Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
FontLab Studio 5: profesionální editor písem
8. října 2007, 00.00 | Kvalitní editory na tvorbu a úpravy vektorových písem pro Windows a Macintosh můžeme hravě spočítat na prstech jedné ruky. FontLab Studio je vlajkovou
aplikací společnosti FontLab, angažující se na trhu nástrojů pro zpracování písem už řadu let. Na celkové možnosti a funkce editoru v jeho aktuální verzi se nyní
podíváme.
Když v roce 1993 společnosti SoftUnion a Pyrus uvedly na trh editor písem FontLab pro Windows (tehdy již ve verzi 2.0), nebylo v té době pochopitelně zřejmé, že se FontLab stane jedním z nejdokonalejších nástrojů svého druhu. Stejně jako celá řada kvalitních softwarových aplikací pro různé operační systémy také FontLab má svůj původ v Rusku, neboť softwarová firma SoftUnion pochází ze Sankt-Petěrburgu. O rok později přišla na trh verze 2.5, která přidala možnost editace vektorových fontů ve formátu TrueType a o další rok později byl FontLab prodán společnosti Pyrus North America, která uvedla na trh FontLab i ve verzi pro Macintosh. V roce 2000 pak byla založena nova společnost FontLab, která šikovně provedenou akvizicí získala veškeré portfolio produktů Pyrusu a dále investovala do vývoje FontLabu jako svého stěžejního produktu.
V současné době se společnost FontLab se svými softwarovými produkty pro editaci, konverzi a manipulaci s vektorovými i bitmapovými fonty pevně etablovala v oblasti software pro typografii a aktuální verze jejího vlajkového produktu, tedy FontLab Studio 5 to jen dokazuje. FontLab Studio 5 existuje ve verzích pro Windows a Mac OS X, prodejní cena editoru je 649 USD.
FontLab Studio 5 - souhrnné zobrazení znaků v otevřeném či importovaném písmu a funkce pro označení znaků (například pro editaci, zkopírování, přesun na jiné místo ve fontu či určených ke smazání)
Podporovaná písma
Program je určený pro „kreslení“, úpravy a návrhy vektorových písem ve formátech TrueType, OpenType, Adobe Type 1 (včetně ASCII variant pro Linux/UNIX s AFM metrikou a LWFN písem pro Mac) a Multiple Master, dále je podporováno několik jiných, dnes už víceméně exotických písmových formátů. Velmi důležitá je u FontLab Studia podpora kódování Unicode, bez kterého by profesionální editor vektorových fontů dnes již neměl žádný smysl. Aktuální verze FontLab Studio 5.0.4 podporuje normu Unicode ve verzi 5.0 a umí také pracovat s běžnými ANSI a samozřejmě též s ASCII kódováními.
FontLab Studio 5 - funkce pro vyhledání znaku například podle jeho názvu nebo číselného kódu v daném písmu je naprostou samozřejmostí
Kreslicí a editační nástroje
Kreslicí nástroje FontLab Studia 5 lze srovnat s běžnými vektorovými nástroji grafických editorů. V nabídce tedy najdeme klasické pero na tvorbu čar a křivek, gumu na mazání částí křivek a různé speciální nástroje na interpolaci, spojování, rozdělování, slučování/prolínání či odečítání stávajících křivek, dále je k dispozici nástroj magická hůlka. Samozřejmostí jsou u FontLab Studia 5 nástroje na automatické napojování křivek a jejich ukončování, respektive uzavírání obrysů. Další běžné manipulační nástroje tvoří například funkce pro zkosení objektů, změnu jejich velikosti, manipulaci s obrysy objektů či natáčení objektů. Propracované jsou ve FontLab Studiu 5 zejména transformační funkce, s pomocí kterých lze relativně rychle přetvořit hotové znaky či křivky do mnoha různých variant. Při editaci písem lze pochopitelně používat operace Undo, konkrétně je možno odvolat více než sto kroků.
Písma lze v editoru nejen navrhovat, ale také obkreslovat z importovaných bitmapových předloh. Obkreslování funguje na bázi obrázku na pozadí, podporován je i vestavěný autotracing a BDF na tvorbu tzv. pixelfontů.
FontLab Studio 5 - nastavení vlastností glyfů patří mezi nejdůležitější pracovní palety editoru
FontLab Studio 5 - nastavení nástrojů pro vytažení kontur
FontLab Studio 5 - další nástroje pro kreslení souběžných kontur stávajících objektů
FontLab Studio 5 - písma lze v editoru také prolínat
FontLab Studio 5 - jednou z doplňkových funkcí editoru je spojování písem - například do jednoho Unicode fontu
Metrika, kerning a generátory nových písem
Práce s názvy znaků, metrikou a kerningem je ve FontLab Studiu 5 na vynikající úrovni. Mimo generátorů šablon písem jsou k dispozici komfortní editory metriky a kerningu, přičemž obojí funguje i v automatickém režimu s možností (či spíše nutností) ručních úprav finálních metriky či kerningu. Generátory šablon písem podporují více než 2 500 nabodeníček a přehlásek, jako předlohu pro generátory využívá FontLab Studio 5 defaultní šablonu glyfů od MonotypeImaging.
Samozřejmostí je pak Font Header Editor pro nastavení vlastností písma a podpora Type 1 hintingu s možností automatického či manuální nastavení vlastností písem v malém rozlišení, tzn. velikostí postscriptových písem pro obrazovku.
FontLab Studio 5 - součástí editoru je několik pomocníků, prostřednictvím kterých lze například nastavit kerning
FontLab Studio 5 - generátor glyfů se hodí například při tvorbě zcela nových písem, nebo k doplňování znaků do stávajících fontů
FontLab Studio 5 - generátor názvů znaků podle různých standardů
Automatické skripty
Součástí programu jsou i „efektové“ funkce, respektive skripty, s pomocí kterých můžete přidat do písma například stíny, vytvořit z písma tučný řez, obrysové písmo aj. Akce nadefinované prostřednictvím jazyka Python lze použít na jeden či více glyfů v písmu, další možností je pak hromadná aplikace skriptů na více fontů. Nečekejte ovšem, že například úpravou fontu na tučný řez budou automaticky vyřešeny také vlastnosti kerningu či metriky, na to má nicméně FontLab Studio samostatné (a většinou manuálně ovládané) funkce.
FontLab Studio 5 - detaily jedné z akcí definovaných v rámci skriptů
FontLab Studio 5 - v rámci skriptovatelných akcí můžete například upravit všechny znaky v písmu
Generování a export písem
Protože FontLab z mnoha důvodů používá svůj vlastní formát „dekompilovaných“ písem, je nutné hotové písmo nejprve ve FontLab Studiu vygenerovat. Generování zahrnuje poměrně komplexní operaci sestavení a zakomponování všech glyfů do daného fontu, zkombinování znaků s metrikou, sestavení a implementaci kerningu a mimo jiné pochopitelně též hinting fontů. Hotové písmo pak lze exportovat v běžných vektorových formátech, včetně OpenType, TrueType a Type 1 fontů, samozřejmostí je také možnost exportu křivek ve formátech AI/EPS. Trochu podivné je omezení na generování maximálně 6 400 glyfů pro jedno písmo – zde totiž společnost FontLab zjevně prosazuje strategii více programů za více peněz, takže potřebujete-li editovat a exportovat například Unicode asijské fonty s více než 6 400 glyfy, musíte si pořídit verzi FontLab AsiaFont Studio. Tato varianta s cenou 1 999 USD je přitom jediný komerčně dostupný editor vektorových fontů s plnou podporou dvoubajtových kódování písem, tzn. s podporou až 65 536 glyfů v OpenType fontech.
Tiskové funkce
FontLab Studio 5 umí fonty také tisknout. Vybrat si přitom můžete z několika druhů vzorníků písem od souhrnné tabulky s jednotlivými znaky přes seznam všech použitých glyfů až po klasické typy vzorníků písem známé z různých manažerů fontů. Tisknout lze navíc i kerningové tabulky a „rychlý“ vzorník určený především pro testování kvality písma při tisku.
Závěr
V současné době lze o FontLab Studiu prohlásit, že se jedná s největší pravděpodobností o nejlepší editor vektorových písem pro Windows i Macintosh, který na obou těchto zmíněných operačních systémech nemá konkurenci. Celkově lze tedy FontLab Studio 5 charakterizovat jako profesionální editor vektorových písem nejvyšší výkonností i cenové kategorie, který má jen velmi málo nedostatků a který může být kvalitním (a vlastně i nepostradatelným) pracovním nástroje pro písmolijny či grafická studia zabývající se též návrhy nových fontů.
Pokud používáte starší FontLab 4.5/4.6, vyjde vás upgrade na FontLab Studio 5 jen na 99 USD, což je myslím za upgrade velmi rozumná cena. Jako levnější alternativu k FontLab Studiu nabízí společnost FontLab (dnes již v podstatě zastaralý) Fontographer a také několik aplikací na konverzi i editaci fontů. Zkušební verzi FontLab Studia si můžete stáhnout zdarma na webových stránkách společnosti FontLab.
FontLab Studio 5 - prostředí ovládacích ikon je uživatelsky nastavitelné, stejně jako klávesové zkratky
FontLab Studio 5 - funkce na přejmenování znaku a jeho číselného identifikátoru
FontLab Studio 5 - označování znaku zvolenou barvou
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024