Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
eDoc Studio: sharewarové řešení pro počítačovou sazbu
sazba
11. února 2005, 00.00 | Vícesloupcovou rámečkovou sazbu textu a grafiky, export do PDF, multiplatformnost a
možnost adaptace pro české jazykové prostředí: Tyto i další zajímavé vlastnosti nabízí
za přijatelnou cenu produkt eDoc Studio, jehož bližší přiblížení naleznete v této
recenzi.
Malonákladové publikování v kancelářích, organizacích či domácnostech trpí v současnosti nedostatkem vhodných nástrojů. Týká se to především tiskovin o složitější struktuře, jako jsou například letáky, brožury, věstníky, zpravodaje či časopisy. Uživatelé k jejich tvorbě nasazují především textové procesory, jejichž možnosti jsou v daném případě poměrně omezené. Sáhnout po drahé sázecí aplikaci typu QuarkXPressu či InDesignu se pak obvykle nevyplatí jak vzhledem k ceně, tak vzhledem k nárokům na osvojení daného produktu.
Naznačenou mezeru se zvlášť v poslední době snaží různí výrobci. Klíčové je zde asi snažení kolem projektu Scribus, který nicméně zůstává zatím spjat s minoritní platformou Linux. Dále se pak objevují i jiné bezplatné či komerční produkty (RagTime, MultiAd Creator, PageStream aj.), jejichž zajímavost pro českého uživatele obvykle končí nedostatečnou podporou češtiny. Jedním z nedávno uvedených produktů daného typu, který snad výhledově odbourá naznačená omezení, je sharewarová aplikace eDoc Studio vývojáře Emmanuela Devillera. O přiblížení současných možností i omezení zmíněného produktu bychom se rádi pokusili v této recenzi.
Základní seznámení
eDoc Studio je aplikace, napsaná pro platformu Java. To znamená, že ji lze provozovat v prakticky libovolném operačním systému (Windows, Mac, Linux/Unix - my jsme testovali ve Windows), který uvedenou platformu podporuje (je zapotřebí mít instalováno Java Runtime Environnment 1.4 a vyšší). Jak jsme již naznačili výše, slouží Studio k sazbě, založené na koncepci textových a obrázkových rámečků. Primárním výstupním médiem je tiskovina, odpovídající exportní funkce nicméně dovolují vytvářet výstupy i pro Web. Svou výbavou se Studio hodí spíše pro kratší publikace, neboť zcela postrádá funkce například pro automatickou paginaci (výjimkou je možnost vložení údaje o čísle stránky), tvorbu rejstříků či obsahů apod. Jinak ovšem disponuje sadou solidních funkcí, jak bude vidět z našeho dalšího přiblížení.
Prostředí eDoc Studia
Uživatelské rozhraní
Produkt svým rozhraním do značné míry napodobuje sázecí aplikace typu QuarkXPress. Uživatel tedy vytváří dokument na pracovní ploše, která dovoluje zobrazit stránky dokumentu v různých pohledech. Pro rychlou navigaci v dokumentu pak slouží okno s miniaturami stránek (Page Flow Window). K přesnému umístění objektů je k dispozici mřížka, dále se nabízí i pravítka, vodítka v současnosti podporována nejsou.
Ovládání je založeno na využití nabídek, nástrojových panelů a klávesových zkratek. Zajímavý je přitom fakt, že vzhled a chování zmíněných prvků lze poměrně snadno změnit editací odpovídajících XML konfiguračních souborů. Uvedeným způsobem je tedy možno program zřejmě poměrně jednoduše počeštit, i když jsme v uvedeném směru nepodnikali žádné experimenty.
Výtku ovšem zaslouží absence důkladnější dokumentace. K dispozici je v podstatě pouze elektronická nápověda, která poskytuje skutečně jen základní informace. Ovládání programu je nicméně snadné a intuitivní, a lze si jej snadno osvojit, mnohé se dá zjistit metodou experimentování.
Tvorba dokumentu
Sazba funguje ve Studiu způsobem obvyklým pro jiné sázecí aplikace. Uživatel tedy vytvoří dokument, do kterého postupně vkládá stránky, na které umisťuje textové a obrázkové rámečky. Tvar rámečků je velmi různorodým způsobem nastavitelný, vedle obdélníků lze použít ovály či polygony, přičemž je možno interaktivně pomocí myši vhled rámečku doladit. Obsah textových rámečků lze pro přelévání textu řetězit. Rámečky je možno nechat obtékat textem, a to skutečně rozmanitými způsoby, možné je pak i ukotvení obsahu rámečku k textovému toku, k dispozici jsou také nástroje pro změnu pořadí na stránce vůči překrývaným objektům atp. Dále lze rámečky rotovat pod libovolným úhlem, rámovat či vyplnit přechodem, barvou nebo zadaným vzorem.
K dispozici jsou různé typy rámečků
Šablony
Tvorbu dokumentu lze maximálně usnadnit a unifikovat s pomocí předlohových dokumentů. Mimo nich má uživatel k dispozici velmi užitečnou pomůcku, pojmenovanou Visualizer. Ta nabízí přístup k uživatelem dříve uloženým layoutům stránky, které lze jednoduše aplikovat na libovolnou stránku dokumentu přetažením.Prostřednictvím Visualizeru je navíc k dispozici přístup k obrázkům z vybrané složky, které se odtud do vybraných rámečků opět přemísťují tažením.
Visualizer
Text
Text lze formátovat s pomocí všech písem dostupných v rámci systému, způsobem obvyklým pro aplikace daného typu (velikost, řez, barva písma apod.). K dispozici je i možnost tvorby a aplikování odstavcových stylů (kontrola zarovnání, prostrkání či řádkového prokladu, iniciály aj.), i když příslušný mechanizmus nám přišel poněkud těžkopádný. V rámci stylů i mimo ně lze použít tabulátory, produkt také nabízí nástroj pro tvorbu odrážek. Nástroj Array pak dovoluje vytvářet tabulky, respektive matice, jejichž jednotlivými prvky jsou samostatné textové rámečky, které pak lze nezávisle na sobě upravovat jako jakýkoli jiný rámeček dokumentu.
Pro řádkový zlom je využit algoritmus převzatý z open-source projektu FOP. To mimo jiné znamená, že vzory dělení jsou popsány s pomocí XML dokumentů, vzniklých úpravou příslušných souborů pro systém TeX. Nic tedy zřejmě nebrání implementovat naznačeným způsobem podporu češtiny, která jinak zatím v nabídce podporovaných jazyků chybí. Ke zpracování textu je dále k dispozici jednoduchý spell-checker (vychází z open-source řešení Jazzy Spell Checker), na základní úrovni je zatím i funkce pro hledání a nahrazení. Do dokumentu lze načítat text přes schránku nebo z RTF, HTML či čistě textových souborů, u RTF (který nám na rozdíl od ostatních zmíněných formátů nefungoval s češtinou korektně) a HTML se ovšem ztratí veškeré formátování.
Tvorba stylu
Obrázky
Do obrázkových rámečků je možno vkládat grafiku v různých formátech: Na všech platformách jsou podporovány GIF, PNG, JPEG a SVG (zde ovšem nebyly výsledky příliš uspokojivé - Studio nedokázalo rozpoznat mnoho obrázků ve vyšších verzích zmíněného formátu), podle dokumentace programu je možno přidat podporu dalších formátů (TIFF, JPEG2000 aj.) instalací Sun Java Advanced Imaging). Zajímavě vypadá podpora PDF: do dokumentu lze vložit vždy první stránku z PDF dokumentu, přičemž se s pomocí Ghostscriptu (který tedy musí být na daném počítači instalován) renderuje odpovídající náhled. Ghostscript pak zajistí i rendering PDF obrázku do rozlišení 300 dpi, je-li dokument zasílán přímo na tiskárnu nebo exportován do bitmapového formátu. Vložení obrázků je přitom možno snadno zajistit pouhým přetažením jejich souborů do dokumentu, následně se vygeneruje potřebný rámeček. Jinak jsou k dispozici běžné nástroje pro automatické zarovnání obrázku na rámeček či rámečku na obrázek atp.
Barvy
Studio nabízí základní nástroje pro práci s barvami. Především je možné obarvení rámečků či textu barvou, vytvořenou s pomocí odpovídajícího nástroje (Color Palette), který podporuje barvové prostory RGB, CMYK a HSB. Dokument lze prohlížet v módu RGB nebo podobě, odpovídající vždy jednomu z plátů separací v prostoru CMYK. Převody mezi RGB a CMYK je přitom možno zajistit s pomocí zvolených ICC profilů.
Nástroj pro tvorbu barev
Tisk a export
Produkt nabízí v postatě jen základní možnosti tiskového výstupu. Výrazně lepší je export do PDF, u kterého lze například i generovat soubory, odpovídající jednotlivým stránkám výstupu či nastavit zabezpečení dokumentu. Při našich zběžných testech jsme přitom nenarazili ani na problémy s češtinou. Dále je pak možný výstup do PostScriptu (bez větší možnosti ovlivnit nastavení výstupu), PNG, JPEG a SVG. Díky uvedenému širokému rozpětí výstupních formátů lze tedy souběžně z hotové sazby generovat podobu pro tisk i elektronické publikování.
Export do PDF
Závěrem
eDoc Studio je určitě nadějným řešením, které by mohlo zaujmout především tu uživatelskou skupinu, kterou jsme naznačili v úvodu článku, a to i v tuzemsku, platí-li naše tvrzení o možnosti implementovat snadno podporu češtiny. Každopádně se ale jedná o prostředek, vhodný spíše pro výstup na stolní tiskárně či barevné kopírce, nežli ofsetovém tiskovém stroji. Cena produktu činí 49 Euro: to samozřejmě není příliš mnoho, ovšem ve chvíli, kdy se bezplatná řešení jako je Scribus objeví na platformě Windows, bude mít výrobce co dělat, aby ji před potenciálními klienty obhájil. Každopádně bude zajímavé další vývoj eDoc Studia sledovat.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024