Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
eRez Imaging Server: správa, publikování a zpracování obrázků online
23. února 2005, 00.00 | Potřebujete na Webu vystavit grafiku ve vysokém rozlišení tak, aby byla prohlížitelná i
na pomalých linkách? Nebo hledáte řešení pro centrální správu a využití počítačové
grafiky ve vašem pre-pressovém provozu? Pak rozhodně nepřehlédněte řešení společnosti
YaWah.com, o jehož přiblížení se pokoušíme v tomto článku.
Pro využití a zpracování počítačové grafiky dnes existují skutečně rozmanitá řešení. Jedna z těch, která na svůj boom i přes nespornou zajímavost podle našeho názoru teprve čekají, spadají do kategorie produktů, označovaných jako image server. Jde o aplikace (či spíše ucelené sady softwarových prostředků), které v rámci počítačové sítě nabízí uživatelům správu a využití obrázků, uložených v centrální databázi. Hlavním kladem těchto řešení je možnost řešit řadu úkonů, spojených se zpracováním daného typu obsahu automatizovaně: do databáze je nahrán obrázek pouze v jediné podobě (nejvyšší kvalita), podle požadavků pak image server generuje dynamicky podoby další.
Zatím nalezly image servery své uplatnění především na World Wide Webu, kde dokáží v rámci webových prezentací vytvářet vždy takovou podobu obrázku, která odpovídá podmínkám na počítači čtenáře prezentace (změna rozměrů pro danou obrazovku, konverze do formátu, který daný prohlížeč podporuje atp.). Využití uvedeného typu prostředků ovšem může být výrazně širší, minimálně co se přesahu do oblasti polygrafie nebo cross-media publishing týče. Důkazem tohoto tvrzení nám je řešení eRez Imaging Server společnosti YaWah.com, o jehož přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Základní popis
Imaging Server je nástrojem, sloužícím ke sdílení, organizování a dynamickým úpravám počítačové grafiky, uložené do centrálního serverového úložiště, přičemž veškeré manipulace s naznačeným typem obsahu se provádějí prostřednictvím World Wide Webu resp. webového prohlížeče. Nahrát lze do systému obrázky v řadě formátů - v základní podobě jsou podporovány JPEG, FlashPix a TIFF, výstup je pak možný v EPS, PDF, JPEG, PNG, SWF (Flash) a TIFF, s pomocí odpovídajících pluginů pak lze zajistit i podporu formátů dalších. Obdobně jako jiná řešení svého druhu funguje i eRez Imaging Server tak, že v databázi spravuje pouze obrázek v nejvyšší kvalitě a na jeho základě pak generuje podoby potřebné pro danou aplikaci. Uživatelé nahrávají obrázky do jednotlivých složek serverového úložiště buďto pomocí webového prohlížeče nebo horkých složek, ukládání i další manipulace s obsahem úložiště (odstraňování, přesuny, přejmenování, úpravy, konverze obrázků atp.) jsou autorizovány.
eRez Image Server ve webové aplikaci
Řešení je vytvořeno v jazyce Java, takže jej lze použít v libovolném operačním systému, který zmíněný jazyk podporuje. Rozhraní, jehož prostřednictvím uživatel s Imaging Serverem komunikuje, je možno plně přizpůsobit požadavkům daného provozu s pomocí odpovídajících HTML šablon.
Svými možnostmi vychází Imaging Server vstříc jak požadavkům webového publikování, tak pre-pressu: v prvním případě dovoluje na Internetu vystavovat obrázky ve vysokém rozlišení bez toho, že by kladl vysoké nároky na kvalitu odpovídajícího internetového připojení - využít uvedeným způsobem jej lze i v případě mobilních telefonů. Co se pre-pressu týče, dovoluje Server vybudovat jakýsi systém správy obsahu, jehož všechny funkce se ovládají prostřednictvím webového prohlížeče, a který nabízí takové zajímavé funkce, jako jsou online úpravy obrázků či generování podoby grafiky pro určité výstupní podmínky.
Tolik základní popis. Podívejme se nyní na obě možnosti nasazení systému zblízka, přičemž náš popis se bude odvíjet od zkušeností s tzv. Live Demo, které výrobce poskytuje na svých stránkách.
Internetové aplikace
K vystavení obrázků na Internetu lze v případě Imaging Serveru využít různých technologií. Konkrétně lze volit mezi statickým vystavením na HTML stránkách (provede se převod do zadaného formátu, rozlišení a velikosti) a podobami FSI Viewer či FSI Showcase. FSI Viewer využívá prohlížeče Macromedia Flash Player k dynamickému prohlížení obrázku v jeho původním rozlišení (rolování, zvětšování/zmenšování, zvukové efekty aj.). Možnost zobrazení i na pomalých internetových linkách je zde přitom dána tím, že Viewer (resp. Imaging Server) přenáší vždy pouze uživatelem požadovaný detail obrázku, a nikoli obrázek celý. Prohlížeč je plně konfigurovatelný pomocí XML a s pomocí odpovídajících skinů lze měnit i jeho vzhled. FSI Showcase pak nabízí obdobné využití, ovšem pro celé galerie obrázků. Výhodou obou řešení je, že se opírají o zmíněný Macromedia Flash Player, který je "povinnou" součástí výbavy většiny počítačů, a nikoli proprietární plugin, který by bylo třeba instalovat dodatečně. Výrobce pak nabízí i technologii eRez Anywhere pro dynamické zobrazení grafiky na displejích mobilních telefonů či PDA.
FSI Viewer
Je jasné, že naznačený způsob vystavení grafiky může najít mnoho uplatnění: příkladem mohou být prezentace výrobků, mapy, galerie fotografií i mnoho dalšího - domníváme se, že poté, co uživatel pozná výhody plnohodnotného online zobrazení obrázku ve vysokém rozlišení, bude schopen najít přehršle způsobů, jak danou technologii uplatnit.
Pre-press
V případě pracovišť předtiskové přípravy přijdou asi nejvíce vhod možnosti dynamických úprav grafiky uložené na serveru. Typický scénář nasazení zde předpokládá, že uživatel nejprve vyhledá požadovaný obrázek (Server nabízí pokročilý prohledávací engine), a poté si jej stáhne (tedy nechá jej upravit serverem) v podobě, odpovídající jeho nárokům, resp. výstupním podmínkám. V námi zkoušené demoverzi bylo takto možno volit mezi podobami pro různá média (obrazovka, stolní výtisk, profesionální tisk), danými jak zvoleným rozlišením, tak souborovým formátem a případně i ICC profilem. V rámci zmíněného řešení bylo možno rovněž editovat IPTC metadata obrázků (vhodné zejména pro vydavatelství periodik) a provést interaktivní ořez či rotaci. Každý, kdo někdy v prostředí pre-pressového provozu pracoval s centrálně sdílenou grafikou, musí ocenit, jak elegantní přístup ke zpracování obrázků zde Imaging Server nabízí.
Obrázek lze stáhnout v různých podobách
Závěrem
eRez Imaging Server je bezesporu zajímavé a inovativní řešení. V našem článku jsme jej mohli přiblížit skutečně jen ve zkratce a tak zvídavým uživatelům rozhodně doporučujeme návštěvu serveru výrobce, na kterém lze především odzkoušet působivé demoverze dané technologie (a případně si též stáhnout zkušební verzi samotného Serveru). Cenové podmínky jsou značně závislé na způsobu nasazení řešení, podle nám dostupného ceníku je například licence eRez Imaging Serveru spolu s licencí FSI Vieweru k dispozici za (v dané třídě produktů určitě konkurenceschopných) 1 480 Euro.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024