Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Galleria Magica
22. února 1999, 00.00 | Gallery Magic 200,000 CZ nabízí nepřeberné množství clipartů, fotografií a fontů. Jaké je její praktické uplatnění? To se dozvíte v této recenzi.
Kanadská firma Corel Corporation je mimo jiné také známá tím, že ke svým oblíbeným grafickým programům přibalí vždy nějakou tu tisícovku clipartů, zpravidla doplněnou o nějakou tu stovku fontů a další užitečnosti. Kromě těchto bonusů přístupných uživatelům programů, s nimiž jsou distribuované, produkuje společnost Corel také samostatné knihovny clipartů, fotografií, zvukových souborů atd., které jsou již použitelné takříkajíc pro širokou obec počítačovou. Na jeden z takovýchto produktů s názvem Corel Gallery Magic 200,000 CZ se nyní blíže podíváme.
Na úvod nechme promluvit řeč čísel: Balíček Corel Gallery Magic 200,000 CZ obsahuje více než 105.000 vektorových kreseb - clipartů, 80.000 fotografií (v náhledovém rozlišení), více než 15.000 obrázků a animací pro použití na webu, 1.000 mezinárodních fontů, 200 zvukových souborů a 100 souborů videa. K čemuž pak neoddělitelně patří sada programů pro usnadnění práce s takovouto pořádnou hromádkou dat. Je to především správce-katalogizér Corel Gallery Magic a jeho pomocník Corel Gallery Magic Wizard, průvodce hledáním jednotlivých souborů. Následuje aplikace Photo Browser určená k práci s obrazovými daty Corel Proffesional Photos, správce písem Bitstream Font Navigator, a utilita Corel Capture určená ke snímání obrazovky. Tak jako nás firma Corel překvapuje svými "přídavky", udělal v tomto případě něco podobného i její největší domácí distributor firma DTP Studio, takže aby byl výčet úplný, nelze se nezmínit o 900 českých a slovenských fontech, jež tvoří nedílnou, a pro leckterého potencionálního kupce možná strategickou součást celého balíku.
V krabici tedy nalezneme 8 originálních CD-ROM, doplněných o deváté se zmíněnými lokalizovanými fonty z dílny DTP Studia. Na tomto stříbrném disku pak navíc sídlí ještě autorun aplikace ve formátu HTML, poskytující uživatelům informace k instalaci programů i fontů, doplněná stručnými návody a nezbytnými reklamními upoutávkami na ostatní produkty. Aby informace byly přístupné i těm, kteří dosud nemají ve svém PC nainstalovaný internetový prohlížeč, je na devátém CD-ROM vylisovaná také česká verze MSIE 4.0
Kromě datových nosičů nalezneme v krabici samozřejmě nezbytnou registrační kartu se sériovým číslem, a objemný manuál, či spíše katalog obrázků. Opět bonus domácího distributora tvoří vzorník oněch 900 písem v "plachtovitém" formátu cca B1 (tomu se říká dokonalé využití tiskového archu). Tištěný katalog je v angličtině, několik prvních stránek obsahují tradiční informace o požadované konfiguraci, instalaci a stručné manuály k jednotlivým programům. Dominantní část tvoří náhledové obrázky všeho, co již bylo vyjmenované, pochopitelně bez videa a zvuků. Z mého pohledu je tištěný katalog jakousi lidštější pomůckou pro hledání potřebných souborů, (i když samozřejmě bez možnosti používání klíčových slov, atd.), a právě o to víc mě trošičku zamrzel poměrně hrubý tiskový rastr, který z obrázků o průměrné velikosti necelého centimetru čtverečního dělá občas jen barevný flek.
Podíváme-li se na samotné cliparty, webowskou grafiku a ostatní komponenty Corel Gallery Magic 200,000 CZ, je zřejmé z úvodních čísel, že škála je opravdu široká. Přiznám se otevřeně k určité vlastní zdrženlivosti až averzi k používání již vytvořených kreseb a jiných obrazových souborů. Každý grafik však ví, že je-li něčeho permanentní nedostatek, pak jsou to nejrůznější šipky, symboly, buttony a spousty dalších drobnůstek. A zde je třeba jen konstatovat - stačí si vybrat. Taktéž webdesignéři si přijdou na své, i když budou třídit velmi pečlivě. Nechtěl bych těmito drobnostmi zbytek balíku odsoudit k zákazu činnosti, jelikož je spousta dalších kategorií využitelných pro profesionální grafiku. Namátkou uvádím např. vlajky, mapy, heraldika, ale i některé zajímavé iniciály nebo směs grafických prvků v albu Designs. S opravdovým zbytkem obsahujícím všemožné karikatury, zvířata, lidi, auta a.j., nechť každý naloží dle svého. Dovedu si živě představit nadšené amatérské tvůrce, jak se "rochní" cédéčky a umisťují do layoutu jeden obrázek vedle druhého. Jak říkám: každému co jeho jest. Shrnutí ale vyznívá optimisticky, při rozumném používání obsahu Corel Gallery Magic 200,000 CZ se nám dostává do rukou velmi slušný balík použitelných obrazových souborů.
Aby bylo možné s produktem smysluplně pracovat, obsahuje první CD-ROM již zmíněné programy pro správu dat. Jako první je třeba uvést Corel Gallery Magic Wizard, který klasickou průvodcovskou formou vede uživatele k nalezení potřebného CD-ROM, na němž se požadované soubory nacházejí. Po vložení onoho datového nosiče se spouští samotný správce dat Corel Gallery Magic.
Jakožto program víceméně specializovaný pro práci se soubory o nichž pojednává tento článek, umožňuje všechny potřebné funkce pro manipulaci s nimi. Tudíž pracuje se stávajícími alby, dává možnost vytvoření vlastních, podporuje vyhledávání podle klíčových slov, třídění podle několika atributů, atd. Samozřejmostí jsou schopnosti vlastního nastavení pracovního prostředí, prohlížení v režimu manuálního nebo automatického slide show, nastavení velikosti náhledu, tisk, scanování a export. Na tomto místě malá pauza. Zajímalo mě, jak si s touto funkcí, nezbytnou pro komunikaci s ostatním software tento program poradí. Vyzkoušel jsem export do WMF, TIF a AI. WMF pracuje bez problémů, uživatelé software typu Microsoft Office mohou být v klidu. To stejné se dá konstatovat i u formátu AI, i když exportní filtr podporuje nejvyšší verzi Illustratoru trojku, což není zrovna moc aktuální. Nejhorší situace nastala při exportu do TIFu. Nejenže je aliasing spíše žádný, než nějaký, ale krize nastává při definování velikosti souboru. Dialogové okno neumožňuje hlídání proporcí obrázku, tudíž nechceme-li ponechat nastavení velikosti 1:1, nezbývá, než vzít do ruky kalkulačku a poměr stran si před zadáním hodnot ručně spočítat. Zkušeným matadorům programu CorelDRAW 5.0 je jasné o čem je řeč. Asi nebudu daleko od pravdy, když ročník vzniku Corel Gallery Magic postavím vedle zmíněného Corela. Koneckonců absence podpory dlouhých názvů souborů tomu jen nasvědčuje. I přes tyto drobné výhrady je ale Corel Gallery Magic pro správu tak obrovského množství dat nesporně užitečným programem.
Aplikace Photo Browser je v podstatě něco podobného, je však pro změnu šitá na míru kolekci Corel Professional Photos. Fotografie obsažené v "našem" balíku, uložené v Kodakovském PCD, jsou jak již bylo uvedeno v náhledovém rozlišení a smysluplně je lze použít pouze jako katalog produktu Corel Proffesional Photos, nebo na www stránkách, případně jiné prezentaci na monitoru.
Není asi potřeba příliš rozebírat prográmek Corel Capture, z jehož pomocí lze "odchytit" celou obrazovku, aktivní okno, nebo obdélníkový či nepravidelný výřez; toto uložit do schránky Windows, případně do souboru. Corel Capture je celkem užitečná aplikace už jen proto, že dokáže do kopie obrazovky vložit i kurzor myši, čehož známým mačkáním klávesy PrintScrn ve Windows nedosáhneme.
Co nám ještě zbývá? Samozřejmě lokalizované fonty a jejich poručník Bitstream Font Navigator. Jelikož se však jedná o kategorii, jež by si zasloužila více prostoru, zaměříme se na písma dodávaná na devátém CD-ROM v samostatné recenzi, v některém z dalších vydání Grafika on-line.
Pro tentokrát tedy zní závěr asi takto. Balík Corel Gallery Magic 200,000 CZ je produktem, který se rozhodně na grafických pracovištích neztratí, lze se domnívat, že každý uživatel si v něm najde něco svého, a vzhledem k ceně, která se pohybuje pod 2.000,- Kč, je možné omluvit i těch několik záporů.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024