Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
FileFlow: Výkonná řešení pro internetový přenos souborů
technologie proof natisk
21. ledna 2004, 00.00 | Trojice produktů společnosti FileFlow nabízí různé možnosti zabezpečeného a
optimalizovaného internetového přenosu velkých souborů. Jakým způsobem mohou tato řešení
přispět k zlepšení chodu publikačních pracovišť?
Ve světě řešení pro internetový přenos souborů mezi publikačními pracovišti je v poslední době značně živo. Když pomineme nabídku specializovaných a příslušně drahých technologií typu Wam!Net či RealTimeProof, musíme si povšimnout, že v poslední době přibylo hned několik produktů, dostupných i pro menší pracoviště. Na Grafice jsme z těchto produktů již představili Creo Tokens a Job2Print. Dnes bychom svou pozornost rádi věnovali trojici výrobků společnosti FileFlow, jejichž možnosti jsou v uvedeném směru víc jak zajímavé.
Technologický základ
Všechna řešení FileFlow jsou postavena na obdobném základu. Opírají se o přenos souborů, realizovaný prostřednictvím internetového serveru, provozovaného výrobcem. Uživatelé jednotlivých produktů tedy různými způsoby (které si popíšeme dále) uploadují na zmíněný server své soubory, které jsou pak (opět různými způsoby) doručeny na počítač příjemce.
Přenášené soubory jsou komprimovány. Výrobce přitom pro některé nejpoužívanější grafické formáty (TIFF, EPS, PSD, JPEG, BMP, PDF) nabízí vlastní proprietární (ztrátovou i bezztrátovou) kompresní metodu, postavenou na vlnkových transformacích. Ta by měla zaručovat až dvousetnásobné zmenšení objemu souboru bez ztráty kvality (v průměru by mělo být dosaženo poměru 25:1), přičemž se dále komprimují i soubory, u kterých byla použita JPEG komprese (v poměru 2:1 až 10:1). Pro jiné typy souborů (a také některé speciální typy souborů ve výše zmíněných formátech) se pak používá komprese algoritmem ZIP. Časově a uživatelsky náročná komprese před odesláním souborů tedy nejenže odpadá, ale dokonce ani není výrobcem doporučena, neboť jeho produkty se snaží optimalizovaně nasadit kompresní metody podle typu přenášeného obsahu. Vytvořený balík je dále pro přenos zašifrován technologií 2048-bit RC4, zachována je v něm původní struktura adresářů.
Úroveň komprese je kontrolovatelná.
Tolik k technologickému pozadí. Nyní se podívejme na jednotlivá řešení FileFlow podrobněji.
FastSend
Nejjednodušším řešením v nabídce FileFlow je FastSend. Jedná se o produkt, který umožňuje uvedený přenos souborů využít prostřednictvím e-mailu. Je založen na klientské aplikaci, ve které uživatel určí soubory k přenosu a přiřadí jim e-mailovou adresu (lze využít adresář poštovního klienta instalovaného v systému), na kterou mají být odeslány. Po odeslání se soubory přenesou na server služby (odesílatel zde tedy musí disponovat odpovídajícím účtem), zatímco příjemce obdrží mail, ve kterém je umístěn odkaz na stažení těchto souborů prostřednictvím internetového prohlížeče (a příslušného pluginu, který je k dispozici zdarma).
Schéma nasazení služby FastSend.
Služba umožňuje zaslání e-mailu, potvrzujícího stažení zaslaných souborů. K dispozici je také seznam zaslaných souborů, dovolující mimo jiné nové odeslání souborů na stejnou či jinou e-mailovou adresu. Soubory uložené na serveru jsou po určité době (14 dnů) automaticky smazány.
FastSend je nabízen jako služba na subskripční bázi. Uživatel tedy musí platit za každý měsíc provozu, přičemž ceny začínají na 20 USD měsíčně pro jediného uživatele a pokračují například k 7 USD měsíčně za uživatele při předplatném pro 100 uživatelů.
Rozhraní klientské aplikace FastSend.
FastStore
Rovněž služba FastStore je založena na klientské aplikaci, která tentokrát neumožňuje soubory zaslat jinam, než na určený účet serveru FileFlow. Zajímavě je pak řešen přenos takto uložených souborů na počítač příjemce, a to s pomocí odpovídající aplikace, označené jako Download Manager. Ta totiž dovoluje soubory, přijaté z jednoho nebo více účtů, automaticky roztřídit podle údajů (společnost, kontaktní osoba, datum aj.), připojených k nim při odeslání, do určených složek. Za ideálního stavu tedy není třeba řešit jinak dosti časově náročný a ne zcela chybám odolný proces distribuce přijatých souborů. Účty na serveru lze monitorovat buďto automaticky, v zadaném časovém intervalu, nebo manuálně, zadáním odpovídajícího příkazu. O uploadu souborů na server i jejich stažení jsou odpovídající osoby vyrozuměny automaticky zaslaným e-mailem. K centrální správě jednotlivých účtů (nastavení uživatelských údajů či stupně komprese) je určen Client Manager.
Schéma nasazení služby FastStore.
I FastStore je nabízen na subskripční bázi. Základní, tzv. Start Pack, nabízí možnost využití deseti klientů za měsíční poplatek 150 USD. Ceny pak pokračují až k 1,67 USD/měsíc pro jednoho uživatele při předplatném pro 1000 klientů.
FastStore Web
Jak již název této služby naznačuje, jedná se vlastně o řešení obdobné FastStore, fungující prostřednictvím webovského rozhraní. Uživatel tedy odesílá soubory z prostředí svého internetového prohlížeče. Příjem souborů je pak zajištěn obdobně jako u FastStore, takže lze opět využít možnost automatizovaného rozmístění do určených složek. Rovněž cenové podmínky jsou stejné jako u výše uvedené služby.
Rozhraní služby FastStore Web.
Závěrem
Na řešeních FileFlow se nám líbil především způsob, jakým je řešena komprese dokumentů. Ta vede ke skutečně optimalizovanému objemu přenášených souborů, který se výrazně projeví na čase přenosu. Ten je pro mnoho pracovišť stále zásadním kritériem pro to, zda nasadit Internet k uvedenému účelu. (Výrobce na svých stránkách například tvrdí, že obrázkový TIFF soubor o objemu 25 MB lze s použitím jeho technologie přenést po běžné telefonní lince za asi 3 minuty.) Pochvalu zaslouží také multiplatformnost řešení, neboť výše zmíněné produkty jsou k dispozici pro Maca i Windows, což může být v publikačních provozech skutečně důležitá skutečnost. Svým zaměřením se jednotlivá řešení FileFlow mohou hodit na prakticky každém publikačním pracovišti, které přenáší soubory ve velkém, takže je lze nasadit například při přijímání podkladů v tiskárnách nebo výměně náhledů mezi klientem a studiem či agenturou.
Otázkou je samozřejmě cenová výhodnost jednotlivých řešení. Jak jsme si ukázali výše, provozovat je lze při investicích počínajících na několika stokorunách měsíčně, u větších provozů se už ale tyto náklady pohybují v řádech tisíců korun. To samozřejmě není právě málo, hodně tedy bude záležet na tom, jak moc se zefektivní chod celého workflow a jak tedy porostou úspory práce a času oproti jiným způsobům přenosu souborů (elektronické nosiče, prostředky typu FTP či e-mail). Ve hře je pak samozřejmě i skutečnost, že všechny přenosy probíhají zabezpečeným způsobem.
Své klienty si produkty FileFlow již každopádně našly, z poměrně dlouhého seznamu, uveřejněného na stránkách výrobce lze uvést například známou reklamní agenturu Leo Burnett. Pro ty, kdo si chtějí jednotlivé produkty FileFlow vyzkoušet, jsou k dispozici odpovídající demoverze.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024