FinePixViewer 3.2 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

FinePixViewer 3.2

5. listopadu 2002, 00.00 | Podzimní lahůdka Zoner Media Explorer 5 ještě na recenzi nedorazila, jako neméně lákavý předkrm Vám tedy zatím nabízíme nejnovější firemní verzi FinePixVieweru dodávaného ke všem digitálním fotoaparátům Fuji.

{Úvod}

Kulinářské hody v podobě špičkových programů pro zpracování, management a archivaci digitálních fotografií nás letos ještě čekají, dnes se podíváme na jednu softwarovou lahůdku společnosti FUJIFILM známou hlavně všem majitelům digitálních fotoaparátů značky Fuji. Ano, nemýlíte se, nejedná se o nic jiného než o univerzální manager digitálních fotografií FinePixViewer. Samotný program najdete na CDčku dodávaném společně s fotoaparátem, nejnovější verzi 3.2 (září 2002) pro operační systém Windows 98/ME/2000/XP si můžete zdarma stáhnout i na webu společnosti FUJIFILM. Instalační archiv o velikosti cca 65 MB obsahuje většinu potřebných systémových komponent FinePixVieweru pro různé modely digitálních fotoaparátů a detailní PDF dokumentaci v několika jazycích, nejnovější USB atp. drivery a další doplňky rozšiřující možnosti FinePixVieweru najdete opět na webu popřípadě na CD. FinePixViewer existuje i ve verzi pro Mac OS 8.6 - Mac OS 9.1/Mac OS X, stáhnout si ho můžete zde.


FinePixViewer - grafické prostředí programu

FinePixViewer umí pracovat s digitálními fotografiemi a všeobecně s grafickými formáty JPEG/JFIF, TIFF (RGB i RGB/YC), BMP, PICT (pouze verze pro Macintosh), FlashPix a s animacemi/videem ve formátech AVI, QuickTime, MPEG-1, ASF, WMV, přičemž podpora jednotlivých formátů se liší v závislosti na verzi programu, platformě/operačním systému a také na přítomnosti nainstalovaného balíku QuickTime či verzi Windows Media Playeru (podrobnosti viz manuál k FinePixVieweru). Určitě není třeba zmiňovat, že podpora EXIF metadat je u FinePixVieweru naprostou samozřejmostí stejně jako modifikovatelné grafické rozhraní programu obsahující vlastní velmi rychlý náhledový systém se čtyřmi napevno přednastavenými velikostmi thumbnailů, integrovaný Windows Explorer (u verze pro Windows), podporu drag&drop a propojení na další doplňkové programy a utility. Z FinePixVieweru tak můžete například fotky a video archivovat i v podobě klasického alba na CD nebo v podobě videocédéčka, k čemuž ale budete potřebovat "ImageMixer VCD". Video snímané digitálním fotoaparátem připojeným k počítači lze také naživo "sdílet" v rámci videokonference, v tomto případě je zapotřebí fotoaparát s podporou módu "PC Camera" a software "PictureHello". Sám o sobě neumí FinePixViewer přímo importovat soubory z digitálního fotoaparátu nebo paměťových karet, o to se starají další (celkem krátké) externí prográmky závislé přímo na daném typy fotoaparátu, další možností práce se soubory je pak pochopitelně použití vestavěného souborového manageru.


FinePixViewer - náhled snímku se základními informacemi prohlížené fotografie

Samotné uživatelské prostředí FinePixVieweru není třeba popisovat, to už defacto udělaly screenshoty, podíváme se tedy hned na základní funkce programu. Mimo hlavních funkcí, kterými jsou pochopitelně integrovaný prohlížeč fotografií zobrazující v příslušném okénku i EXIF metadata s parametry expozice, údaji o použitém modelu digitálního fotoaparátu, komentáře a například i GPS metadata (dostupná patrně pouze u snímků pořízených na specializovaných přístrojích - manuál se o ničem takovém totiž ani slůvkem nezmiňuje) nabízí FinePixViewer i prohlížení fotografií ve formě slideshow. Po zaregistrování přesněji řečeno vytvoření uživatelského konta máte k dispozici další on-line služby související s používáním programu a managementem snímků - nejedná se ale o nic převratného, nýbrž o relativně standardní služby jako je možnost upgrade programu, odkazy na on-line nápovědu pro různé funkce FinePixVieweru, odkazy na lokální zastoupení společnosti FUJIFILM apod. Některé základní EXIF informace uložené u jednotlivých snímků můžete ve FinePixVieweru také editovat, konkrétně se jedná pouze o datum a čas pořízení snímku (s možností upravit čas rozdílovým způsobem), komentář a copyright snímku. Při managementu souborů si podobně jako ve webovém prohlížeči můžete nadefinovat bookmarky v podobně adresářů s oblíbenými fotkami (viz obrázek výše), k dispozici jsou i obvyklé operace se soubory.


FinePixViewer - parametry expozice atd.

Zajímavou funkcí je automatické ukládání upravených snímků (nezáleží na tom, kde na disku se právě nachází). Předem si totiž můžete nastavit úpravu názvu fotky či videa, jeho rozlišení/velikost, popřípadě cestu pro uložení souboru včetně možnosti smazání původního souboru, popřípadě i typ souboru a pak už jen v pohodě kliknout na ikonku pro uložení souboru. Samozřejmostí je i možnost poslání souboru e-mailem - i v tomto případě si dopředu můžete nastavit rozlišení odesílaného snímku (což samozřejmě nemá na vliv na rozlišení původní fotky) a neposílat tak zbytečně mailem megabytové soubory jako to často dělá spousta majitelů digitálních fotoaparátů neznalých pojmů megapixel atp.


FinePixViewer - možnosti nastavení pro automatické ukládání fotek


FinePixViewer - nastavení parametrů fotky pro její posílání e-mailem

[-more-]{Dávkové konverze, hromadné přejmenování snímků a tiskové funkce}

Mezi další ze základních funkcí FinePixVieweru patří i jednotlivé nebo hromadné konverze vybraných fotografií a videa. Podle verze programu a použité platformě/operačním systému můžete volit z dostupných formátů fotek a videa, u verze FinePixVieweru máte při ukládání na výběr formáty JPEG, BMP a TIFF, u videa pak formát WMV ve dvou stupních kvality. Při managementu souborů se často hodí jejich hromadné přejmenování. Opět si můžete vybrat výsledný formát souboru, upravit jeho výsledný název, vybrat si cílový adresář a v případě nutnosti aktivovat volbu pro smazání původní fotografie či videa. Prakticky shodné funkce jsou k dispozici u dávkové změny rozlišení fotografie - mimo uživatelem volitelného rozlišení nabízí FinePixViewer přednastavení pro dvě základní rozlišení VGA a QVGA, hodily by se ale určitě předvolby například i pro SVGA a vyšší rozlišení.


FinePixViewer - hromadné přejmenování snímků


FinePixViewer - hromadné úpravy velikosti/rozlišení fotografií


FinePixViewer - hromadné natočení vybraných snímků

Další samozřejmostí jsou natočení fotografií, které lze opět provádět i v dávce s možností jejich uložení do vybraného adresáře a volbě výsledného grafického formátu souboru. Tisk fotografií je velmi snadný a mimo tradičních věcí jako je indexový tisk (náhledy snímků) včetně tisku názvu, data či komentáře k danému snímku s vizuálním náhledem můžete ještě využít poměrně komfortních služeb DP Editoru (je součástí FinePixVieweru). V DP Editoru si totiž můžete nastavit jak pořadí tištěných snímků, tak i počet vytištěných kopií pro každou fotografii a tiskovou úlohu pak poslat na zvolenou tiskárnu.


FinePixViewer - náhled fotografií před tiskem


FinePixViewer - DP Editor nastavující pořadí a počet kopií pro tisk vybraných fotografií

Fuji FinePixViewer je podobně jako Nikon View poměrně zdařilý software, který může být svou nulovou cenou (při stažení z internetu) užitečný i jiným majitelům digitálních fotoaparátů než pouze majitelům foťáků značky Fuji. K některým doplňkovým funkcím FinePixVieweru jsou sice zapotřebí externí programy, ale to už je osud specializovaných balíků dodávaných k vybraným digitálním fotoaparátům.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: