Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Effect3D v1.0
Klaun
20. února 2001, 00.00 | Nevyznáte se ve složitých raytracingových animačních programech, ale přesto byste si chtěli sami vyrobit animaci například ve stylu komiksových postaviček? Se shareware animátorem Effect3D to jde skoro samo...
Začnu trochu netradičně omluvou ohledně rozsahu grafiky použité v tomto článku, ale obrázky jsou natolik potřebné pro popis jednotlivých funkcí Effect3D, že se prostě nedaly vynechat, stejně jako ukázky 3D efektů a dvě výsledné GIF animace v nízkém rozlišení. Prosím mějte tedy trochu trpělivosti a vyčkejte na natažení a zobrazení všech ukázek v obou dílech této minirecenze, zaručuji Vám, že Effect3D opravdu stojí za to.
Effect3D od Reallusion je relativně levný efektový a animační nástroj pro Windows 98/NT4.0/2000 pro "rozhýbání" prakticky libovolných typů 3D grafiky od komiksových postaviček až třeba po nejrůznější tlačítka či navigační prvky pro multimediální animace nebo webové stránky, to vše navíc velmi jednoduchým způsobem. Program stojí 50$, registrovaná verze mimo jiného obsahuje přes 500 modelů / 3D objektů roztříděných do jednotlivých kategorií podle zaměření. Několik desítek objektů, pozadí a spoustu hotových animačních efektů dostanete i s trial verzí, která neumožňuje import 3D objektů a hotových předloh. Effect3D potřebuje cca 50 MB místa na disku (trial verze cca 15 MB), min. 16/24/32 bitové barvy a alespoň 233 MHz Pentium II.
Přestože je Effect3D zaměřen především na efekty s 3D objekty, můžete s ním snadno animovat i 2D grafiku importovanou ve formátu 3D Studia, což je zatím jediný formát, který lze do Effect3D nahrát. Naštěstí existuje několik specializovaných konvertorů (například skvělý 3D Exploration), které umí tento typ objektů převádět a ukládat, takže není problém si do požadovaného formátu zkonvertovat téměř libovolný objekt. Jako průvodce celého efektového a animačního procesu slouží GUI programu samotného, které názorně demonstruje příjemné zjištění, že nádherný grafický design rozhodně nemusí být nijak na škodu ovládání ani funkčnosti programu, ostatně obrázky jsou doufám dostatečně názorné.
Velikost scény lze plynule nastavit od 32x32 pixelů až po 256x256 pixelů (viz obrázek nahoře), zobrazení objektu na scéně je možné v hlavním okně programu nebo v samostatném okénku vyvolávaném kliknutím na ikonku oka na scénou. Mezi speciální renderovací efekty patří například imitace kresby tužkou, uhlem, kouřové efekty, cákance barvou, imitace vodoznaku, kresby mokrou i suchou pastelkou, potažení texturou dřeva, mramoru, hlíny, stříbra či zlata, tryskající vody, přebarvení objektu do pestrobarevného hávu komiksových postaviček a další efekty, většinou vždy v několik variantách (viz ukázky v tomto článku i jeho příštím pokračování).
Effect3D nabízí něco kolem 70 animačních efektů, které si vybíráte z animovaných předloh, velké množství speciálních renderovacích efektů (zkušební verze jich obsahuje celkem 22) a animační engine bio-morph pro pokud možno co nejrealističtější render výsledné animace. Jak už jsem zdůraznil na začátku, je program nejen svým perfektně zpracovaným grafickým rozhraním a možnostmi práce určen hlavně začátečníkům, kteří nechtějí (nebo se to jednoduše nemají čas či potřebu učit) používat rozsáhlé, drahé a na ovládání většinou velmi složité profi animační balíky většinou z kategorie raytracingových programů a přesto chtějí za velmi levný peníz oživit webovou stránku nějakým animovaným 3D objektem. Effect3D se může hodit i "2D" grafikům vyrábějícím například grafiku pro klasické multimediální prezentace, začínajícím animátorům a ve zkratce samozřejmě všem dalším, kterým se nabízené a plně "automatizované" animační možnosti nějak hodí. Mezi další možnosti programu patří práce s pozadím, které na rozdíl od 3D objektů lze importovat hned v několika formátech (BMP, JPEG, GIF) a bumpmapping, kterým lze docílit dalších zajímavých efektů. Jako pozadí samozřejmě nemusíte používat pouze textury, vybrat si můžete i libovolnou barvu ze standardní RGB palety Windows.
dokončení příště ...
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024