Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
FileOpen: správa autorských práv u PDF publikací
5. listopadu 2003, 00.00 | Řešení společnosti FileOpen Systems nabízí zajímavé a cenově dostupné nástroje pro
autorizovanou distribuci dokumentů v PDF formátu. Může jejich nasazení přinést zisk ze
správy autorských práv?
Správa autorských práv u díla, šířeného v elektronické podobě, neboli Digital Rights Management (dále jen DRM), sebou v současnosti přináší spíše jen problémy a nevyjasněné otázky, než jednoznačné závěry a použitelná řešení. Není se co divit, neboť uživatelé díla v elektronické podobě obvykle odmítají považovat neautorizované využití za pirátský či dokonce trestný čin. Díky značné invenci hackerské komunity propojené prostřednictvím Internetu pak skončil zatím každý pokus o nalezení dokonalé technologie pro ochranu autorských práv neúspěchem. Uvedené tvrzení platí i pro nejostřeji sledované oblasti distribuce software a hudebních nahrávek a tedy ještě více pro publikační průmysl. Nedostatečné možnosti dnešního DRM zde mimo jiné vedou k masovému zneužití práce tvůrčích pracovníků (design, fotografie aj.) a rovněž brzdí rozvoj elektronického publikování (mnoho vydavatelů se elektronické podobě díla z obav před jejím zneužitím raději vyhýbá).
Nelze ale říct, že by pro uvedenou oblast neexistovaly vůbec žádné použitelné a zajímavé nástroje. Na Grafice jsme se již několikrát věnovali technologii digitálního watermarkingu, která se využívá především k ochraně bitmapové grafiky. (Viz zde, zde či zde.) V případě elektronických publikací se zrak upírá zejména k formátu PDF. Tento všeobecně rozšířený standard poskytuje poměrně silné možnosti zabezpečení a kontroly užití publikace, které lze nasadit zejména s pomocí Adobe Acrobatu. (Uvedenou tématikou jsme se zabývali především v tomto článku.) Tyto prostředky jsou ovšem vhodné spíše pro výměnu dokumentů v rámci týmů či obecně mezi uživateli, jež se znají, ne však k autorizovanému prodeji. K tomu dnes nicméně existuje řada výkonných, ale příslušně drahých technologií, jako je například Adobe Content Server. Pro ty, kdo by rádi možnosti autorizované distibuce PDF publikací využívali v malém, jsou zde především řešení společnosti FileOpen. O jejich přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
PersonalPublisher
Nejjednodušší řešení File Open, PersonalPublisher (199 USD), má podobu pluginu Adobe Acrobatu. Jeho pomocí lze daný PDF dokument převést do podoby spustitelné aplikace (EXE soubor pro Windows, objem se oproti původnímu PDF zvýší vždy o cca 200 kB), která pro své spuštění a následné extrahování dokumentu vyžaduje autorizaci. Ta může mít buďto podobu přímého kontaktu s vlastníkem dokumentu (přes zadanou e-mailovou adresu či telefonicky) nebo transakce přes webovský server (provozuje FileOpen). Mimo takto autorizovaného přístupu lze pro daný dokument nastavit rovněž uzamčení nejrůznějších akcí (tisk, změny, kopírování, anotování). Klientský plugin pak umožňuje prohlížet daný PDF dokument nejen v Acrobatu, ale též Readeru, a brání otevření dokumentu, jež nebyl na daném počítači autorizován.
PersonalPublisher nabízí několik různých způsobů autorizace.
PersonalPublisher se svými funkcemi i cenou hodí pro nároky publikování v malém (autoři či designeři sami prodávající svá díla apod.). To je dáno nejen poměrně úzkou škálou jeho funkcí, ale rovněž licenčními podmínkami: jedna instalace produktu nemůže být využita pro publikace více autorů.
Publisher
Možnosti verze Personal jsou patřičně znásobeny (ale rovněž odpovídajícím způsobem tarifikovány) v produktu Publisher (2495 USD). Jedná se o samostatnou aplikaci, která umožňuje zabezpečit PDF dokumenty hromadně. Vytvořený dokument lze vázat nejen na daný počítač, ale rovněž CD-ROM či webovský server (otevření pouze ve webovském browseru bez možnosti uložení). Nastavit lze také vypršení dokumentu po zadaném počtu otevření či uplynutí zvoleného časového intervalu: uživatel pak může požádat vydavatele o nový autorizační kód. (Uvedený mechanismus je vhodný například při promo-akcích či prodeji časově limitovaných materiálů, jako jsou například učebnice.)
Publisher poskytuje možnost dávkového zpracování.
Vedle uzamčení akcí, uvedených u Personal verze, lze různými způsoby limitovat tisk (jen na určený časový interval, počet výtisků či stránek, zákaz tisku do souboru pro redistillaci). Funkce Overprinting dovoluje do záhlaví tištěných stránek (bez toho, že by uživatel dokumentu mohl tuto funkci vypnout) vložit určené informace (jméno uživatele, ID počítače, datum a čas výtisku).
Uživatel zabezpečených dokumentů musí mít pro svůj Acrobat či Reader nainstalován příslušný plugin. Ten lze instalovat zdarma v rámci dodávky zabezpečených dokumentů, přičemž jsou k dispozici různé mody instalace (skrytě v pozadí, s nutností autorizace, prezentací vydavatele dokumentu aj.). Zmíněný plugin existuje v různých jazykových verzích, mezi kterými nechybí ani čeština.
Svým zaměřením se Publisher hodí pro vydavatelství, jež hodlají nabízet elektronické publikace prostřednictvím Internetu či CD-ROM. Mimo kompletní podoby díla přitom dovoluje nabízet i jeho různě upravené podoby (viz výše naznačené možnosti expirace), které mohou být pro uživatele zajímavé nižší cenou a pro vydavatele tím, že se značně snižuje pravděpodobnost jejich neautorizovaného šíření.
Všemožně lze pomocí Publisheru kontrolovat tisk zabezpečených dokumentů.
WebPublisher2
Možnosti Publisheru v prostředí webovského serveru nabízí produkt WebPublisher2 (cena od 4995 USD podle způsobu užití). Jedná se o dvousložkové řešení: na straně serveru funguje zabezpečovací program, na straně klienta odpovídající plugin Acrobatu či Readeru. Poté, co uživatel požaduje otevření určitého dokumentu nabízeného serverem, povolí zabezpečovací program otevření po odpovídající autorizaci nebo přístup odmítne. Autorizace je přitom možná online (identifikace pomocí cookies, MAC adresy, hesla) i offline (uživatel si potřebná práva stáhne s dokumentem, práva jsou vázána na daný počítač). U dokumentů lze mimo toho, co jsme popsali výše (zákaz úprav, vypršení dokumentu, tisková omezení aj.) kontrolovat například i počet současných otevření (klient odesílá zpět informaci o tom, že byl dokument uzavřen).
Ukázka nasazení WebPublisheru2.
WebPublisher2 je vhodným řešením zejména pro velké subjekty obchodující s elektronickými publikacemi (elektronická knihkupectví, virtuální čítárny a knihovny). Jinou oblastí nasazení pak může být podniková sféra, kde lze toto řešení využít k autorizované distribuci senzitivních dokumentů. Online si lze tento systém vyzkoušet zde.
Závěrem
Produkty FileOpen nabízí koncepčně zajímavá řešení pro zabezpečení PDF dokumentů. Cenové modely nám přijdou ve srovnání s jinými produkty obdobného typu poměrně přijatelné. V souladu s tím, co jsme řekli v úvodu tohoto článku, ovšem musíme upozornit na skutečnost, že se nejedná o technologie z bezpečnostního hlediska "neprůstřelné". Fakt, že PersonalPublisher nebyl updatován již od roku 2000, pak může vypovídat nejen o kvalitě tohoto řešení, ale rovněž o celkovém nezájmu širší uživatelské obce o využívání systémů uvedeného typu. Tím ale nechceme tvrdit, že by FileOpen nenašla zákazníky: stačí, když nahlédneme do tohoto seznamu.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024