FlareExpress &Works 1.0 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

FlareExpress &Works 1.0

21. května 2001, 00.00 | FlareExpress a FlareWorks jsou nové autorizační nástroje na tvorbu Shockwave/Flash animací s nízkou cenou, velmi snadným ovládáním a slušnou řádkou přechodových efektů. Vyplatí se jeho koupě?

FlareExpress nepříliš známé firmy iMEDIA Builders je určen pro tvorbu animovaných sekvencí, slideshow, navigačních menu a spousty dalšího, co souvisí s formátem Macromedia Flash. FlareExpress pro Windows 95/98 je se svou cenou 19 $ poměrně levný autorizační software, nijak přehnaně drahý ale není ani jeho vyspělejší bratříček FlareWorks s cenou 69 $. Devizou obou programů je příjemně jednoduché grafické rozhraní umožňující začít s programem pracovat téměř okamžitě po instalaci. Oba programy jsou určeny začátečníkům a středně pokročilým animátorům, profesionálům bude chybět detailnost a rozsah funkcí originálního Macromedia Flash.



S FlareExpress se díky spoustě připravených předloh, transition a řady dalších speciálních efektů pracuje opravdu velmi snadno, ale jak už bylo uveden výše, na rozdíl od Macromedia Flashe ale chybí FlareExpress preciznost nastavení jednotlivých animačních funkcí. FlareWorks obsahuje všechny funkce FlareExpress a navíc i řadu dalších "add-on" funkcí jako specializovaný editor pro tvorbu předloh (které lze samozřejmě používat i ve FlareExpress) a chování všech dostupných efektů, vše s možností ukládat jednotlivé segmenty animace do samostatných knihoven. Společnou vlastností obou verzí je také chybějící klíčování i klasická časové linka, jejíž nepřítomnost jasně ukazuje na zaměření Flare na pokud možno co nejjednodušší tvorbu Flash animací.






FlareExpress i FlareWorks jsou tedy spíš jakési "skládací" programy, ve kterých animace přímo nenavrhujete klíčováním bodů, ale jednoduše je sestavíte z dostupných prvků. Co se týče samotných typů objektů a přechodových efektů, tak těch je k dispozici víc než dost, ve FlareWorks jich pochopitelně najdete víc a navíc máte možnost je i zpětně editovat. Mezi speciální objekty pak patří tlačítka a "textové" kliparty představované jedním znakem vybraného fontu.

Z popisu a spousty obrázků je doufám jasné, že ve FlareExpress ani ve FlareWorks nenakreslíte ručně ani čárku, žádný bitmapový či vektorový grafický editor totiž ani jeden z programů neobsahuje. Vektorové objekty ale samozřejmě v programu vytvářet lze, na výběr máte z cca deseti geometrických tvarů od trojúhelníku až po ovál. Samotné efekty jsou v některých případech znázorněny ilustračním náhledem či schématickým náčrtkem, v ostatních případech si prostě musíte efekt vyzkoušet, abyste zjistili, co vlastně dělá. Není to zrovna nejpohodlnější, ale jiný způsob práce FlareExpress ani FlareWorks nenabízí. Při publikování výsledné animace můžete uložit pouze SFW soubor nebo nechat vygenerovat i příslušný HTML kód, samozřejmostí je i ochrana animace proti editování a preview ve webovém browseru.





Po obecných informacích ještě něco málo zkušeností, které jsem objevil při testování FlareExpress pod Windows 98. Za prvé - zapomeňte na češtinu, i když program umožňuje pracovat s českými fonty a zařadit je do projektu, nemáte žádnou možnost, jak si výsledek prohlédnout ani vyexportovat, při těchto činnostech se totiž s vámi FlareExpress odmítne bavit a nekompromisně spadne. Když české znaky z fontu odstraníte, vše funguje jak má, takže to musím nutně považovat přímo za chybu či spíše nedostatek programu. Za druhé - FlareExpress není ve verzi 1.0 zrovna dvakrát stabilní a rád se hroutí zejména při aktivaci preview (MS IE 5.5 + Shockwave 7 / Flash 5 plug-in). A ještě za třetí - aplikace efektů je sice víc než jednoduchá a jejich přehledné řazení ve stromové struktuře dostupné ke každému z objektů jistě hned pochopí každý, bez alespoň zběžného grafického náhledu scény se ale s objekty pracuje vyloženě "naslepo" a podle mého názoru to v celkovém porovnání s Macromedia Flashem zdržuje víc než se "jednorázově" naučit funkce Flashe (otázkou samozřejmě zůstává cena programu, když jde o pohodlí, jdou ale obvykle finanční nároky stranou).

FlareExpress je sice velmi levný program na tvorbu Flash animací, díky řadě dětských nemocí první verze a zatím i nemožnosti pracovat s češtinou nelze program bohužel doporučit ani začátečníkům, natož pak pokročilým animátorům či webdesignérům, ti by ho po pár pokusech pouze znechuceně odložili ad akta. Ačkoliv se mi některé z vlastností i možností programu líbí, musím bohužel konstatovat, že s verzí FlareExpress 1.0 toho moc neuděláte, a to ještě pouze v případě, že si odpustíte češtinu. Navíc zatím není garantována funkčnost ani pod Windows ME, ani pod Windows NT4/2000, takže zbývá než čekat na další verzi, která doufejme zmíněné nedostatky obsahovat nebude (což je ovšem ve hvězdách).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: