Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
FastCAD32 6.x
7. března 2000, 00.00 | Po dlouhé době a mnoha bitmapových kreslících programech se podíváme na jedno kreslítko pro architekty, stavaře, designéry a konstruktéry.
Vektorové kreslítko FastCAD od Evolution Computing není sice mezi podobnými programy nijak výjimečné, kvalitního software pro architekty či konstruktéry však není nikdy dost. Cenově je FastCAD také poněkud výš, než by bylo milé, 495$ je pro domácí použití poměrně dost. Program tedy evidentně míří do klasické kategorie komerce, kde by se investice měly vrátit například v podobě ušetřeného času a samozřejmě i výsledků práce. No, uvidíme, jestli je to pravda. Nečekejte však popis jednotlivých kreslících funkcí, to bychom tu byli ještě za týden, spokojit se budete muset se zevrubným popisem možností a použití programu.Prostředí FastCADu vidíte na velkých obrázcích. První a zásadní věc - zapomeňte na rozlišení menší než 1024x768 bodů a pokud plánujete rozsáhlejší kresby se spoustou detailů, je nutný též co nejrychlejší procesor. GUI a jednotlivé kreslící nástroje FastCADu jsou většinou konfigurovatelné, to je však u podobných programů nutnost. Další samozřejmostí je import a export grafických formátů DXF a DWG pro zachování kompatibility například s AutoCADem a dalšími vektorovými kreslícími nástroji podobného typu. Na výběr máte něco přes třicet objektových kreslících nástrojů umožňujících navrhovat a kreslit 2D/3D scény mnoha typů - od 2D elektrotechnických schémat až po komplexní 3D scény (viz ukázky).
FastCAD umí mimo vektorových objektů pracovat i s bitmapou, importované obrázky můžete míchat s vektorovou kresbou a vhodně tak doplnit například krajinu, stromy, nábytek apod. Kreslící prvky si vybíráte z rozsáhlého katalogu několik set objektů/symbolů, využití libovolného množství barev ve scéně snad ani nemusím připomínat, to také patří mezi naprosté samozřejmosti. K dispozici je dále skriptovací jazyk (vlastní formát), celkem slušné definování maker a systém plug-inů. I když je FastCAD podle dokumentace kompletně napsán v assembleru (přece jen u tak rozsáhlého software se o tom odvážím pochybovat...), není vykreslování nijak rychlé ani na 450 MHz Pentiu II s 2D akcelerací s RivouTNT. Nevím zda by se něco zlepšilo při použití profi 2D/3D akcelerátoru, který je jednak velmi drahý a jednak by zřejmě nepřinesl s uváděným procesorem příliš velký nárůst výkonu u jednoduchých či středně složitých scén.
Z kreslících nástrojů máte na výběr například bodové kreslení, pět typů kreslení čar, celkem sedmnáct typů kreslení kružnic, oblouků a elips, definování cest, nástroje pro kreslení polygonů, křivek (pochopitelně včetně beziérových), kótování, popisování objektů (fungují české TrueType i AT1 fonty), dále nástroje pro vyplňování objektů a další nezbytné editační funkce související s vektorovým kreslením.
FastCAD neobsahuje žádný renderovací modul známý hlavně z drahých vizualizačních balíků, spokojit se tedy budete muset s klasickými drátovými modely obvyklých typů - plné vykreslení nebo perspektivu se skrytím neviditelných hran či bodů. FastCAD umí pracovat s vrstvami, které jsou dnes už prakticky nezbytné, ovládání vrstev z preferenčního okénka (viz ukázka) však nasvědčuje nepříliš rozsáhlým možnostem při manipulaci s jednotlivými vrstvami.
Kvalitní textové nástroje by měli být součástí každého slušného kreslícího programu. Autoři FastCADu zde mají ještě stále co dohánět, chybí přímá editace už napsaného textu ve scéně i kvalitnější "textový" editor , přesto je však zadávání jednoduchých popisek (žádné několikařádkové romány) celkem použitelné, české fonty fungují správně.
Spousta paletek a okének souvisí s jednotlivými kreslícími funkcemi. FastCAD bohužel nepodporuje zobrazení více preferenčních oken současně a tak může být na ploše vždy pouze jedno okno pro danou funkci. Na ukázce je definování kótovacích stylů se zakončením čar, na ukázkách výš pak typ spojování čar (chování programu při kreslení), konvertování souborů, definování tloušťky čar a další běžné funkce, mezi které patří také nastavení interakcí mezi objekty pro účely primitivní simulace (například tok vody skrze potrubí, průchod proudu ve vodičích apod.).
Jak je částečně z ukázek a doufám i z popisu patrné, může toho FastCAD nabídnout poměrně dost. Nejsem si však jistý, zda možnostem programu odpovídá i cena, na to se mi zdá přece jenom nepříliš rychlý (vykreslení složitější scény trvá na 300 MHz Celeronu i několik minut), některé funkce vypadají ve srovnání s cenově srovnatelnými CAD systémy až příliš amatérsky, také ovládání by potřebovalo doladit. Naštěstí je zde demoverze, takže hledáte-li poloprofesionální (určitě ne profesionální!) vektorový kreslící program pro architekty či konstruktéry, můžete si program zdarma vyzkoušet sami.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024