Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Electric Rain Swift3D 5.0: 3D objekty ve Flash animacích
1. října 2007, 00.00 | Již pátá stěžejní verze 3D editoru se specializací na přípravu a animace 3D objektů pro Flash animace přináší několik zajímavých novinek -
mimo jiné i integraci s Microsoft Silverlight, tedy konkurentem Flashe. S novými funkcemi Swift3D vás
seznámíme v tomto článku.
Swift3D společnosti Electric Rain je především 3D modeler a svým způsobem také kompoziční software se zaměřením na přípravu webových 3D Flash animací a jejich integraci v rámci dalšího zpracování v Adobe Flash. Jedná se o samostatnou aplikaci pro Windows i Mac OS X, kombinující relativně jednoduchý 3D modelovací editor s editorem animací a různými světelnými efekty, jehož úkolem a současně i specializací je již zmíněná spolupráce s Adobe Flash a integrace 3D objektů do Flash animací či Flash videa.
Obě verze pro Windows 98/NT/2000/XP a Mac OS X se prodávají za 295 USD, verze 5.0 pro Macintosh zatím není k dispozici. Swift3D existuje například i ve verzích pro 3ds MAX a LightWave 3D, pro které de facto opět slouží jako exportní plugin pro sestavení a optimalizaci Flash animací pro Web a internetové prezentace.
Editor ani jeho původní animační či modelovací funkce nemá příliš smysl popisovat, nic významného totiž u nich nenajdeme. Mnohem zajímavější jsou exportní funkce, díky kterým je Swift3D velmi zajímavý pro vývojáře a designéry Flash animací a komplexních Flash projektů. Výstupem ze Swift3D totiž může být jak vektorová, tak i bitmapová "políčková" animace s různými obrysovými efekty, které například simulují různé komiksové či ručně kreslené animace. Díky technologii SmartLayer (využívá se především průhlednost pozadí objektů a přesné ořezy jejich okrajů) umí Swift3D poměrně významně redukovat výslednou velikost animace i objektů na scéně, což je současně jeden z největších kladů programu.
Swift3D 5.0 - prostředí editoru s náhledovými okny, seznamem materiálů, prostorovým modelem nasvícení scény/objektů, časovou osou pro animace a kontextovým ovládacím menu
Novinky Swifd3D 5.0
Protože Swift3D 4 a jeho mírně vylepšená verze 4.5 jsou na trhu již poměrně dlouho, bylo možné očekávat trochu více novinek než jen obvyklé "kosmetické" úpravy. Swift3D 5.0 nezklamal a přinesl řadu nejrůznějších vylepšení. Jako první z nich uvedu přepracované grafické rozhraní se záložkovým systémem hlavního editoru s animační časovou osou, 3D modelerem, editorem prostorově "vytahovaných" objektů (3D extruze) a mimo jiné též s exportním modulem. Facelifting programu dost prospěl, stejně jako zjednodušené klíčování animací přímo v časové ose přinášející vyšší komfort používání editoru v oblasti základních animačních operací typu změna pozice objektu na scéně, jeho natočení a změna velikosti. Scene Editor má nový systém náhledů scény (tzv. Viewports jako má třeba 3ds MAX) v různých pohledech, rychlost pohledů scény a manipulace s objekty mi ale přišla znatelně pomalejší než ve verzi 4.0.
Velmi významnou novinkou je přepracovaná funkce Undo, která nyní funguje neomezeně pro všechny editační operace a ne pouze pro poslední krok. Na 3D objekty můžete v editoru nově aplikovat libovolné styly a barvy čar, novinkou jsou také drag&drop animační efekty s náhledem a fungující podobně jako třeba přechodové efekty ve video editorech. Součástí instalace programu je galerie padesáti hotových animací, dále galerie materiálů/textur (vektorových i bitmapových), galerie fyzikálních prostředí, obsahujících nasvícení scény, a také galerie plastických okrajů objektů pro různé efekty. Efekty zastupuje ve Swift3D 5.0 částečně morfing, který využívá 3D sítě například pro rychlou změnu výrazů tváří postav, včetně jejich transformací. Další novinkou jsou vylepšené extruze objektů a jejich transformace v Extrusion a Lathe Editoru, které slouží k návrhům, sestavování a úpravám 3D objektů v jejich 2D řezech.
Swift3D 5.0 - jedna ze sekcí předvoleb projektu i celé aplikace, konkrétně sekce pro nastavení vlastností materiálů
Integrace s dalšími aplikacemi
Zajímavá je na páté verzi Swift3D také integrace s Microsoft Silverlight, což by měla být konkurence Flashe právě pro webové prezentace a webové stránky. Silverlight sice nabízí zajímavé softwarové technologie a mimo jiné "automatickou" integraci příslušného pluginu pro MS Internet Explorer, nicméně v současné době nemá proti Adobe Flash sebemenší šanci se významněji prosadit a Flash stále drtivě převládá. Swift3D nabízí integraci s Microsoft Silverlight na bázi XAML (eXtensible Application Markup Language) kompatibilního exportního modulu pro 2D prostředí Silverlightu se simulací 3D efektů, které lze editovat v Microsoft Expression Blend. Další možností exportu pro Silverlight je WPF XAML projekt či spíše dokument, který může být použit jako prvek grafického rozhraní Windows Vista a .NET 3.0 kompatibilních aplikací. Jako doplněk pro vývoj 3D animací pro Web můžete společně se Swift3D též použít ZAM 3D, jehož popis najdete na webových stránkách společnosti Electric Rain.
Další možnosti spolupráce designérů s 2D a 3D animátory nabízí integrace Swift3D s Adobe Photoshopem CS3 Extended. Opět se však jedná o nepřímou integraci prostřednictvím exportních funkcí Swift3D a současně importních funkcí Photoshopu CS3 Extended, který umí (mimo jiné formáty) načítat 3D objekty ve formátu 3ds MAX a dále s nimi interaktivně pracovat ve svých PSD dokumentech v speciálních "3D" vrstvách.
Export animací – opět několik novinek
Swift3D používá svůj vlastní speciální vektorový renderovací engine pojmenovaný RAViX, který ve své čtvrté verzi umožňuje například různé výstupní styly 3D objektů, jež se aplikují přímo ve Scene Editoru. Součástí RAViX engine jsou inovované optimalizační procesy s novými volbami pro nastavení komprese bitmapových objektů, přesnosti generovaných křivek či dvouprůchodový rendering, s pomocí kterých lze významně zmenšit velikost výsledného souboru.
Při exportu scény či objektů ve formátu 3DS samozřejmě Swift3D exportuje nejen objekty, ale také jejich matriály/textury, nasvícení a naklíčované animace. Při přímém exportu Flash (SWF) animace umí Swift3D 5.0 vložit příslušný kód do HTML dokumentu, a nemusíte tak Flash animaci vkládat do webové stránky včetně zadávání parametrů animace. Export je dále možný i ve formátech Adobe Illustrator, EPS, SVG či SWFT, což je formát pro plugin Swift3D Flash MX Importer. Bitmapové objekty lze renderovat do formátů BMP, JPEG, PNG, TARGA a TIFF a celou scénu rovněž do videa ve formátech AVI, QuickTime a Flash Video.
Swift3D 5.0 - exportní modul umí generovat všechny nebo pouze vybrané snímky ve vektorovém či bitmapovém formátu a případně i navíc s jedním z několika dostupných obrysových efektů
Swift3D 5.0 - hotovou animaci či skupiny 3D objektů lze exportovat v řadě 2D i 3D formátů, včetně AVI a QuickTime videa
Závěr
Pokud je mi známo, je Swift3D v podstatě jediné komplexnější řešení (vyjma profesionálních 3D modelerů s exportem Flash animací za desítky tisíc Kč) umožňující relativně snadno integrovat 3D objekty do Flash animací. To samozřejmě dává programu jistou míru exkluzivity, díky které si může dovolit i cenu 295 USD, za kterou by jinak zřejmě byl podobně "základní" 3D modeler a animátor neprodejný. Budoucnost Swift3D závisí nejen na vývoji aplikace, ale především na možnostech a funkcích nových verzí Adobe Flash, neboť po zařazení nativní podpory 3D objektů bude Swift3D ve značné míře odsunut na vedlejší kolej. Zkušební verzi Swift3D 5.0 (zatím pouze pro Windows) si můžete stáhnout na webových stránkách autorů aplikace.
Tématické zařazení:
» Rubriky » 3D grafika
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024