Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
EFI Designer Edition 5.1 (SP4): recenze druhého vydání
19. prosince 2007, 00.00 | EFI Designer Edition je populární a levnější alternativa ripů nasazovaných hlavně k ovládání profesionálních inkoustových tiskáren. Je používán v oblasti digitálního nátisku, jeho obliba je pak značná i u náročnějších fotoamatérů a profesionálních fotografů. Prodává se jako samostatná verze nebo také coby součást výhodných bundlů s tiskárnou. V současné době je k dispozici nová verze EFI Designer Edition 5.1 (SP4), kterou bychom rádi představili v tomto článku.
EFI Designer Edition je populární a levnější alternativa ripů nasazovaných hlavně k ovládání profesionálních inkoustových tiskáren. Je používán v oblasti digitálního nátisku, jeho obliba je pak značná i u náročnějších fotoamatérů a profesionálních fotografů. Prodává se jako samostatná verze nebo také coby součást výhodných bundlů s tiskárnou. Pro HP tiskárny existuje speciální edice, funkčně shodná s běžně prodávanou verzí, ale určená jenom pro tiskárny tohoto výrobce.
V současné době je k dispozici nová verze EFI Designer Edition 5.1 (SP4). Proti předcházející verzi 4.x došlo k následujícím vylepšením a změnám:
- podpora nových verzí Ugra/Fogra ověřovacích tiskových klínů
- podpora až sedmi barevných ICC profilů, vstupních i výstupních
- podpora nové generace vícebarevných inkoustových tiskáren
- integrován nový PS interpreter Adobe CPSI 3017 s podporou pro PDF verze 1.7
- zrychlení zpracování PS, PDF
- online updater ICC profilů
- podpora pro využití optimalizačních souborů pro zpřesnění barevné věrnosti
- nové možnosti barevného výstupu v různých odstínech šedé škály
Výhody
Jednoduchost
Nízké nároky na systém
Podpora různých typů tiskáren
Podpora ISO standardů
Podpora Windows i Mac OS X
Možnost výběru nastavení pro RGB (foto) a CMYK (proof)
Možnost použití korekčních souborů pro optimalizaci ICC profilu
Nevýhody
Chybějící kalibrace (neplatí pro některé modely HP, kde se využívá zabudované měření tiskárny)
Pouze automatické vyřazení na stránce
Stará struktura formátů souborů linearizace a ICC profilů
Absence lokalizace
Instalace
Instalace je bezproblémová a jednoduchá. Po určení instalační složky si můžete zvolit části programu a podporu tiskáren, které chcete instalovat. Po instalaci jste požádáni o restart počítače. Do panelu nástrojů se nainstaluje tlačítko "EFI Designer Edition Control", přes které můžete stahovat aktualizace, pokud jste připojeni k Internetu. Ikonu je možné deaktivovat.
Program na vás bohužel česky nepromluví. Většina konkurence "trpí" stejným neduhem. Je to škoda, u aplikací, které sází na jednoduchost, to považuji za nedostatek.
Ovládání
Ovládání je specifické a odpovídá zaměření programu. Pokud budete přecházet na vyšší typ ripu EFI XF, může to znamenat handicap, neboť u "XFka" je ovládání naprosto jiné. I tak patří rozhraní Designeru - co se týká užívání - k těm jednodušším.
Hlavní část pracovní plochy je rozdělena na tři základní části. Vlevo nahoře se nachází okno, ve kterém se zobrazují dokumenty čekající na tisk (okno souborů), dokumenty do něj lze přidat myší nebo přes hlavní menu.
Okno v levé spodní části je vyhrazeno souborům, které chceme tisknout vyřazené pomocí funkce nesting (okno vyřazení).
Poslední okno v pravé části obsahuje malý náhled vybraného souboru a volby pro nastavení výstupních parametrů tisku (okno nastavení), kterými můžeme potlačit výchozí zadání v preferencích programu. V pravé spodní části rámu aplikace je malé stavové okénko průběhu a tlačítko skrývaní okna nastavení a náhledu.
V horní nástrojové liště jsou umístěna tlačítka základních operací:
"Add" - přidání souboru
"Nesting" - vyřazení
"Delete" - smazání
"Print" - tisk
"Preview" - náhled souboru vybraného v okně souborů nebo v okně vyřazení
"Export" - výstup vybraných souborů do obrázků ve formátu TIFF, které pak mohou sloužit pro kontrolu coby softproof
"Stop" - zastavení vybrané probíhající činnosti
"Preferences" - nastavení programu
"Spot Color" - editor pro nastavení a přidávání přímých barev
"Linearize" – ("EFI Ink Assistant") vizuální úprava a tvorba křivek, pomocí kterých se mění barevná charakteristika tisku
"Add profile" – přidružení vybraného ICC profilu vytvořeného externí aplikací k linearizační křivce – kalibraci, vytvořené přímo přes Designer. Tato kalibrace přes Designer je dostupná jenom pro některé tiskárny HP
"Start" – spuštění tisku vybraného souboru
"Pause" – pozastavení tisku vybraného souboru
"Help" – HTML nápověda
Nastavení
Přes nabídku "Preferences" se dostáváme k nejdůležitější části programu. V záložce "General" můžeme nastavit interakci aplikace se soubory, pracovní a sledované složky a soustavu měření.
Položka "Layout" slouží k upřesnění způsobu, jakým bude tisknutý obraz umístěn na potisknutelné ploše. Součástí okna je zde také stručná informace o zadaném výstupním rozlišení v DPI a rozměru tiskového média. Můžete zvolit dotisknutí informací o souboru a kontrolního klínu k ověření barevnosti.
Další část "Color" nabízí volby nastavení správce barev, neboli Color Managementu. Oproti předešlé verzi se možnosti významně rozšířily. Můžete si vytvářet různá nastavení, specifická pro daný typ výstupu. Po instalaci jsou již k výběru možnosti pro nátisk, obchodní grafiku, fotografie a celkové vyřazení CMM. Ve výběru ICC profilů přibyla možnost přiřazení vícekanálových profilů, typicky např. pro Hexachrom.
V rozšířených možnostech nastavení „Advanced“ jsou k dispozici funkce přiřazení ICC profilu vloženého do dokumentu, použití čisté černé, převod RGB objektů v případě nastavení nátisku „proofingu“, kompenzace černé, výběr optimalizačního souboru a konverze do černobílého výstupu s možností výběru simulace barevného nádechu. Posledními položkami jsou výběr potiskovaného papíru a rozlišení tiskového výstupu.
V další záložce "Printer" definujeme tiskový port, výrobce a model tiskárny, v dolní části je to rozměr papíru a možnost přiřazení křivky vizuálně nastavené v "EFI Ink Assistant" utilitě. V dolní části se také mohou objevit další volby specifické pro jednotlivé typy tiskáren.
V následující záložce "Spot Colors" se můžeme rozhodnout, jakým způsobem budou tisknuty přímé barvy v dokumentu a určit cestu k vlastní tabulce definovaných přímých barev. Designer už obsahuje interní tabulku Lab hodnot většiny přímých barev HKS, Pantone, Toyo a DIC. Novinkou je možnost zapnutí přetisků v náhledu, tato volba se přesunula ze záložky „Output“.
Záložka "Nesting" nabízí volby automatického vyřazení více souborů na jeden arch. Můžeme si určit, jestli požadujeme co nejlepší využití potiskované plochy, nebo dáme přednost umístění, které ulehčuje následné řezání. Je zde také volba automatické úpravy rozměru tisku veškerých souborů do navolené velikosti a tisku okrajů, ulehčujících následné ořezání.
V poslední záložce "Output" jsou k dispozici exportní funkce pro Tiff.
Veškerá nastavení můžeme uložit a později vyvolat, například pokud používáme více typů tiskáren. Většinu voleb lze změnit i jednotlivě, u každého importovaného souboru zvlášť.
V položce „Tools“ je k dispozici „EFI Color Editor“, pomocí kterého můžeme doplnit a definovat vlastní palety přímých barev.
Hodnocení
Vzhledem k použitému typu postscriptového interpreteru a rastrování jsou výsledky kvality tisku shodné s výsledky zveřejněnými v předchozí recenzi EFI XF. Můžeme tedy konstatovat, že pro výše zmíněné účely nátisku jsou výsledky vynikající, podmínkou jsou dostupné kvalitní ICC profily a kalibrace. Z technického hlediska se jeví dodávané profily jako použitelné, pro certifikovaný nátisk jsou ale vždy nutné individuální kalibrace a profilování.
U zpracování RGB dokumentů, typické využití pro fotografy, je situace komplikovanější. Běžným uživatelům budou nicméně dodávané profily naprosto vyhovovat a možnost vizuální kalibrace může pomoci doladit výsledek k maximální spokojenosti.
U uživatelů s vyššími nároky jde o složitější proces, protože je nutné nejprve definovat přesně požadavky a na jejich základě provést celý proces kalibrace, vytvoření profilu a případné optimalizace. U těch nejvyšších nároků je pak ke zvážení, zda není vhodnější volbou robustnější EFI XF. Také je třeba vzít v úvahu, že sortiment podporovaných tiskáren neznamená, že výsledek bude identický. Jde hlavně o způsoby rastrování a specifické vlastností té které tiskárny, na které rip nemá vliv, proto je lepší se před koupí poradit a nechat si doporučit sestavu vhodnou pro vaše požadavky.
Závěrem
EFI Designer Edition má i při své jednoduchosti široké možnosti nasazení. Pokud se spokojíte s jeho vlastnostmi a kupříkladu využijete přesného kalibrování a vytvoření ICC profilu na míru, můžete jej klidně nasadit jako levný digitální nátisk, který splní požadavky posledních ISO standardů Fogry.
Poznámka: Nejnověji byl dán k dispozici opravný balík EFI Designer Edition 5.1 SP 5 s následujícími vylepšeními
- oprava některých chyb
- nové knihovny barev Pantone
- podpora nových tiskáren: Epson Stylus Pro 4450/7450/9450 (Contone), Epson Stylus Pro 4880/7880/9880/11880 (Contone), Canon iPF 510/610/710, Canon iPF
- podpora pro Mac OS X 10.5
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024