EFI Designer Edition - recenze, 1.část - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:

Poptávka práce


Software

EFI Designer Edition - recenze, 1.část

6. března 2006, 00.00 | Jedná se o jeden z nejlevnějších a nejdostupnějších RIPů, který vyhoví vysokým nárokům jak digitálního nátisku, tak tisku fotografií. Je postaven na enginu BestColor (jádro Adobe CPSI), shodným s vyšší verzí EFI Colorproof XF.

EFI Designer Edition je pokračovatelem populárního BestColor Designeru. Původně jej autoři vyvíjeli jako levnou variantu Best Colorproof RIPu pro prostředí počítačů Apple. V těchto počátcích ho nasazovali hlavně s tiskárnou DesignJet ColorPro GA. Nutno říct, že toto spojení nebylo bezproblémové a použitelnost Designeru silně omezovala chybovost. Od té doby se ale program vyvíjel, a postupem času byl portován i pro prostředí Windows. Vznikly tak dvě varianty, z kterých jedna byla určena jen pro fotografy se zpracováním RGB dat, a samotný Designer Edition, určený coby levný RIP pro digitální nátisk.

V současné době, po odkoupení společností EFI, se sloučily funkce Photo Edition a Designer Edition do poslední verze EFI Designer Edition 4.2 (dále už jenom Designer). V minulosti existovalo omezení v podpoře tiskáren v šíři nad 61 cm (verze M a XL), nyní je už dostupná verze taky pro velké tiskárny (verze XXL). Designer je možné zakoupit ve variantách pro jednotlivé typy tiskáren, společným rysem jsou rozlišené verze dle šířky tisku. Funkčně jsou zcela totožné, jediné rozdíly vyplývají z podpory funkcí specifických pro danou tiskárnu.

Nároky na systém

Minimální doporučená konfigurace pro platformu Macintosh:

  • G3, G4, G5, iMac, eMac, PowerBook G3 nebo G4, iBook
  • Mac OS 10.2.1 a vyšší
  • 512 MB RAM
  • 5 GB volného místa na disku
  • jeden volný USB port pro hardwarový klíč, VGA kompatibilní grafická karta, 10/100 MBit síťová karta.

Minimální doporučená konfigurace pro platformu Windows:

  • Windows XP Home Edition, Windows XP Professional, Windows 2000, Windows 2000 Server, Windows 2003 Server.
  • 800 MHz Pentium III PC
  • 512 MB RAM
  • 10 GB volného místa na disku
  • jeden volný USB port pro hardwarový klíč, VGA kompatibilní grafická karta, 10/100 MBit síťová karta, CD-ROM nebo DVD-ROM.

Testy jsem prováděl s tiskárnou Epson Stylus Pro 9800 s připojením přes USB

  • EFI Designer Edition 4.2.3
  • Windows XP Professional SP2
  • CPU AMD Opteron 2700MHz
  • 2048MB DRAM Dual

Instalace

Instalace je bezproblémová a jednoduchá. Po určení instalační složky si můžete zvolit části programu a podporu tiskáren, které chcete instalovat. Po instalaci vás počítač požádá o restart. Do panelu nástrojů se nainstaluje tlačítko EFI Designer Edition Control, přes které můžete stahovat aktualizace, pokud jste připojení k internetu. Ikonu je možné deaktivovat. Program na vás bohužel česky nepromluví. Většina konkurence „trpí“ stejným neduhem. Je to škoda, hlavně u aplikací, které sází právě na jednoduchost, to považuji za nedostatek.

Ovládání

Ovládání je hodně specifické, což je však u těchto aplikací jaksi samozřejmé, žádný standard se tu neustálil. Z toho důvodu téměř nemáme možnost posuzování ergonomie, těžko se srovnává. Už když budeme brát v úvahu předešlý Best Colorproof, který měl ovládaní absolutně jiné, bude záležet hlavně na schopnosti přivyknout si. Vzhledem k vlastním dlouholetým zkušenostem mohu říct, že rozhraní Designeru patří při používání k těm jednodušším, i když mám v tomto směru svého favorita.

Hlavní část pracovní plochy je rozdělena na tři základní části. Vlevo nahoře se nachází okno, v němž se zobrazují dokumenty čekající na tisk (okno souborů), které do něj můžeme přetáhnout myší nebo přidat přes hlavní menu. Další možnost představuje použití virtuální tiskárny, která tvoří součást instalace a může být taky sdílená přes síť. Okno v levé spodní části je vyhrazeno souborům, které chceme tisknout vyřazené pomocí funkce Nesting (okno vyřazení). Poslední okno v pravé části obsahuje malý preview vybraného souboru a volby pro nastavení výstupních parametrů tisku (okno nastavení), kterými můžeme potlačit defaultní zadání v preferencích programu. V pravé spodní části rámu aplikace najdeme malé stavové okénko průběhu a tlačítko skrývaní okna nastavení a náhledu.

V horní nástrojové liště jsou umístněná tlačítka základních operací:

  • Add - přidání souboru
  • Nesting - vyřazení
  • Delete - smazání
  • Print - tisk
  • Preview - náhled souboru vybraného v okně souborů nebo v okně vyřazení
  • Export – výstup vybraných souborů formátu ve formátu TIFF, které mohou sloužit pro kontrolu coby softproof
  • Stop - zastavení vybrané probíhající činnosti
  • Preferences - nastavení programu
  • Spot Color - editor pro nastavení a přidávání přímých barev
  • Linearize – ("EFI Ink Assistant) vizuální úprava a tvorba křivek pomocí kterých se mění barevná charakteristika tisku
  • Add profile – přidružení vybraného ICC profilu vytvořeného externí aplikací k linearizační křivce – kalibrace, vytvořené přímo přes Designer. Tato kalibrace přes Designer je dostupná jenom pro některé tiskárny HP
  • Start – zpuštění tisku vybraného souboru
  • Pause – pozastavení tisku vybraného souboru
  • Help – html nápověda

Nastavení

Přes nabídku Preferences se dostáváme k nejdůležitější části programu. V záložce General můžeme nastavit interakci aplikace se soubory, pracovní a sledované složky a soustavu měření.

Další část - Color, se zabývá volbami nastavení správy barev, neboli Color Managementu, který si blíže představíme v pokračování o praktických zkušenostech.

Položka Layout slouží k upřesnění, jak bude tisknutý obraz umístněn na potisknutelné ploše. Součástí je také stručná informace o zadaném výstupním rozlišení v DPI a rozměru tiskového média.

V záložce Output máme možnost volby kvality rastrování v závislosti na požadované kvalitě. Předpokládám, že se jedná o ekvivalent funkce nastavení, kdy se určuje rozlišení vnitřního převodu v DPI, které může být nižší než rozlišení zpracovávaných souborů nebo nastavení výstupního rozlišení tiskárny. Najdeme tu taky volbu pro simulaci přetisku. Dále je na výběr přiložení informací o souboru a kontrolního klínu k tisknutému obrazu (důležité pro kontrolu a certifikaci nátisku). Poslední volbou v této záložce je nastavení parametrů pro export do TIFF.

Položka Nesting dovoluje volbu automatického zařazení více souborů na jeden arch. Můžeme určit, jestli požadujeme co nejlepší využití potištěné plochy, nebo dáme přednost umístění, které ulehčuje následné řezání. Je tu také volba automatické úpravy rozměru tisku veškerých souborů do navolené velikosti a tisk okrajů, ulehčujících následné ořezání.

V další záložce Printer definujeme tiskový port, výrobce a model tiskárny, v dolní části je to rozměr papíru a možnost přiřazení vizuálně udělané křivky v EFI Ink Assistant utilitě. Zde se také můžou objevit další volby, specifické pro jednotlivé typy tiskáren.

V následující záložce Spot Colors se můžeme rozhodnout, jakým způsobem tisknout přímé barvy v dokumentu a zvolit cestu k vlastní tabulce definovaných přímých barev. Designer už obsahuje interní tabulku Lab hodnot většiny přímých barev HKS a Pantone, úhrnem se jedná až o 12 899 vzorků.

V poslední záložce Paper profiles můžeme nastavit cesty ke složkám s ICC profily a možnost automatického zjišťování dostupných profilů ve svolené složce při spuštění programu.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: