné image či color processingové úpravy.
Genetica 2.5 Pro - zobrazení uzlových bodů slouží především k manipulaci s vlastnostmi jednotlivých částí textur
Pokud se v dané textuře vyskytuje například nesymetrické vlnění a další podobné atypické geometrické objekty, bývá zpravidla dost složité vyrobit takovou texturu, která by se dala automaticky napojit. V Genetica 2.5 je tohle všechno záležitostí několik kliknutí myší, neboť o tvorbu bezešvých textur se stará jeden z interních modulů a tyto vlastnosti patří k hlavním vlastnostem celého programu. Obě verze programu fungují na základě uzlových bodů, v rámci kterých jsou nadefinovány různé interní vlastnosti textur, jejichž kombinací a smícháním (včetně různých efektů) pak vznikne finální textura. Každý "node" neboli uzlový bod je vlastně něco jako samostatná vrstva dané textury. Počet uzlových bodů není nijak dramaticky omezen, takže se při návrzích textur můžete vyřádit opravdu dosyta. Všechny textury můžete vygenerovat v různém rozlišení od předem nastavených 64 x 62, 128 x 128, 256 x 256, 512 x 512 až po dalších vyšších rozlišení včetně velkých texturovacích map s rozlišením 1 024 x 1 024 bodů, použít lze samozřejmě i vlastní rozlišení. Každá programem generovaná textura je díky matematickému základu nezávislá na rozlišení, takže kdykoliv lze přepnut na vyšší či naopak menší rozlišení.
Efekty jsou v Genetica 2.5 dosahovány mimo jiné i pomocí efektových map, ve kterých mohou být uloženy informace o hloubce textury (respektive její vrstvy), nasvícení, odrazivosti apod. Chcete-li přitom vyrobit z komplexní textury pouze její jednoduchou barevně odlišenou variantu, stačí použít další speciální renderovací mód a nemusíte textury a jejich
jednotlivé segmenty nijak interně upravovat. Mezi další speciální efekty patří také simulace stáří textury, kterou tak můžete nechat počítačově zestárnout, přidat do textury různé prasklinky, změnit barevnost textury aj.
Genetica 2.5 Pro - nabídka efektových map využívaných mimo jiné v rámci bump mappingu
Možná po vyzkoušení programu namítnete, že Genetica toho zase tolik neumí a že v Photoshopu či jiném grafickém editoru lze textury vyrobit také a s výrazně většími efektovými možnostmi. Zkuste si ale v tom případě rovnou texturu v Photoshopu vyrobit jako bezešvou a rychle zjistíte, že to není vůbec snadné. Také zobrazení pomocí uzlových bodů je v Genetice geniální řešení, neboť tak můžete přesně sledovat větvení textur a jejich vlastností, které by umístěné pouze v klasických vrstvách za chvilku byly (právě z již zmíněného hlediska manipulace s vlastnostmi textur) zcela nepřehledné.
O matematickém základu textur respektive matematických postupech používaných při generování komplexních textur ani nemluvě, zde prostě jakýkoliv klasický grafický editor nemá moc velkou šanci Genetice konkurovat.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024