Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
FotoOffice 2, alternativní manager digitálních fotografií
16. října 2003, 00.00 | Manager obrázků a digitálních fotografií polské provenience překvapí nejen svou relativně nízkou cenou, ale především svými solidními možnostmi při správě, archivaci, úpravách a konverzi digitálních fotografií. Vzhledem k relativně nízké ceně 20 EUR se jedná o jeden z nejzajímavějších a možná i nejlukrativnějších programů svého druhu.
{Základní představení}
FotoOffice 2 polské firmy G DATA Software jsem objevil víceméně náhodou. O to větší bylo však překvapení, které mne čekalo při zkoumání možností tohoto univerzálního manageru obrázků a digitálních fotografií. Za 20 EUR můžete získat solidní produkt s anglickou lokalizací, který může v mnoha ohledech směle konkurovat například Zoner Media Exploreru, ACDSee a dalším vyspělým managerům digitálních fotografií. FotoOffice 2 existuje pouze ve verzi pro Windows, podporuje více než 50 formátů souborů včetně formátu JPEG2000 a stejně jako všechny kvalitní managery digitálních fotografií umí vytvářet klasická a HTML slideshow, HTML obrázková alba a má i poměrně slušné tiskové a dávkové funkce.
Protože se grafické prostředí FotoOffice 2 spoléhá na už mnohokráte osvědčená a tudíž i všeobecně známá pracovní okna, vypadá program na první pohled dost podobně jako všechny další profesionální managery obrázků a digitálních fotografií. Integrovaný správce adresářů, náhledy souborů nebo jejich jmenný seznam, velký náhled zastupující částečně i image browser a informační panel členěný na čtyři samostatné sekce určitě nikoho nepřekvapí. Vzhled menu (stíny, barva apod.) si můžete částečně upravit v preferencích programu, kde si lze zvolit i velikost náhledů a několik dalších běžných věcí souvisejících s používáním programu.
FotoOffice 2 - grafické rozhraní programu
Import fotografií a dalších typů grafických souborů můžete provést po připojení digitálního fotoaparátu k počítači, z TWAIN kompatibilního skeneru, paměťové karty a libovolného dalšího zařízení, které buď funguje jako samostatný disk, nebo které je dostupné z Acquire requesteru. Při importu lze nechat soubory automaticky očíslovat a uložit je do databáze souborů v jenom z vybraných formátů. Vytvořená databáze souborů je vlastně komplexní grafické album, které obsahuje nejen odkazy na samotné soubory, ale také spoustu dalších textových údajů včetně EXIF metadat. K importovaným souborům lze automaticky přiřadit další doplňkové EXIF údaje jako jsou například informace o autorovi a copyrightu. Uložené album (míněno u souborů importovaných například z pevného disku) neobsahuje samotné soubory a jeho smazáním o ně tedy nepřijdete. Práce se zvukovými poznámkami a QuickTime videem (s formátem AVI lze pracovat) není podporována.
Plná verze FotoOffice 2 nabízí několik stylů pro obrázková alba, kterými se pak řídí jeho další vlastnosti. Album lze v případě potřeby ochránit heslem a v integrovaném Album design editoru upravit jeho strukturu (týká se především různých textových údajů). Správa a katalogizace souborů je ve FotoOffice běžnou záležitostí a není ji třeba nijak blíže popisovat. S textovými informacemi můžete dále pracovat - samozřejmostí je například přidávání klíčových slov, členění podle kapitol, vkládání delších komentářů nebo naopak stručnějších textových popisků. Hotové album nebo jen vybrané snímky lze uložit na disk či vypálit na cédéčko formou kompletní kompilace, tj. včetně samotných souborů. Celé album si můžete nechat také zkomprimovat (pokud je to možné), a to včetně možnosti automatického smazání souborů s neplatnou cestou. Textové záznamy v databázi lze též exportovat v několika formátech a s možností výběru různých informací.
FotoOffice 2 - upřesnění automatického pojmenování souborů u vybraného zdroje pro import skenovaných obrázků, digitálních fotografií apod.
FotoOffice 2 - možnost automatického přidání dodatečných EXIF informací při ukládání souborů
FotoOffice 2 - export údajů fotografií v databázi (volba formátu)
U každého z podporovaných typů souborů máte k dispozici jeho souhrnné vlastnosti, které jsou rovněž dostupné pro celou databázi alias album fotografií. Přejmenování souborů můžete provést buď manuálně nebo automaticky v dávce, možné je opět i přírůstkové číslování vybraných souborů. Konverze souborů jsou ve FotoOffice 2 díky velkému množství podporovaných formátů poměrně lukrativní záležitostí. Mezi přednosti programu patří totiž mimo jiné i přímá podpora formátu JPEG2000, který by se mohl teoreticky stát nástupcem dnes už zastaralého formátu JPEG. Některé nejdůležitější grafické souborové formáty mají vlastní preference, ve kterých si můžete nastavit různé vlastnosti pro jednotlivé grafické formáty.
FotoOffice 2 - souhrnné informace o vybrané fotografii
[-more-]{Vyhledávání souborů, slideshow a tiskové funkce}
Poměrně komfortní je ve FotoOffice i vyhledávání a filtrování souborů v albu, což by současně měla být jedna z nejdůležitějších vlastností každého profesionálního manageru souborů. FotoOffice 2 nabízí vyhledávání buď podle textových údajů uložených v databázi souborů (albu) nebo podle několika dalších důležitých kritérií jako je například datum vytvoření souboru, velikosti souborů, jejich rozlišení, počet barev apod. Na podobném principu funguje i filtrování zobrazovaných souborů, které lze dále třídit podle kategorií nebo podle několika dalších běžných kritérií.
FotoOffice 2 - manuální nebo hromadné přejmenování fotografií
FotoOffice 2 - konverze snímků do jednoho z mnoha podporovaných grafických formátů
FotoOffice 2 - vyhledávání fotografií v databázi podle několika kritérií
FotoOffice 2 - vyhledávání textových údajů v různých kategoriích a v EXIF metadatech
FotoOffice 2 nemá úplně běžný prohlížeč obrázků. Ten totiž zastupuje okénkový image browser, nebo komfortnější fullscreen prohlížeč nabízející i grafické náhledy pro rychlejší navigaci prohlížených obrázků a fotografií. Dalším prohlížecím módem může být slideshow, které opět funguje ve fullscreenu a též má základní navigační funkce. Slideshow si můžete ve FotoOffice 2 vyrobit i ručně, stačí k tomu vybrat si požadované fotografie. FotoOffice 2 umí navíc vytvářet slideshow i ve formě EXEcutable souboru, který může stejně jako klasické slideshow obsahovat některé z vybraných přechodových efektů.
Podobné možnosti jako u slideshow máte k dispozici u tvorby HTML obrázkových alb a HTML slideshow, samozřejmě až na možnost výběru přechodových efektů. U HTML alba i HTML slideshow si můžete vybrat některou z předloh vzhledu alba či slideshow, zkušební verze FotoOffice 2 ale obsahuje pouze jednu defaultní šablonu. Některé nejdůležitější vlastnosti každé šablony (pozadí, náhledy, textové informace apod.) si navíc můžete upravit podle svého vkusu v relativně jednoduchých preferencích.
FotoOffice 2 - prohlížení fotografií ve fullscreenu formou slideshow
FotoOffice 2 - tvorba slideshow z vybraných fotografií
FotoOffice 2 - základní nastavení vlastností slideshow
FotoOffice 2 - přechodové efekty dostupné u slideshow
FotoOffice 2 - výběr předlohy u tvorby HTML slideshow
FotoOffice 2 - výběr předlohy u tvorby HTML alba
FotoOffice 2 - manuální úprava předlohy pro tvorbu HTML alba
Tiskové funkce FotoOffice 2 se neomezují pouze na základní tisk jednotlivých fotografií, v nabídce najdete rovněž tisk fotky jako plakát (s výběrem počtu stran), dva typy indexový tisků a také tisk samotných náhledů. Design výsledných tiskových archů se řídí tiskovými šablonami, které si můžete v dostatečné míře upravit v externím (a poměrně komfortním) editoru tiskových předloh.
FotoOffice 2 - tiskový náhled při jednom z indexových tisků
FotoOffice 2 - manuální editace jedné z tiskových předloh pro detailní indexové tisky
[-more-]{Photo Editor a závěr}
Dvojklikem na fotku se z FotoOffice 2 dostanete nikoliv do prohlížeče obrázků, nýbrž do prostředí editoru obrázků nazývaném PhotoEditor. Jedná se o typický bitmapový editor, který ale nemá žádné specializované kreslící funkce. O to větší je nabídka efektů a manipulačních funkcí, které patří mezi nejdůležitější výbavu editoru. Pominu-li běžné rotace JPEG fotografií, jejich oříznutí, změnu velikosti a úpravu vyvážení barev, nabízí PhotoEditor ještě další obvyklé color processingové funkce. Patří mezi ně například jednoduché gamma korekce, nastavení saturace apod. Každou fotografii či obrázek můžete také částečně upravit pomocí deformačního efektu Deflect a uložit ji v některém z podporovaných grafických formátů. Pracovat přitom můžete s celou fotkou nebo pouze s její vybranou částí, k dispozici je několik druhů výběru včetně výběru od ruky.
Image processingové efekty jsou nedílnou částí FotoOffice a většina z nich funguje nejen z PhotoEditoru, ale i přímo ze samotného FotoOffice. Každý obrázek a fotografii si můžete zaostřit pomocí unsharp maskingu, převést ji do 256 barev s možností výběru vhodného typu rastrování, nastavit jas, kontrast, odstín barvy, její nasycení apod. FotoOffice umí i redukovat efekt červených očí, což ale dnes už umí snad každý manager obrázků. Možná je i dávková editace (přímo z prostředí FotoOffice), u které máte na výběr čtyři víceméně manipulační a tři color processingové funkce.
FotoOffice 2 - grafický editor obrázků a fotografií
FotoOffice 2 - PhotoEditor (manuální výběr pomocí lasa)
FotoOffice 2 - zaostřování fotek pomocí unsharp maskingu
FotoOffice 2 - konverze fotografie do 256 barev s výběrem rastrovací metody
FotoOffice 2 - manuální úprava jasu a kontrastu + gamma korekce
FotoOffice 2 - 2D prostorové odchylky a rotace
FotoOffice 2 - aplikace efektu bodového světla
Jako relativně levný alternativní manager digitálních fotografií může FotoOffice 2 nabídnout jednoduché ovládání a poměrně flexibilní pracovní nástroje. Je třeba ale počítat s tím, že FotoOffice 2 je v mnoha ohledech jednodušší než nové verze Zoner Media Exploreru nebo ACDSee, může ovšem nabídnout jednu velmi důležitou věc, kterou je dobrá cena. Vzhledem k celkovým možnostem programu je 20 EUR opravdu sympatická částka a patrně nenajdete mnoho stejně zaměřených programů, které by mohly nabídnout srovnatelnou paletu funkcí za stejnou (nebo dokonce nižší) cenu. FotoOffice 2 má sice k dokonalosti Zoner Media Exploreru 6 Professional v některých specifických směrech dost daleko (například počet tiskových či HTML šablon, práce se zvukem, podpora MOV videa či specializované grafické úpravy fotografií), při srovnání s verzí ZME 6 Home to ale pro FotoOffice 2 dopadne už mnohem lépe. Chybějící odesílání fotek do fotolabu (jde to pouze klasicky e-mailem) nemusí některým uživatelům chybět (zejména majitelům dial-up modemů) stejně jako chybějící česká lokalizace.
[-more-]{Další screenshoty z programu}
FotoOffice 2 - jedno z dostupných menu pro různé manipulační, barvové a efektové úpravy obrázků a fotografií
FotoOffice 2 - nastavení preferencí programu pro nové fotografie
FotoOffice 2 - nastavení základních vlastnosti pro filtrování souborů v databázi
FotoOffice 2 - možnosti při zobrazování (nastavení písma, paměti, zoomu apod.)
FotoOffice 2 - nastavení vlastností některých z dostupných grafických formátů |
FotoOffice 2 - nastavení zobrazení a velikosti náhledů
FotoOffice 2 - další fáze exportu údajů v databázi (výběr položek)
FotoOffice 2 - statistické údaje o celé databázi fotografií
FotoOffice 2 - další možnosti pro vyhledávání souborů
FotoOffice 2 - ještě jednou PhotoEditor (základní nabídka image processingových filtrů)
FotoOffice 2 - manuální nastavení odstínu a saturace barev
FotoOffice 2 - manuální úprava vyvážení barev
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024