Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
FontLab SigMaker 3: obrázková písma za pár minut
18. září 2007, 00.00 | Zajímavý a relativně levný program na přidávání ikon, symbolů a libovolných jiných obrázků má ve svém portfoliu společnost FontLab. Popis SigMakeru vám nyní
nabízíme.
Utilitu SigMaker má již od roku 1997 na svědomí společnost Pyrus, která SigMaker vyvinula pro účely konverze bitmapových obrázků do vektorových písem. Třetí verze SigMakeru pochází již od společnosti FontLab, přičemž účel programu se příliš nezměnil – stále se tedy jedná o nástroj na vkládání původně bitmapových obrázků na místo libovolných znaků ve zvoleném písmu. SigMaker 3 se prodává ve verzích pro Windows i Macintosh, cena utility je 30 USD.
Novinky
Novinkou SigMakeru 3 je například podpora tzv. OpenType fontletů, což jsou úzce specializovaná písma tvořená jednoglyfovými fonty. Další novinkou je podpora Adobe InDesign CS2 a CS3 kompatibilních SING glyfů (respektive „glyphletů“), podpora OpenType písem a konečně také podpora Unicode písem. „Glyphlets“ jsou klasické glyph objekty, které lze přiřadit k fontům bez nutnosti modifikace těchto písem – zpravidla pro typografické účely pro sazbu asijských jazyků.
Přidání obrázku do písma
V každém vybraném fontu může být pouze černobílá kresba s přesně daným umístěním na pozici daného znaku v TrueType či OpenType fontu. Obrázky můžete importovat do SigMakeru 3 ve formátech BMP (pouze u verze pro Windows), GIF, JPEG, PICT, PNG, TIFF a dále ve formátech AI, EPS a PDF (jen u verze pro Macintosh). Přidání loga či symbolu do fontu probíhá celkem v šesti krocích. Prvním krokem je pochopitelně výběr písma, do kterého chcete přidat importovaný obrázek či ilustraci, která bude převedena na glyf. Druhý krok představuje samotný importní modul, který mimo náhledu obrázku či klipartu nabízí i možnost jeho oříznutí, zrcadlení a natočení. Třetí a čtvrtý krok slouží k zvolení pozice znaku ve vybraném písmu a k úpravě pozice vkládaného loga/symbolu. Poslední dva kroky pak slouží k nastavení názvu, rodiny a případně i dalších vlastností písma a k jeho uložení na disk. Uložené písmo lze rovnou i rovnou nainstalovat pro okamžité otestování fontu.
Závěr
SigMaker se hodí například pro rychlé vložení černobílého loga, ikony, symbolu či jiného speciálního znaku do TTF či OTF písma. Výhodou programu je automatizovaný proces pro vložení bitmapového obrázku do fontu, nevýhodu pak naopak prakticky nulové možnosti dodatečných úprav vloženého symbolu. Zkušební verzi SigMakeru si můžete zdarma stáhnout na webových stránkách společnosti FontLab. Jako doplněk si můžete stáhnout ještě bezplatný plugin Photofont Start pro Adobe Photoshop a další grafické editory kompatibilní s plugin architekturou Photoshopu pro práci s bitmapovými obrázkovými fonty (s definovanou průhledností), které mohou obsahovat nejen černobílé, ale také barevné obrázky, loga či symboly - doplněk Photofont si představíme v samostatném článku.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024