Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Extensis pxl SmartScale 1.0, nová profesionální softwarová lupa
interpolace
4. srpna 2003, 00.00 | Novým produktem na zvětšování obrázků a fotografií až na 1600 % jejich původního rozlišení je pxl SmartScale od Extensisu. Program existuje v podobě Adobe Photoshop kompatibilního pluginu a na úpravy rozlišení obrázků používá technologii PixelLive společnosti Celartem. Další podrobnosti si můžete přečíst v našem článku.
{Základní informace}
Zvětšit obrázky a fotografie s pokud možno co největším zachováním ostrosti detailů, úhlopříčných linií apod. není vůbec snadné. Na zvětšování grafických předloh pro účely prepressu či zvětšování digitálních fotografií existuje hned několik profesionálních produktů (PhotoMAGNIFY, Genuine Fractals Print Pro a další), o některých z nich jsme už na stránkách Grafiky On-line psali. Plugin Extensis pxl SmartScale je tedy dalším do počtu a umožňuje zvětšit grafické předlohy až na 1600 % jejich originálního rozlišení. Extensis pxl SmartScale používá technologie PixelLive, což je opět další Photoshop kompatibilní plugin, který si taktéž musíte stáhnout a nainstalovat. Původním autorem softwarové technologie PixelLive používané v pluginu pxl SmartScale je společnost Celartem Technology, která se vývojem tohoto typu softwarových produktů zabývá už od roku 1996. Plug-in pxl SmartScale tedy logicky využívá nativní formát PixelLive s příponami VFZ a PFZ (PixelLive Protected soubory) obsahující vlastní strukturu obrazových dat stejně jako to vyžadují jednotlivé verze balíku Genuine Fractals. Cena pxl SmartScale 1.0 je 200 USD, zkušební verze pluginu je k dispozici zdarma. Extensis pxl SmartScale je dostupný ve anglické verzi pro Windows, Mac OS 9 a Mac OS X, další jazykové lokalizace budou k dispozici ve třetím čtvrtletí letošního roku. Plugin je určen pro Adobe Photoshop 6.0.1 a vyšší verze nebo Adobe Photoshop Elements 2.0+ a pro jeho používání je doporučeno 256 MB operační paměti. Mimo obou plug-inů PixelLive a pxl SmartScale si můžete zdarma stáhnout i kompletní PDF manuál.
Extensis pxl SmartScale používá stejně jako většina pluginů od Extensisu vlastní okno s bohatě dimenzovaným náhledovým systémem, jehož velikost si můžete navolit změnou velikosti okna. Mimo VFZ a PFZ souborů (která mohou obsahovat i IPTC, XMP nebo EXIF metadata) umí samotný plugin importovat ještě běžné formáty BMP, JPEG, PNG a TIFF, stejné soubory lze přímo z plug-inu též exportovat. Chcete-li později obrázek či fotografii dále zvětšovat v rámci technologie PixelLive, můžete si ji i přímo z Photoshopu uložit ve výše zmíněných formátech VZF nebo PFZ s volitelným stupněm kvality včetně bezeztrátového formátu. Formát PixeLive Protected už dle svého názvu umožňuje ukládané soubory ochránit uživatelským jménem a heslem, možná je i ochrana souboru s pomocí PixelLive serveru. Majitelé jiných aplikací než je Adobe Photoshop nebo Photoshop Elements si mohou PixelLive kompatibilní soubory prohlížet s freewarovou stand-alone aplikací společnosti Celartem. Základními manipulačními prvky v pluginu je lupa a nástroj pro ořez importovaného obrázky či fotografie. Oříznutí grafické předlohy je možné nejen vizuální cestou myší, ale také zadáním přesných číselných parametrů v několika procentech, obrazových bodech nebo několika jiných rozměrových jednotkách.
pxl SmartScale 1.0 - oříznutí grafické předlohy na požadované rozměry před úpravou její velikosti
Informační paletka s Navigatorem funguje obdobně jako stejnojmenná funkce v Adobe Photoshopu a nabízí i údaje o stupni kvality souborů uložených v PixelLive formátu, rozlišení upravované grafické předlohy, barvovém prostoru (plugin podporuje barvové prostory RGB, CMYK a obrázky ve stupních šedi) a také o případném vloženém ICC profilu. Asi největší výhodou pxl SmartScale je plná interaktivní kontrola zvětšované grafické předlohy. Po úpravě rozlišení případně dalších parametrů se totiž náhled překreslí a nemusíte tak neustále přecházet z Photoshopu do prostředí pluginu a naopak. Přímo v plug-inu jsou pochopitelně k dispozici i funkce Undo/Redo a operace na kopírování. Pro úpravu rozměrů a rozlišení grafické předlohy máte na výběr i několik předvoleb s pevně danými rozměry, které je možné na obrázek či fotku aplikovat několika kliknutími myší. Počet předvoleb lze rozšířit uložením aktuálních rozměrů jako novou předvolbu. Stávající předvolby lze smazat v preferencích plug-inu, kde si ještě můžete nastavit bezpečnostní prvky a URL adresy/porty případných PixelLive serverů. Rozlišení a rozměry editované předlohy je opět možné (stejně jako u ořezu) zadat v procentech nebo pixelech a pěti dalších jednotkách, možné je i rychlé zadání velikosti klasickým posuvným sliderem. Každou zvětšenou předlohu je obvykle nutné ještě "doladit". Slouží k tomu další nástrojová paletka, ve které si můžete nastavit celkovou ostrost předlohy a kontrast i úroveň detailů analyzovaných hran/okrajů.
pxl SmartScale 1.0 - jednotlivé pracovní paletky a přednastavené rozměry pro úpravy velikosti grafické předlohy
pxl SmartScale 1.0 - preference pluginu
[-more-]{Ukázky zvětšených grafických předloh a závěr}
Plugin pxl SmartScale jsem vyzkoušel na několika grafických předlohách. Všechny ukázky jsou při 6 -násobném zvětšení a pro ilustraci si je můžete porovnat s výstupem z několika dalších metod pro přepočet obrazu z Adobe Photoshopu a grafického editoru ACD FotoCanvas. Při nízké úrovni kontrastu detekovaných hran/okrajů nejsou u pxl SmartScale k dispozici další dvě volby pro úroveň detailů hran/okrajů ani volba pro jejich extrémní zvýraznění, které se ale nevyplatí v praxi příliš intenzivně používat, neboť v mnoha "běžných" případech mohou degradovat výslednou kvalitu zvětšených předloh. Volba pro extrémní zvýraznění hran/okrajů se mimo jiné hodí například při zvětšování původně vektorové a počítačově generované grafiky (raytracing apod.), můžete ji ale zkusit použít i u fotografií. Protože se zvětšené předlohy zcela jinak jeví na obrazovce a ve vytištěné podobě, je vždy lepší si daný zvětšený obrázek či fotografii předlohu na zkoušku vytisknout, zejména pokud vám opravdu záleží na kontrole výsledné kvality.
A závěr? Extensis pxl SmartScale patří mezi profesionální nástroje na zvětšování grafických předloh a nabízí opravdu solidní komfort při práci s obrázky a fotografiemi i relativně slušné výsledky. Technologii PixelLive nemohu komentovat jinak než s pomocí níže uvedených ukázek zvětšených předloh a konstatováním, že zázraky plugin neumí stejně jako žádný jiný program na zvětšování bitmapových obrázků. Opravdu dokonalé zvětšování grafických předloh bez rozeznatelného rozdílu v kvalitě je zatím možné snad jen ve Star Treku a je tedy obvykle lepší pokusit se rovnou sehnat zdrojovou fotku ve vyšším rozlišení. Pokud ale není jiné cesty než grafickou předlohu zvětšit, může pxl SmartScale celkem dobře posloužit.
pxl SmartScale - Overall Sharpness: Normal, Edge Contrast: High, Edge Detail: High, Extreme Edges: On
pxl SmartScale - Overall Sharpness: Sharp, Edge Contrast: High, Edge Detail: Low, Extreme Edges: On
pxl SmartScale - Overall Sharpness: Sharp, Edge Contrast: Low (zjevně nejlepší nastavení pro tento typ grafické předlohy a 6 násobné zvětšení)
Photoshop 7 - bilineární převzorkování 6x zvětšené předlohy
Photoshop 7 - bikubické převzorkování 6x zvětšené předlohy
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus B-Spline
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus Bell
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus Lanczos
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus Mitchell
pxl SmartScale - Overall Sharpness: Sharp, Edge Contrast: High, Edge Detail: High, Extreme Edges: On
pxl SmartScale - Overall Sharpness: Sharp, Edge Contrast: Low
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus Bell
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus B-Spline
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus Lanczos
ACD FotoCanvas 2.0 - algoritmus Mitchell
Photoshop 7 - bikubické převzorkování
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024