Extensis PhotoFrame 2.5 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Extensis PhotoFrame 2.5

20. ledna 2003, 00.00 | Chcete si ve Photoshopu nebo jiném grafickém editoru rychle a pohodlně vyrobit fotografie s efektově upravenými okraji či rámečkem? PhotoFrame je k tomuto účelu jeden z nejpovolanějších nástrojů a nabízí několik tisíc tvarů a typů ozdobných či příslušně deformovaných rámečků.

{Představení programu}

Balík Extensis PhotoFrame patří mezi nestory mezi image processingovými systémy určenými k efektovým úpravám obrázků a fotografií s pomocí dodávaných, nakreslených nebo jiným způsobem importovaných grafických předloh. Za 200 USD získáte specializovaný Adobe Photoshop kompatibilní plug-in pro Windows nebo pro Macintosh obsahující ve verzi 2.5 něco přes 2000 předloh ozdobných rámečků, které můžete v plug-inu PhotoFrame aplikovat na obrázek či fotografii včetně mnoha efektů a úprav vlastností daného rámečku - upgrade na verzi 2.5 (50 až 80 USD) přitom zahrnuje více než 1000 nových rámečků a něco přes 100 variací původní sady Emulsion, novou verzi uživatelského manuálu se vzorníkem grafických předloh a také nové "Edge" efekty. Extensis PhotoFrame 2.5 nativně podporuje Mac OS X (plug-in samozřejmě funguje i pod Mac OS 9) a Windows XP a mimo Adobe Photoshopu 7 a Photoshopu Elements 2 funguje i v řadě dalších grafických editorů. PhotoFrame si můžete stejně jako i další produkty společnosti Extensis koupit i na českém trhu, kde se PhotoFrame 2.5 prodává za 8 190,- Kč bez DPH, upgrade z verze 1.0 na 2.5x pak stojí 4 410,- Kč bez DPH.


PhotoFrame 2.5 - pracovní plocha a nástrojové palety

















Protože je Extensis PhotoFrame čistě interaktivní plug-in pro návrh a použití ozdobných rámečků, odpovídá tomu i jeho grafické rozhraní. Okénka s nástrojovými paletkami PhotoFrame jsou celkem tři a dohromady obsahují devět záložek představujících jednotlivé pracovní sekce, ve kterých můžete dle libosti experimentovat s různými okrajovými (Edge) efekty, barvou a stínováním objektů, blending módy a průhledností u jednotlivých rámečků, texturami, bevel módy a spoustou dalších nastavitelných grafických prvků. Celý plug-in se přitom otevře v novém okně s volitelnou velikostí (což rozhodně nebývá zvykem) a můžete si dopřát nejen komfortní a celkem rychlý reálný náhledový systém, ale také si přizpůsobit polohu jednotlivých okének i rozmístění všech jejích devíti nástrojových palet imitujících původní paletkový systém Adobe Photoshopu (tj. jednotlivé sekce všech devíti nástrojových palet lze podle potřeby přemístit do jiného okénka) . Pokud jste už s PhotoFrame měli tu čest někdy pracovat, jistě se Vám líbily nejen efektové možnosti celého balíku, ale také právě popisované jednoduché a snad i pro většinu uživatelů přehledné ovládání. Náhled upravovaného obrázku nebo fotografie si můžete zvětšit nebo zmenšit, lupa funguje přírůstkově v rozsahu 1 až 1600 %. O rychlé přepnutí do vybrané nástrojové paletky se starají předdefinované hotkeys, standardně jako hotkeys slouží klávesy F1 až F10, klávesa F11 pak ovládá stavovou lištu a současně i informační lištu "Control Bar".

Všechny tři defaultní okénka jsou stejně důležitá, ale pouze v sekcích respektive záložkách "Frame", "Instant Frame" a "Edge" můžete přímo manipulovat s tvary rámečků. Nejprve musíte rámeček / jeho masku otevřít z disku, což se provádí právě v hlavní sekci "Frame". Rámečky alias masky, podle kterých je obrázek tvarován, překryt, oříznut apod. můžete libovolně kombinovat, v upravovaném obrázku či fotografii tedy lze použít takřka neomezené množství rámečků najednou a není tedy nutné kvůli dalšímu efektu opouštět pracovní prostředí PhotoFrame. Dodávané předlohy (kterých je znovu připomínám více než 2000) jsou většinou velmi kvalitní a zahrnují opravdu široký rozsah nejrůznějších (i "nejnemožnějších") ozdobných rámečků. Pokud by Vám jejich počet náhodou nestačil, můžete si samozřejmě celkem snadno vyrobit novou grafickou masku a použít ji jako předlohu pro rámeček, nebo můžete importovat JPEG předlohy z balíku PhotoGraphics Edges společnosti Auto FX. S každou maskou vytvářeného rámečku můžete přímo v náhledu interaktivně manipulovat - můžete ho zmenšit či zvětšit, rotovat nebo posunout v rámci upravované grafické předlohy včetně jejích v náhledu nezobrazovaných okrajů.

Pevně dané tvary rámečků můžete přidávat a upravovat v sekci "Instant Frame", ve které najdete několik základních geometrických tvarů od elipsy a čtverce/obdélníky přes polygony, až po hvězdy, šipky a srdcovité tvary. "Instantní" tvary rámečků fungují vlastně jako ořezová maska, takže kombinováním těchto geometrických tvarů s klasickými rámečkovými předlohami můžete poměrně rychle vyrobit spoustu atraktivních (nebo naopak kýčovitých :-)) frame efektů. Nastavení dostupná u jednotlivých instantních rámečků se liší v závislosti na jejich typu, většinou jsou dostupné volby pro úpravy velikosti instantního tvaru eventuelně jeho natočení ve stupních. Sekce "Edge" rovněž slouží k dalším efektovým úpravám daného typu/tvaru rámečku a opět funguje jako ořezová maska. V PhotoFrame 2.5 máte k dispozici následující typy edges: Wave, Triangle, Saw Teeth, Saw Teeth Reversed, Brush Stokes, Random, Diffuse a Clean. Každému takto vytvořenému okraji můžete nastavit jeho výšku, šířku a jeho natočení. Současně lze zkombinovat maximálně 4 "egdes", přičemž nadřazený okraj je prioritní stejně jako vrstvy v Adobe Photoshopu.

Záložka "Bevel" ovlivňuje 3D tvar dané masky rámečku. Plastičnost rámečku můžete definovat v poměrně širokém rozsahu, na výběr přitom máte i tvary vzniklých 3D hran (celkem 10 typů od klasického "Flat" přes "Round" až třeba po "Triangle" nebo "Ramp"), jejich vyhlazení/rozostření, barvu, inverzi i úhly směrovaného světelného zdroje. 3D tvar může též simulovat několik materiálů včetně příslušného bump mappingu, k dispozici máte simulaci vzhledu plastů, chrómu, oceli, pryže, látky a pár dalších. Ke každému rámečku můžete v sekci "Texture" také přidat libovolnou texturu ve formátu JPEG, kterou lze dále využít i jako bump mapu její aplikací na pozadí rámečku. Další možné efektové úpravy se týkají práce s pozadím rámečku a jeho okraji, k těmto úpravám slouží zbývající čtyři sekce "Background", "Border", "Glow" a "Shadow". Zatímco v sekci "Background" můžete nastavit rozostření celého pozadí rámečku, jeho barvu, velikost, zrcadlení, průhlednost, natočení a několik dalších věcí, v sekci "Border" si můžete přímo nastavit parametry vnitřních nebo vnějších okrajů daného rámečku, opět včetně všech adekvátních parametrů. Případnou záři vnitřního nebo vnějšího rámečku (obojí současně na upravovanou předlohu aplikovat nelze) definujete v sekci "Glow", vnitřní nebo vnější stín rámečku pak v sekci "Shadow".

[-more-]{Podporované barvové prostory, preference plug-inu, ukázky, dodávané předlohy a závěr}

Připravený efekt docílený buď pouze importem a úpravou vhodného rámečku nebo kombinací různých rámečků a využitím efektových možností PhotoFrame můžete aplikovat na obrázek či fotografii přímo nebo jako novou vrstvu, což usnadňuje manipulaci s předlohou. Nemusím snad zdůrazňovat, že všechna nastavení a volby provedené v jednotlivých sekcích si plug-in PhotoFrame pamatuje a můžete je kdykoliv během práce uložit na disk a později zpětně nahrát. Velmi užitečné jsou také okamžité reakce PhotoFrame neustále renderujícího náhled například i při přepínání voleb v pop-up menu v jednotlivých nástrojových paletkách, takže na rychlejším počítači nemusíte pořád čekat, než se náhled po změně položky překreslí. Programátoři plug-inu ale samozřejmě mysleli i na uživatele používající starší hardware a tak lze tuto funkci nazývanou v PhotoFrame jednoduše "Background Processing" v preferencích plug-inu deaktivovat a náhled se překreslí až po změně příslušného nastavení. Efekty rámečků lze pochopitelně aplikovat i na libovolný výběr, o který se ale musíte postarat před aktivací plug-inu v Adobe Photoshopu nebo v jiném grafickém editoru. A pro pořádek ještě barvové prostory akceptované v PhotoFrame - RGB, CMYK a obrázky ve stupních šedi.

Ukázek možností PhotoFrame bych mohl nabídnout sice víc než dost, vhledem k velikosti stahovaných obrázků a počtu předloh dodávanými se zkušební verzí plug-inu se ale budete muset smířit pouze s několika původními a efektově upravenými rámečky. Při tvorbě rámečků se můžete vyřádit opravdu dosyta a pokud máte čas a chuť, můžete si další kombinace efektů vyrobit i přímo ve Photoshopu.







Počet dodávaných typů a tvarů rámečků je víc než úctyhodný a také jejich kvalita i rozlišení pohybující se v rozsahu cca 1000 x 1000 až po zhruba 2500 x 2500 bodů (podle typu a hlavně tvaru masky) je většinou zcela mimo možnosti a nabídku různých shareware či freewarových předloh sloužících taktéž k tvorbě ozdobných rámečků. Přípona "FRM" u jednotlivých předloh rámečků není nic jiného než přejmenovaný soubor ve formátu JPEG (ve stupních šedi), což teoreticky umožňuje tvorbu i libovolného množství vlastních rámečků. Tři stránky vzorníku rámečků si můžete prohlédnout na posledních ukázkách, zbytek najdete ve zdarma dostupném PDF katalogu na webových stránkách společnosti Extensis.

Kreativita přímo nabízená plug-inem Extensis PhotoFrame je opravdu na velmi vysoké úrovni a při troše trpělivosti můžete poměrně rychle vyrobit nejen širokou paletu tradičních, ale i prakticky neomezené množství "neokoukaných" okrajových efektů. Stačí si jen vybrat vhodnou předlohu a pustit se do práce. Díky takřka výhradně profesionálnímu zaměření PhotoFrame nelze plug-inu vytknout jeho na první pohled vysokou cenu, počet dodávaných předloh rámečků i jejich kvalita spojená s dalšími efektovými možnostmi PhotoFrame totiž cenu víc než dostatečně ospravedlňuje. Potřebujete-li si možnosti plug-inu vyzkoušet "na vlastní kůži", žádný problém, zkušební verze/demo PhotoFrame pro Windows i Mac OS je ke stažení zdarma stejně jako kompletní PDF uživatelská příručka (71 stran), katalog všech dodávaných rámečků (111 stran) a průvodní Quick Start Guide pro rychlé seznámení s plug-inem.





Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Photoshop  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: