FastStone Image Viewer: zajímavý nástroj pro práci s obrázky zdarma - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

FastStone Image Viewer: zajímavý nástroj pro práci s obrázky zdarma

24. března 2006, 00.00 | Obvyklé funkce pro prohlížení i hromadné konverze obrázků v různých formátech, ale také
třeba podpora RAW fotografií, color managementu či anotování. To jsou jen některé z
mnoha zajímavých vlastností produktu FastStone Image Viewer, který je pro nekomerční
použití k dispozici zcela zdarma. Více už v naší recenzi.

Prostředků pro práci s elektronickou grafikou je dnes celá řada, přičemž jejich funkční výbava je natolik rozmanitá a navzájem se překrývající, že existuje jen málo produktů, které bychom mohli jednoznačně zařadit do jediné kategorie. Platí to i o kategorií tzv. obrázkových prohlížečů, kdy zde máme řešení, která sice v základu poskytují obdobnou sadu funkcí pro rychlé prohlížení souborů v co možná nejvíce formátech (a to často nejen bitmapových, ale též vektorových či multimediálních), nicméně jinak se mohou lišit třeba škálou funkcí pro práci s digitálními fotografiemi (a tím tedy kandidovat spíše na označení správce digitálních fotografií) nebo disponovat dodatkovými možnostmi editace daného typu obsahu (a aspirovat tak i na titul bitmapový editor).

Pokud zvolíme jiné klasifikační kritérium, cenu, můžeme si v prostředí Microsoft Windows všimnout dvou zajímavých produktů zdarma (ovšem zdarma pouze pro nekomerční použití, takže zde lze hovořit o limitované podobě freeware, nikoli open source) IrfanView a XnView, které spolu soupeří již po několik let v množství podporovaných formátů, škále nabízených funkcí a také rychlosti či jednoduchosti použití. Při pohledu na tyto produkty by se mohlo zdát, že není třeba vyvíjet (resp. hledat) řešení další. Nedávno jsme nicméně narazili na další produkt uvedeného typu FastStone Image Viewer, který daný názor poněkud bourá. Opět zdarma (nicméně zase pouze pro nekomerční použití) totiž nabízí řadu funkcí, které u konkurence postrádáme a které mají rozhodně koho oslovit. Ostatně posuďte sami v naší recenzi.

Základní přiblížení

FastStone Image Viewer je řešením použitelným s Windows 95 a vyššími, k chodu požaduje 128 MB RAM. Instalační soubor zabere něco přes 3 MB, instalace je rychlá a hned po ní se lze pustit do práce s programem (doporučujeme pak stáhnout ještě PDF Tutorial, který supluje uživatelskou příručku programu, když nápověda je značně nehotová). Ten nabízí rozhraní, které v základní podobě pracuje se třemi okny (tzv. Browser View): pro procházení strukturou souborového systému (ve stylu Průzkumníka, k dispozici jsou zde tedy i historie navštívených složek, záložky atd.), zobrazení obsahu aktuálního adresáře (náhledy pro obrázky nebo i pro video jak pro soubory, tak i složky, dále pak jednoduchý nebo komplexní seznam) a zobrazení obsahu obrázku na aktuální pozici kurzoru. Rychlou změnou velikosti uvedených oken lze prostředí programu přetvořit podle potřeb (velký náhled, nebo naopak co nejvíc miniatur atd.). K dispozici jsou pak i jiné formy pohledů, které si přiblížíme dále.

faststone1f.jpg

Prostředí FastStone Image Vieweru

K podporovaným formátům patří JPEG, GIF, TIFF, PNG, TGA a také třeba PSD (Photoshop), video (AVI, MPEG atp.), různé RAW formáty (Canon, Nikon, Olympus, Sony aj., či rovněž "univerzální RAW" od Adobe, tedy DNG) nebo JPEG2000. Zajímavé je, že při zobrazení JPEG a TIFF obrázků s vloženými ICC profily lze využít funkci správy barev. Řada parametrů je nastavitelná podle potřeb v preferencích programu, hodně uživatelů asi využije nabídku Skin, dovolujících různě změnit tvář rozhraní: základní nastavení nám totiž nepřišlo příliš povedené, možná je jak třeba klasická XP stylizace, tak i podoba vycházející z rozhraní Mac OS X (nicméně nečekejte nic oslnivého). Program lze rychle použít i ze souborového systému Windows, kde je k dispozici kontextový příkaz "Browse with FastStone" pro určenou složku.

Prohlížení

To, že Image Viewer umí obrázky prohlížet, je samozřejmostí. Nabízí zde ovšem i několik povedených nadstandardních funkcí: mimo zmíněné omezené správy barev nás zaujal zejména nástroj lupa, dovolující ve zvolené velikosti a určeném tvaru zobrazit detail obrázku v místě, kde na něj klikneme. Lupu lze takto využít i v dalších pohledech, kterým je Full-screen a Windowed View. Líbila se nám především první varianta, kdy je obrázek zobrazen přes celou obrazovku, ale najetím k některému z okrajů obrazovky vyskočí paletky s nástroji programu (a také je k dispozici bohatá kontextová nabídka), takže lze bezprostředně provést požadovaný úkon, navíc je takto na horním rohu obrazovky k dispozici možnost procházet souborovou strukturou, tudíž daný typ pohledu není skutečně třeba v mnoha případech opouštět. Image Viewer dále nabízí i typ pohledu, s jehož pomocí lze vedle sebe vizuálně porovnat až čtyři obrázky, dále je možný přístup k EXIF informacím, do JPEG obrázků lze vkládat komentáře. Prostudovat si pak lze i histogram obrázku.

K dispozici je samozřejmě slideshow. Ta nabízí všechny obvyklé funkce, včetně cca 160 přechodových efektů a zvukového doprovodu, výsledek ovšem není možno uložit do souboru.

faststone2f.jpg

Celoobrazovkový pohled

Editace

Hodně nadstandardní jsou některé typy úprav. Na prvním místě lze takto uvést výběr, který může být různých tvarů (čtverec, kruh, volná kresba). Vybranou část lze uložit do souboru či zkopírovat, dále je možný ořez, výmaz atd. Obdobně je pak k dispozici nástroj Crop Board, s jehož pomocí lze ořez obrázku nastavit manuálně či podle různých formátů (pohlednicové či foto-formáty atd.) a pak jej případně aplikovat i na více obrázků ve složce.

faststone3f.jpg

Ořez funkcí Crop Board

Běžnými editačními funkcemi jsou například rotace (pod libovolným úhlem) či změna velikosti (s použitím různých interpolačních algoritmů), vyladit lze sytost, kontrast, RGB úroveň či barevnou hloubku. Možné jsou redukce červených očí a převod do odstínů šedi či sépiového zabarvení. K dispozici jsou různé rámečky či výřezy (některé poměrně povedené), morfing, čočkovité zkreslení a leccos dalšího.

V dané třídě aplikací dosti ojedinělá je možnost obrázek anotovat s pomocí nástroje Text Board. Ten nabízí nejen možnost vkládání textu, ale též jiných obrázků, kreseb od ruky či zvýraznění. Možné je přitom i použití průhlednosti, po uložení obrázku se ale samozřejmě provede sloučení komentářů a obrázku. V případě nežádoucích změn lze nicméně zde i při jiných úpravách využít funkcí Undo.

faststone4f.jpg

Anotování obrázku

Hromadné úpravy

Jako jiné produkty svého druhu nabízí Image Viewer možnosti hromadných manipulací s obrázky. K dispozici je zde především možnost kopírování či přenosu zvolených souborů, přičemž cílovou destinaci lze vybrat z odpovídající historie nebo seznamu oblíbených položek. Dále zde je propracovaný nástroj pro dávkové konverze. Ten dovoluje nejen kontrolovat parametry formátu a způsob pojmenování u vytvořených souborů, ale také provést řadu transformací (změna velikosti, rotace, ořez, barevná hloubka, vložení textu či vodoznaku aj.). Rovněž je k dispozici i prostředek pro hromadné přejmenování či změnu času a data u souborů.

faststone5f.jpg

Dialog pro hromadné konverze a úpravy

Vstup a výstup

Image Viewer dovoluje získat a předzpracovat (rotace, ořez atd.) obrázky pomocí skeneru či fotoaparátu připojeného k systému. Nabízí se pak i funkce pro snímání obrazovky, které zejména v kombinaci s nástroji pro výběry a anotace představují zajímavý nástroj pro všechny, kdo potřebují třeba na svých webových stránkách či v tištěné podobě použít screenshoty programů apod.

Hodně jednoduchá je funkce pro tiskový výstup, když v podstatě pouze dovoluje vytisknout po sobě zvolené obrázky při různém způsobu zarovnání, na tvorbu alb apod. lze zde bohužel zapomenout. Naopak poměrně povedená je funkce pro zasílání obrázků e-mailem, která obrázky určené k posílání nejprve automaticky upraví (změna velikosti a názvu), případně zkomprimuje a pak odešle. Odesílání přitom podle všeho dobře funguje pouze s Outlook Expressem coby výchozím poštovním klientem, možné je nicméně uložení do libovolné složky, odkud se pak dají soubory poslat standardním postupem libovolným programem.

Závěrem

FastStone Image Viewer nám přišel nejen vzhledem k ceně jako dosti povedený produkt, který nabízí leccos, co bychom očekávali až od drahých komerčních programů. Líbila se nám na něm jak celková koncepce, tak i rychlost a funkční výbava. Za zmínku pak stojí i skutečnost, že na svých stránkách nabízí výrobce několik dalších zajímavých programů s obdobným zaměřením a cenovým modelem (tj. k nekomerčnímu použití zdarma). Konkrétně to jsou Screen Capture (pokročilé možnosti snímání obsahu obrazovky), MaxView (dle výrobce malý, rychlý a inovativní prohlížeč počítačové grafiky), Photo Resizer (konvertor fotografií, jehož funkce nejsou omezeny jen na změnu velikosti) a 4 in1 Browser (webový prohlížeč se zabudovaným webovým serverem, FTP klientem, prohlížečem obrázků a možností snímání obsahu prohlížených webových stránek do souborů).

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Skenery  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: