Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
27. září 2024
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
9. října 2024
Software
FontCreator 5.6: editor vektorových písem
TOP Pisma
29. srpna 2007, 00.00 | K tvorbě a úpravám vektorových písem nemusíte nutně kupovat drahé editory. FontCreator patří mezi levnější a přitom dostatečně kvalitní řešení pro editaci vektorových fontů, recenzi jeho aktuální verze najdete v tomto článku.
Editor vektorových písem FontCreator společnosti High-Logic je určený k tvorbě, úpravám a popřípadě i ke konverzím TrueType a OpenType písem. Editor existuje pouze ve verzi pro Windows (Windows 95 až Windows Vista) a prodává se ve dvou variantách Home a Professional. Levnější varianta FontCreator Home stojí 79 USD, varianta Professional se prodává za 149 USD. FontCreator lze koupit též společně se správcem písem MainType (viz samostatná recenze na serveru Grafika Online), ceny jsou pak 109 USD, respektive 169 USD za kombinaci FontCreator Professional a MainType.
Mezi základní vlastnosti FontCreatoru patří mimo tvorbu OpenType a TrueType písem (jen tak mimochodem, formát TrueType má na svědomí společnost Apple a nikoliv Microsoft, jak je občas mylně uváděno) také možnost relativně snadné úpravy stávajících znaků v libovolném fontu obou podporovaných formátů, přidávání znaků, konverze bitmapových obrázků do podoby vektorových objektů a nastavení všech potřebných vlastností písem. Samozřejmostí je také automatické generování metriky a kerningu písem, transformace glyfů, automatické generování křivek více než 2 200 znaků (v Unicode písmech), realtime náhled upravovaného fontu a mimo jiné i extrakce písem sdružených v tzv. TrueType Collections.
FontCreator Home vs. FontCreator Professional
Prvním zásadním rozdílem obou variant je relativně běžná licenční smlouva, která nedovoluje používat FontCreator Home pro žádné komerční účely. Chcete-li si tedy upravit písmo pouze pro vlastní potřebu, můžete tak učinit s verzí Home, pokud však budete chtít vaše písmo jakkoliv komerčně distribuovat (byť třeba i jen za symbolický poplatek například v rámci public domain licencí), musíte mít licenci na FontCreator Professional.
Další rozdíly spočívají především v komfortu editace písem a automatizovanými funkcemi. FontCreator Home nedisponuje například rozšířenými funkcemi pro práci s konturami vektorových objektů, konkrétně nenabízí operace pro spojování, rozdělování a ořez křivek. Varianta Home dále nemá operace pro hromadné transformace glyfů pomocí skriptů, které se používají například pro automatickou konverzi daného fontu do tučného řezu, kurzívy či na automatické ztenčení písma pro účely tvorby tzv. condensed písem. Varianta FontCreator Professional má oproti variantě Home navíc ještě funkci pro automatickou tvorbu kerningových párů, umí vkládat nové znaky do písma, ověřit funkčnost celého fontu i jednotlivých glyfů a disponuje též automatickým generováním kompozitních glyfů.
FontCreator 5.6 - úvodní okno programu slouží k výběru znaku pro editaci; na popředí okno pro automatické pojmenování písma
Novinky
Naposledy jsme na Grafice Online popisovali FontCreator 4, podíváme se tedy na novinky editoru až do aktuální verze 5.6. Kromě nejrůznějších „tweaků“ a s tím spojených úprav hintingu písem má FontCreator 5.6 zbrusu nové funkce pro třídění jednotlivých glyfů v písmu, vylepšené operace pro kopírování a vkládání znaků a automatizované pomocníky na tvorbu metriky a kerningu. Do programu byla rovněž zařazena podpora oprav poškozených písem, respektive ověřování jejich integrity. Křivky můžete nově kreslit i ručně, program si pak podle křivky propočítá rozmístění příslušných styčných bodů křivek. Součástí editoru jsou konečně i funkce pro měření vzdáleností bodů, pracovat je možné i s diagonálními vodícími čarami.
Zcela přepracovaná je paleta pro transformace glyfů včetně jejich rotací a změny velikosti. Upraveny jsou i funkce pro obkreslování importované bitmapové předlohy. Okna Overview i Glyph Edit nově podporují drag&drop operace, při práci a testování písem si navíc můžete pomoci i externími aplikacemi, které je možné spustit přímo z FontCreatoru z menu Tools. Významně byla rozšířena manipulace s postscriptovými názvy fontů, respektive s generováním jejich postscriptových názvů a možnosti uživatelem definovaného textu při testování písem. V novinkách bych mohl pokračovat ještě dlouho, takže dále už zmíním jen ty nejdůležitější operace – vylepšená editace křivek včetně jejich ořezu a „vyřezávání“ kontur, kompletace kompozitních křivek, vylepšené vodící linky i mřížka a komplexní podpora Unicode písem u Windows 2000/XP/Vista.
Editace znaků a vlastnosti písem
Výběr znaků probíhá z alternativy mapy znaků, jejich rozvržení v písmu se řídí zejména kódovou tabulkou. Kromě Unicode písem s podporou až 65 536 znaků můžete vytvářet a editovat symbolová písma s různými speciálními znaky. K samotné editaci znaků a glyfů, ze kterých se znaky skládají, probíhá v jiném (samostatném) editačním okně. Při úpravách znaků můžete používat jednak integrované běžné editační nástroje, které navíc můžete doplnit podkladovou bitmapovou předlohou pro účely „obkreslování“ znaků či speciálních symbolů. K editaci písem už vlastně není příliš co dodat, editační operace fungují obdobně jako v kterémkoliv vektorovém grafickém editoru.
Využívat dále můžete vodící linky i mřížku a běžné transformační operace. Výsledek si můžete prohlédnout v okně Test Font, ve kterém si můžete nastavit nejen velikost písma, ale také ukázkový text. V menu Font najdete i funkci pro nainstalování písma do Windows pomocí jednoho z průvodců.
Pro nastavení vlastností písem má FontCreator samostatné editační prvky přesněji řečeno nabídková okna. Můžete si v nich zadat všechny základní a také řadu rozšířených vlastností písem, přičemž některé vlastnosti glyfů a znaků lze zpětně ověřit prostřednictvím validačních funkcí.
FontCreator 5.6 - editační plocha pro úpravy jednotlivých znaků s náhledem skupiny znaků, paletou pro transformaci písem a funkcí na automatické vytvoření metriky písem
FontCreator 5.6 - náhled editovaného písma nabízí samozřejmě i volitelnou velikost znaků
FontCreator 5.6 - písma můžete vytvářet (respektive obkreslovat) i podle bitmapové předlohy s nastavitelnou průhledností
Automatizované funkce
Mimo generátory metriky a kerningových párů má FontCreator Professional ještě jednu hodně zajímavou funkci. Jedná se o automatizované generování kompozitních glyfů, které reprezentují kromě konkrétního znaku i například jeho diakritické znaménko. Většina západních, středoevropských a zejména východoevropských jazyků (češtinu nevyjímaje) má celou řadu znaků s diakritikou, kterou umí editor do písma doplnit. Pro naše nabodeníčka je ovšem nutné diakritiku manuálně upravit, neboť pozice automaticky rozmístěných nabodeníček většinou nesouhlasí s nativní podobou českých znaků.
Kerning písem je všeobecně poměrně zdlouhavá záležitost. FontCreator Professional umí uživateli do značné míry usnadnit tvorbu kerningových párů, rozhodně ale počítejte s tím, že kerningové páry je prakticky vždy nutné ještě upravit manuálně. Automatizovaná je i validace neboli ověřování integrity a korektnosti písem i všech glyfů. Pomocník pro validaci písem umí ověřit vlastnosti jednotlivých glyfů, kontur a souřadnic křivek a ihned informuje o případných problémech u konkrétních znaků.
Transformace písem
Mimo běžné transformační funkce pro jednotlivé glyfy má FontCreator Professional ještě jiné automatizované funkce pro transformace celého písma (podrobněji viz rozdíly verzí Home a Professional). O transformaci písem se starají skripty, které si můžete podle potřeby upravit. Napsat si samozřejmě můžete i vlastní transformační skripty, které mohou například otočit či natočit požadované znaky, vytvořit jejich zrcadlení či změnit jejich velikost.
FontCreator 5.6 - paleta pro komplexní transformaci nakreslených či upravených znaků
FontCreator 5.6 - automatické validace písem a glyfů jsou v programu samozřejmostí
Závěr
FontCreator patří mezi poměrně zdařilé aplikace na editaci stávajících fontů a můžete si s ním vytvořit i zcela nové písmo. Omezení na formáty TrueType a OpenType nepovažuji z hlediska "běžné potřeby" a provozu písem ve Windows či jiných operačních systémů za nijak zásadní, nicméně k editaci Adobe Type 1 fontů nelze FontCreator použít. Komfort používání editoru je vysoký a spousta funkcí je dostatečně automatizovaná (metrika, kerning, pojmenování písem apod.), navíc většinou s možností jejich manuální kontroly.
Kvalitu hintingu písem i korektnosti jejich exportu si zatím netroufnu objektivně hodnotit, každopádně hinting písem není ve FontCreatoru úplně dokonalý a zejména malé velikosti písem nepůsobí příliš věrohodně. Jako celek se však FontCreator jeví jako dostatečně výkonný editor vektorových fontů s výborným poměrem cena/výkon, ovšem s poznámkou, že pro korektní zobrazení malých velikosti písem (tzn. většinou jejich bitmapových podob vložených například do TTF písem) je nutné ještě upravit písmo dalším programem. Srovnání s etalonem profesionálních editorů FontLabem nemá příliš smysl, jedná se zkrátka o editor zcela jiné cenové i výkonnostní kategorie.
Zkušební verzi editoru si můžete stáhnout na webových stránkách autorů FontCreatoru.
FontCreator 5.6 - funkce pro extrakci TrueType písem z TTF kolekce
FontCreator 5.6 - volby pro zobrazení vodící mřížky
FontCreator 5.6 - základní volby metriky písem
FontCreator 5.6 - volby pro tvorbu vodících linek
FontCreator 5.6 - preference aplikace týkající se vlastností písem
FontCreator 5.6 - preference aplikace pro pojmenování a definování názvů písem
FontCreator 5.6 - jedna z dalších sekcí preferencí editoru
FontCreator 5.6 - funkce pro základní třídění jednotlivých glyfů
FontCreator 5.6 - definování postscriptových názvů jednotlivých znaků
FontCreator 5.6 - nastavení vlastností písem
FontCreator 5.6 - další ze sekcí pro nastavení vlastností písem
FontCreator 5.6 - součástí programu jsou i funkce pro rychlé vyhledání požadovaného znaku v písmu
FontCreator 5.6 - glyfy si samozřejmě můžete pro kontrolu též vytisknout
FontCreator 5.6 - vkládání glyfů
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024