Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
ePrint: zajímavé řešení pro tisk a konverzi dokumentů
sw software
9. února 2005, 00.00 | Funkce pokročilého tiskového driveru a konvertoru do více jak 140 formátů, spolu s
propracovanými možnostmi tvorby PDF dokumentů. Tyto i mnohé další zajímavé vlastnosti
poskytuje produkt ePrint společnosti Lead Technologies, o jehož bližší přiblížení se
pokoušíme v této recenzi.
Základním nástrojem domácího, kancelářského, in-house či nízkonákladového (digitální tiskové stroje, kopírky apod.) publikování jsou tiskové drivery. Ty mají obvykle proprietární podobu, najdou se ovšem i takové, které se snaží poskytnout odpovídající funkce univerzálně. Jedním z předních produktů daného typu je ePrint společnosti Lead Technologies (dobře známá svými technologiemi pro počítačového zpracování obrazu a videa), o jehož bližší představení bychom se rádi pokusili v tomto článku.
Základní popis
ePrint je řešením určeným pro platformu Windows (95 a vyšší). Po instalaci se chová coby virtuální tiskový driver: s jeho pomocí lze tedy zajistit výstup z prakticky libovolné aplikace systému. ePrint přitom uvedeným způsobem dokáže nejen provést fyzické vytištění, ale také převod do různých souborových formátů. Konvertovaný soubor je pak možno uložit na disk či zaslat e-mailem. Možné je rovněž spojování souborů či tiskových úloh a k dispozici jsou pak nejrůznější úpravy vzhledu výstupu. Pojďme se nyní na naznačené vlastnosti podívat blíže.
Základní dialog ePrintu
Konverze
ePrint nabízí podle výrobce podporu pro více jak 140 souborových formátů. Ty jsou v dialozích samotného programu členěny do tří skupin, na obrázkové, vektorové a dokumentové. V případě obrázkových zaujme především podpora "klasického" formátu TIFF: uložení je možné do všech myslitelných podob tohoto standardu (jedno- i vícestránkový, s kompresí i nekomprimovaný, v RGB, CMYK či YCbCr barvovém prostoru). Lead Technologies jsou pak jedni z těch, kdo již delší dobu propagují využití JPEG2000, takže v nabídce je volba hned několika podob tohoto standardu (ztrátová i bezztrátová komprese, progresivní načítání aj.), včetně možnosti nasadit JPEG2000 kompresi v TIFF souborech. Obdobné výhody jako JPEG2000 - tedy výrazně menší objem obrázků než v případě jiných obrázkových formátů - pak poskytuje i vlastní formát Lead Technologies CMP. (Mimochodem, výrobce pro práci s oběma zmíněnými formáty poskytuje i bezplatné pluginy Photoshopu.) Zejména pro efektivní ukládání skenovaných dokumentů lze využít konverzi do formátu JBIG. Z pre-pressových standardů je podporován i EPS, ovšem data jsou ukládána do rastrové podoby. Možné je rovněž uložení do formátu Photoshopu, ovšem pouze verze 3. V nabídce pak nalezneme řadu dalších běžných i méně běžných rastrových formátů, jako jsou například JFIF (JPEG), PNG, GIF, SCT či SGI.
Poměrně slabší je nabídka v případě formátů vektorových. Každopádně zde zaujme možnost převodu do formátu SVG, ovšem zdaleka nejsou podporovány ani všechna specifika základní verze 1, natož pokročilejších podob 1.1 a 1.2. Zápis je dále možný do formátů technické grafiky CGM či AutoCAD DXF nebo DWF, jazyka PCL aj.
Konečně se v případě dokumentových formátů nabízí zejména formát Microsoft Wordu, ovšem pouze ve verzi 97, RTF, HTML a PDF. Pro poslední jmenovaný formát toho ePrint poskytuje skutečně hodně, i když podporuje pouze PDF ve verzích 1.2-1.4 (to je ovšem u levnějších kreatorů PDF spíše obvyklé). Konkrétně lze při převodu kontrolovat vkládání písem, kompresi grafiky (i když poněkud jednodušším způsobem, než je v rámci PDF možné), způsob počátečního zobrazení dokumentu v prohlížeči a zabezpečení. Ve výstupu lze zachovat hypertextové odkazy a generovat záložky (na základě stylů písma), dále je možné vložení vodoznaku.
Nastavení konverze do PDF
Výrobce deklaruje ePrint i coby převodník z PDF do dokumentových formátů typu RTF pro editaci. Zde si ale troufáme tvrdit, že možnosti využití jsou značně omezené. U jednodušších, optimálně čistě textových dokumentů, se nám výsledek převodu jevil jako ucházející, v případě náročnějších PDF dokumentů, vytvořených například v InDesignu, jsme ovšem rozhodně nezískali dokument, který by byl byť jen z části uspokojivý co se editovatelnosti týče (vzhled byl oproti tomu zachován velmi věrně i u vícesloupcové časopisové sazby).
Tiskový výstup
Hodně toho ePrint umí, co se řízení samotného tisku týče. Poté, co zadá uživatel pokyn k tisku, zobrazí se mu dialog, ve kterém může výstup různorodým způsobem upravit. Tzv. Page Designer zde dovoluje například rozmístit více stránek na jeden list, včetně vyřazení pro brožuru, orámovat stránky, změnit okraje, vynechat místo pro perforování aj. Aplikovat pak lze záhlaví, zápatí či vodoznak, vytvořené s pomocí tzv. Stationery Designeru. Do výstupu lze přitom takto vkládat různé proměnné údaje typu název úlohy, datum, číslo stránky apod. Obdobně pak tzv. Form Designer dovoluje na vybrané stránky výstupu (první, poslední, sudé/liché, zadané apod.) aplikovat určené motivy, převzaté z dřívější tiskové úlohy. Možné je pak vkládání prázdných stran, odstraňování určených stran či slučování více úloh do jediného výstupu (s možností uložení seznamu úloh pro pozdější použití). Veškeré provedené změny jsou okamžitě vidět formou náhledu. V úhrnu se tedy jedná o prostředek, který dovolí značně unifikovat vzhled tiskoviny například v souladu s firemním designem apod.
Kontrola tiskového výstupu
V případě tisku stojí ještě za zmínku funkce broadcast printing. Nejedná se v podstatě o nic jiného, než možnost vytisknout tentýž dokument současně na více různých tiskárnách (připojených například k podnikové síti). Jedná se o užitečnou funkci, která může značně šetřit práci: nastavení a spuštění tiskové úlohy je zapotřebí provést pouze jednou.
Závěrem
ePrint je rozhodně v dané třídě řešení (mezi která lze zařadit také například FinePrint a pdfFactory společnosti FinePrint Software či PixJet společnosti Techsoft) unikátní množstvím podporovaných formátů a vůbec rozmanitostí funkcí. Zaujmout by mohl zejména uživatele v kancelářích a dále pak na pracovištích pro in-house či digitální tisk, v copy- či print-shopech apod. Hodně užitečný může být tento produkt již jen jako pokročilý tiskový ovladač s vlastnostmi, které jsme popsali výše (slučování výstupů, změna vzhledu, broadcast printing). Jinou myslitelnou aplikací tohoto nástroje je rychlá příprava elektronické publikace v PDF, poskládané z různých zdrojů (kancelářské dokumenty, webové stránky, obrázky atp.). Výstupy v PDF a také třeba TIFF, JBIG či JPEG(2000) pak lze dobře využít k archivaci dokumentů, pořízených elektronickou cestou či skenováním, publikování na Webu či podnikovém serveru apod. Dalších možných scénářů nasazení je opravdu hodně, a čtenář si je může vymyslet i sám: stačí, když si pokusí uvědomit, kolikrát a jakými způsoby potřebuje při svých každodenních činnostech provádět nějaké dokumentové konverze či specificky upravovat tiskový výstup.
Výkonnost svého produktu výrobce cení na poměrně příznivých 99 USD. K odzkoušení ePrint rozhodně doporučujeme odpovídající demo, neboť výsledky konverzí mohou být proměnlivé, a nemusí splňovat nároky daného workflow. Do budoucna pak věříme, že Lead ePrint dopracuje především v případě kompatibility s vyššími verzemi PDF, Wordu, Photoshopu atp., a vůbec přidá vlastnosti, které budu v souladu se současnými trendy ve zpracování dokumentů.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024