Front-endy Ghostscriptu pro tvorbu PDF ve Windows: Doplnění - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Front-endy Ghostscriptu pro tvorbu PDF ve Windows: Doplnění

Adobe Acrobat Praxe

7. února 2003, 00.00 | V tomto článku se podíváme na produkty, které například umožňují z aplikací Microsoft
Office generovat PDF s odkazy nebo automaticky odeslat vytvořený PDF soubor po
Internetu. A to vše zdarma.

Od uveřejnění našeho článku o front-endech freewarového postscriptového interpretu Ghostcript, usnadňujících tvorbu PDF pomocí tohoto programu v prostředí Microsoft Windows, neuplynulo mnoho času. Nám se ovšem v mezidobí podařilo narazit na cenný informační zdroj http://www.rumborak.de/produktives/, obsahující odkazy na další nástroje uvedeného typu. Protože se jedná o nástroje vzniklé většinou v Německu, bude se uživatel občas muset smířit s rozhraním produktu či dokumentací v němčině. Navíc se mnohdy jedná o řešení, která jsou teprve v zárodku a tak u nich rozhodně nemůžeme garantovat stoprocentní funkčnost. (Ale většinou se jedná o výtvory konkrétních lidí, kteří budou jistě schopni na uživatelské připomínky reagovat.) Uvedené handicapy ovšem vyvažují zajímavé vlastnosti (zejména zde mluvíme o produktech, umožňujících generovat PDF s odkazy z prostředí Microsoft Office - podle uživatelských fór i občasné korespondence, která nám přichází od našich čtenářů, se jedná o velmi žádaný typ nástrojů), bezplatnost a také možnost snadného a rychlého vyzkoušení bez potřeby drastických změn nastavení samotného Ghostscriptu či jeho již nainstalovaných nadstavbových utilit (RedMon, GSview aj.).

Malé připomenutí úvodem

I když předpokládáme, že si čtenář prostudoval náš předchozí článek, připomeneme přesto základní princip tvorby PDF pomocí Ghostscriptu. Ten lze v podstatě popsat následujícími kroky:

1. Vygenerování odpovídajícího postscriptového souboru z dokumentu zvolené aplikace pomocí tiskového driveru.

2. Převod postscriptového souboru pomocí Ghostscriptu.

3. Další zpracování vytvořeného PDF (zobrazení či vytištění v prohlížeči jako je Acrobat Reader, odeslání mailem apod.).

V prvním kroku, tedy při generování postscriptového souboru, je zapotřebí použití a správné nakonfigurování vhodného tiskového driveru - v opačném případě se dočkáme nevyhovujících PDF s nesprávně vloženými písmy. Podrobný návod ke zprovoznění funkčního řešení jsme na Grafice přinesli zde.

Žádoucí je dále všechny kroky tvorby PDF automatizovat: zde ke slovu přichází zejména utilita RedMon, nabízející virtuální tiskový port, jehož výstup lze dále zpracovat přiřazenými aplikacemi - podrobněji jsme nasazení RedMonu k uvedenému účelu rozebrali v předchozí části tohoto článku.

Nyní se už podívejme na konkrétní utility, které se nám podařilo nově vypátrat. (Z přehledu vypouštíme produkt Pdf995, na který bychom se rádi podívali někdy příště ve zvláštní recenzi.)

GhostWord

Samostatná aplikace, umožňující generování PDF z prostředí Microsoft Wordu, Excelu a PowerPointu. Při převodu jsou zohledněny specifika zmíněných produktů, v případě Wordu je to především možnost vygenerovat záložky na odstavce zvolených stylů a rovněž převést odkazy (s vyladěním jejich vzhledu), u Excelu lze tisknout pouze zvolené tabulky nebo celý sešit. Pro vytvářené PDF je dále možno nastavit širokou škálu parametrů, týkajících se například způsobu zobrazení dokumentu v prohlížeči, verze vytvářeného PDF, komprese (downsampling, určení kompresního algoritmu pro každý prvek zvlášť), barev (mod, přetisky, průhlednost), písem (vkládání, subsetování), DSC komentářů ad. - autor se pokusil v maximální míře napodobit odpovídající dialogy Acrobat Distilleru.

V GhostWordu je možný převod zvolených stylů na záložky.

Převádět lze celý dokument nebo stránky ve zvoleném rozsahu či zvolené komponenty (např. komentáře), možné je i vytvoření několika kopií daného dokumentu. Převod lze spouštět samostatně nebo z prostředí jednotlivých aplikací Office prostřednictvím odpovídajících makro-tlačítek. Mimo dokumentů Office pak lze obdobným způsobem i distillovat zvolený postscriptový soubor.

Nastavení převodu je možno ukládat v podobě konfigurací a tudíž využívat opakovaně. Ke svému chodu vyžaduje produkt mimo zmíněných aplikací Office rovněž Ghostscript a odpovídající tiskový driver. Podle autora referovali uživatelé, využívající poslední verzi produktu (2.1) ve Windows 98, o problémech s jejim chodem, autor zde zatím doporučuje používat starší verze GhostWordu, které jsou rovněž dostupné na jeho stránkách. Věříme, že problémy s funkčností budou záhy překonány, protože podle našeho názoru se jedná o produkt, který svou kvalitou a možnostmi svých nastavení (pochopitelně v kombinaci s Ghostscriptem) překonává nejednu komerční aplikaci, určenou k obdobnému účelu.

Nastaveními parametrů se GhostWord vyrovná Acrobat Distilleru.

GS4Word

Řešení obdobného typu jako GhostWord. Ke svému chodu ovšem nevyužívá samostatné rozhraní, ale odpovídající makra pro Word, Excel a PowerPoint, je tedy méně univerzální. Vyžaduje Ghostscript a RedMon. Poměrně komplexní škála funkcí, které lze dopodrobna (a mnohdy na až příliš technické úrovni) nastavit v odpovídajících dialozích jednotlivých komponent produktu. Při výstupu lze převádět celý dokument nebo jen jeho zvolené části (výběr, komentáře apod.). K nadpisům Wordu, určeným pro vložení do obsahu, lze vygenerovat bookmarky. Do vlastností dokumentu se přenáší některé informace ze zdrojových souborů (např. autor či klíčová slova). Zajímavou vlastností je možnost okamžitého odeslání vytvořeného PDF pomocí zvoleného poštovního programu. Dopodrobna lze vyladit, a v podobě konfiguračního souboru uložit, prakticky všechna převodová nastavení Ghostscriptu, pro určování zmíněných parametrů není ovšem zdaleka k dispozici tak příjemné prostředí jako u GhostWordu.

I GS4Word lze konfigurovat velmi komplexně.

WordToPDF/Pro

Ještě jiný konvertor dokumentů z prostředí Microsoft Office. V základní verzi umí převádět pouze dokumenty Wordu, ve verzi Pro (cena 15 euro) pak rovněž Excelu a PowerPointu. Ke svému chodu využívá kombinaci postscriptový tiskový driver-Ghostscript. Možnostmi konfigurace i celkovou koncepcí značně zaostává za výše uvedenými utilitami.

PDFCreator

Produkt v raném stádiu vývoje, snažící se nabídnout tvorbu PDF přes kombinaci tiskový driver-Ghostscript, bez nutnosti využití RedMonu, a s možností co možná nejkomfortnějšího nastavení řady parametrů. Součástí dodávky PDFCreatoru je vše potřebné, tedy Ghostscript a tiskový ovladač, doplněné o samotné rozhraní. S pomocí PDFCreatoru lze vytvořený PDF soubor odeslat elektronickou poštou, snadná je rovněž lokalizace produktu pro zvolený jazyk. Zatím svými vlastnostmi nijak neuchvátí, ale rozhodně se vyplatí sledovat jeho další vývoj. Každopádně bychom jej neměli zaměnit s podstatně výkonnějším produktem podobného jména, kterým je Jaws Pdf Creator od společnosti Creative Graphics.

I PDFCreator se snaží poskytnout snadné a intuitivní nastavení parametrů převodu.

FreePDF

Tento produkt bychom také neměli zaměňovat s utilitou obdobného názvu, o které jsme referovali v předchozí části tohoto článku. Jedná se nicméně o aplikaci obdobného určení: jejím prostřednictvím lze tedy usnadnit tvorbu PDF prostřednictvím Ghostcriptu přes vlastní tiskový driver, ke svému chodu nicméně nevyžaduje RedMon. (Uživatel použije jako výstupní port daného ovladače FreePDF.) Umožňuje rovněž převod existujících postscriptových souborů a kombinování více dokumentů do jednoho výstupního PDF. Nastavení převodu jsou spíše jednoduššího charakteru: určit lze rozlišení, verzi daného PDF a kvalitu generovaného souboru. Celkově se jedná o jednodušší řešení, nahraditelné jinými nástroji z našeho přehledu.

MakePDF

Opět jeden z front-endů, využívající k tvorbě PDF Ghostscript a postscriptový tiskový ovladač. Zajímavý především rozšířeními MailPDF a FTP-PDF, umožňujícími vytvořené soubory ihned odeslat po Internetu prostřednictvím mailu či FTP. Pomocí odpovídajících maker lze zajistit spouštění programu z prostředí aplikací Microsoft Office, možné je rovněž dávkové nasazení.

pdf2mapi

I tato utilita je zaměřená především na snadné odesílání PDF dokumentů, vytvořených pomocí kombinace Ghostscript-RedMon, prostřednictvím zvoleného poštovního klienta.

pdf4mail

Do systému instaluje tiskový driver s výstupem do PDF, který lze uložit na disk nebo zaslat zvoleným poštovním klientem. Při instalaci nahraje a nakonfiguruje Ghostscript a Redmon.

pdf ghostscript tool

Utilita nabízející jednoduché grafické rozhraní nad kombinací Ghostscript-Redmon. Mimo jiné umožňuje odeslání vytvořeného PDF pomocí poštovního klienta. Možnosti nastavení jsou značně omezené a redukují se na několik málo voleb.

Rozhraní i možnosti pdf ghostscript tool jsou opravdu velmi jednoduché.

Závěrem

Spolu s produkty, o kterých jsme referovali v předchozí části tohoto článku, má tedy uživatel k dispozici skutečně rozmanitou sadu nástrojů, umožňujících vylepšit generování PDF pomocí Ghostscriptu v různých verzích Windows. Ne vždy jsou ovšem konfigurace a provoz zmíněných utilit bez problémů, a proto opět vyzýváme naše čtenáře, aby se o své konkrétní zkušenosti podělili s ostatními prostřednictvím diskusního fóra tohoto článku.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Sazba  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » PDF - Adobe Acrobat  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: