FotoWare FotoStation Pro 5.2: pokročilá správa počítačové grafiky v nové verzi - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

FotoWare FotoStation Pro 5.2: pokročilá správa počítačové grafiky v nové verzi

24. února 2006, 00.00 | Produkt společnosti FotoWare není rozhodně tuctovým managerem digitálních fotografií.
Řada jeho funkcí směřuje do oblasti profesionálního využití v oblasti digitální
fotografie i publikování. Co vše lze čekat od jeho současné verze?

Norské společnosti FotoWare se daří, byť poměrně nenápadně, úspěšně nabízet produkty pro správu počítačové grafiky, především digitálních fotografií, které si svými funkcemi nijak nezadají se známějšími produkty pro digital asset management, jako jsou třeba Canto Cumulus či Extensis Portfolio. Nedávno se na trhu objevila nová verze klíčového produktu daného výrobce, správce počítačové grafiky FotoStation Pro. Verze 5.2 možná nenabízí nějaké úplně přelomové novinky, byla nám nicméně příležitostí, jak daný, v mnohém bezesporu inovativní, produkt představit (či připomenout) našim čtenářům.

Základní popis

Do hloubky jsme se jednou z dřívějších verzí FotoStation Pro zabývali zhruba před rokem, a tak nemá cenu zde dopodrobna opakovat popis mnoha vlastností, které jsou shodné se současnou verzí. Podívejme se nicméně alespoň na ty nejzajímavější (samozřejmě včetně těch, které od doby naší recenze do produktu přibyly), tedy na ty, pro které má produkt nárok na přívlastek Pro.

Začít bychom takto měli od předpokládané oblasti nasazení produktu: tou jsou bezesporu pracoviště, kde se ve velkém musí prohlížet, třídit, upravovat a distribuovat počítačová grafika, především vydavatelství periodik, reklamní agentury, pre-pressová studia, profesionální fotoateliéry atp. (FotoStation se nyní výrazněji prosazuje i v oblasti zdravotnictví). Pro ty, kdo se pouze poohlíží po obvyklém obrázkovém prohlížeči, je FotoStation Pro zbytečně drahým produktem (cena 599 USD nepatří skutečně k nejnižším), u kterého navíc zdaleka nevyužijí jeho možností. Výše zmíněná pracoviště nicméně ocení vlastnosti, jako jsou vysoká konfigurovatelnost (včetně možnosti správy nastavení prostředí i dalších vlastností prostřednictvím serveru či využití vícero konfigurací pro tentýž počítač - typické tam, kde se u počítače střídá vícero uživatelů nebo se řeší různé typy úkolů), snadné a propracované vyhledávání, možnost základní i pokročilejší editace řady vlastností obrázku s podporou color managementu, bohaté možnosti práce s metadaty, automatizace či další integrace do workflow.

foldersta1f.jpg

Prostředí FotoStation Pro 5.2

FotoStation Pro existuje v podobách pro Windows XP a Mac OS 10.4 (a vyšší), ke svému chodu požaduje instalaci QuickTime (pro práci s některými formáty) a výrobce doporučuje pro optimální chod nejméně 512 MB RAM. I na pomalejších strojích s menším množstvím paměti jsme nicméně museli konstatovat, že demoverze produktu (pro Windows XP) běží stabilně a všechny operace s obrázky (generování náhledů, prohlížení detailů, úpravy aj.) provádí velmi svižně (i ve srovnání s konkurencí). Mimo běžných grafických formátů (JPEG, TIFF, EPS, PNG, PSD) podporuje FotoStation řadu RAW formátů a částečně také třeba PDF nebo formáty publikačních (třeba QuarkXPress) a kancelářských (Microsoft Office) aplikací. Přístup ke zdrojům je možný na lokálním počítači i v síti, produkt podporuje rovněž přístup k externím médiím, databázím (integraci nedávno oznámila třeba společnost SoftCare pro její redakční systém K4) či FTP serverům a umí též nahrávat fotografie ze zařízení připojených k počítači.

Způsob správy zdrojů jsme podrobněji popsali v naší dřívější recenzi, na tomhle místě stojí za zmínku alespoň pokročilé možnosti třídění a vyhledávání, dovolující využít i takové atributy zdroje, jako je jeho podobnost s jinými obrázky, barvový model či způsob posledního zpracování. Se zdrojem se evidují například údaje o historii zpracování, velmi pokročilé jsou možnosti vyplňování metadat na bázi šablon a maker, kdy je možno využít i kontrolu pravopisu (využívá Microsoft Word). Do profi oblasti řadí dané řešení také podpora správy barev, spočívající jednak v možnosti zobrazení a tisku obrázku podle zadaného ICC profilu, tak schopnostech manipulace s profily vloženými do obrázku či konverze barvových prostorů. Z prostředků editace vyniká především ořezový nástroj, jež dovoluje i tzv. soft-cropping (maskování části obrázku) či resampling. Zcela nadstandardní v dané třídě produktů jsou možnosti automatizace, kdy tzv. akce dovolují na jeden či více zdrojů aplikovat řadu funkcí produktu a také použít externí aplikace či skripty. (Jediná akce takto například vybrané zdroje upraví a poté je archivuje na CD, přenese na FTP server či vytiskne aj.) FotoXStream a FotoDrop extenze dovolují pokročilý přenos obsahu do dokumentů QuarkXPressu.

foldersta2f.jpg

Akce: nadstandardní možnosti automatizovaného zpracování

K novým funkcím

Bezesporu nejdůležitější novinkou ve verzi 5.2 je funkce SmartClean. Jedná se o automatizovanou formu redukce šumu u digitálních fotografií, která nabízí různé úrovně nastavení a dovoluje doslova jediným kliknutím myši provést zásadní úpravu snímku. Spolu s dřívějšími nástroji digitálního blesku či redukce červených očí se opět jedná o záležitost, která ve workflow dovolí i laikovi provést úpravu, která by se jinak musela řešit zdlouhavějšími cestami. Uživatelé daného produktu na platformě Macintosh pak budou potěšeni skutečností, že nová verze je Universal Binary, tj. optimalizována pro chod na procesorech Intel.

K dispozici je nyní i nová funkce pro snímání obsahu obrazovky, dovolující jak nastavit tvar screenshotu, tak zvýraznit určité jeho části. V akcích lze nyní použít funkci pro výmaz souborů a také změnu znakové sady IPTC textu. Správa barev se nyní týká i náhledů a miniatur zdrojů (zobrazení podle určitého profilu), vylepšeny byly i možnosti funkce drog & drop.

foldersta3f.jpg

Nastavení funkce SmartClean

Závěrem

V provozech, kde se, s trochou nadsázky řečeno, zpracovává počítačová grafika 24 hodin denně a čas a přesnost při zpracování zdroje jsou zásadní, má FotoStation Pro šanci zaujmout i přes svou nemírnou cenu 599 USD. Zmínit bychom pak měli ještě skutečnost, že daný produkt existuje i v cenově odlehčené verzi Classic, která oproti Pro podobě postrádá editační funkce, sleva nicméně není nijak výrazná (na 539 USD). V obrovské konkurenci obrázkových či DF managerů a stále kvalitnějších prostředků pro digital asset management se FotoStation Pro dokáže prosadit zejména díky hodně povedené koncepci a široké škále funkcí vyhovujících vyšším nárokům na daný typ zpracování. Za pozornost pak stojí i jiná řešení téhož výrobce, jako jsou FotoWeb (správa zdrojů přes Web) či Index Manager (serverové prohledávání zdrojů), která lze obvykle s FotoStation provázat.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Polygrafie  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: