Editujeme RAW v Bibble - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

Editujeme RAW v Bibble

RAW_desktop

19. června 2006, 00.00 | Jedním z dalších často používaných programů pro editaci RAW souborů je Bibble od stejnojmenné společnosti Bibble Labs. Používat jej můžeme jak samostatný program, tak i jako plug-in ve Photoshopu.

::Editujeme RAW v Pixmantec RawShoter Essentials 2006
::Editujeme RAW v Phase One Capture One LE
::Editujeme RAW v Adobe Camera RAW
::Editujeme RAW v Bibble

Jedním z dalších často používaných programů pro editaci RAW souborů je Bibble od stejnojmenné společnosti Bibble Labs. Používat jej můžeme jak samostatný program, tak i jako plug-in ve Photoshopu.

Co je to RAW?
Detailněji se RAWu věnujeme v tomto článku. Slovíčko RAW není kupodivu zkratka, ale zcela běžné anglické slovo, které slovník přeloží mj. jako: surový, hrubý, nezpracovaný apod. Tato slova přesně vystihují to, co formát RAW nabízí. Je to soubor, který obsahuje nezpracovaná data ze snímače digitálního fotoaparátu. Snímač jakékoli technologie (CCD, Super CCD, CMOS) zachytí světlo a přemění jej na náboj, který se pomocí A/D převodníku změní na binární číslo. Jak velké záleží na typu převodníku, typicky je to 12 bitů, ale může být i více. Právě tato data se do RAWu zpravidla ukládají. Záleží však na konkrétním výrobci. Přesné údaje o tom, co se do RAWu ukládá, si výrobci střeží. Jde však prakticky o nejsurovější digitální data, která lze z fotoaparátu standardní cestou získat. Veškeré další úpravy, které jsou prováděny pro uložení snímku do formátu JPEG nebo TIFF, jsou již nevratné a ovlivňují kvalitu snímku.
Kromě těchto dat RAW také obsahuje informace o nastavení fotoaparátu (naměřená hodnota vyvážení bílé apod.), údaje o fotoaparátu, snímači a barevném filtru a malý náhled snímku, který slouží pro rychlé zobrazování při prohlížení ve fotoaparátu apod.

Výhody:
- možnost pozdějšího nastavení vyvážení bílé, ostrosti, kontrastu, saturace barev a barevného prostoru bez ztráty kvality
- kvalitnější snímky díky 12 (nebo 16) bitovému zpracování
- výhodnější pro zpracování a následnou konverzi na 8bit JPEG
- menší soubory oproti formátu TIFF

Nevýhody:
- větší soubory než JPEG snímky -> nutnost použití větších kapacit paměťových karet
- z výše uvedeného důvodu delší ukládání dat do paměti
- nutnost pozdějšího zpracování
- problém s archivací a prohlížením
- nekompatibilita RAW souborů od různých výrobců nebo fotoaparátů
- z výše uvedeného důvodu to není příliš vhodný formát pro distribuci (fotosběrny, tiskárny, DTP apod. jej velmi často neumí otevřít)

Bibble 4.7 Lite
Program od Bibble Labs se nabízí jednak jako samostatná aplikace, nebo jako zásuvný modul pro Photoshop. Tuto možnost máme při instalaci obou verzí, Pro i Lite. Kromě verze pro Windows si můžeme program nainstalovat také na MAC a Linux (u Lite si můžeme vybrat jen jednu platformu, u verze Pro můžeme pracovat na všech platformách). Seznam podporovaných fotoaparátů je ZDE.
Po spuštění se nám ihned nabídne možnost využít pomocníka pro nastavení, kde lze vybrat míru automatických úprav (jak chceme aby automatika dělala snímky kontrastní), barevný prostor ve kterém budeme pracovat, vzhled pracovní plochy (palety nástrojů mohou být ukotveny, nebo formou oken je můžeme po ploše libovolně přemisťovat), orientaci plochy pro snímky na šířku, nebo na výšku, práci s jednotlivými snímky, nebo s dávkou (pro dávkové zpracování se nebude u náhledu přepočítávat celý snímek, ušetří se tím výkon počítače) apod.
Samotná pracovní plocha nabízí velké možnosti přizpůsobení paletek s nástroji, jejich množství, obsah atd. V horní liště máme nástroje pro přiblížení a posun po snímku, kapátko pro určení bílého místa pro automatické vyvážení bílé barvy, možnosti otáčení obrazu, posunu mezi jednotlivými snímky a zobrazení EXIF informací.

To nejzajímavější je však po pravé straně (v závislosti na tom, jak jsme si nastavili plochu), kde jsou celkem čtyři záložky pro nastavení parametrů zpracování. Záložka Basic nabízí náhled histogramu (editaci úrovní pomocí jezdců nalezneme jinde, zde je jen náhled), volbu přednastavených tonálních křivek, vyvážení bílé barvy pomocí kapátka (ukážeme co je bílá), přesného nastavení teploty v Kelvinech, nebo výběru jedné z předvoleb pro různá osvětlení (pouhým pohybem myši nad jednotlivými volbami se generuje rychlý náhled snímku pro dané nastavení), dále zde nalezneme možnost automatického srovnání úrovní, nebo použití funkce pojmenované "Perfectly Clear", která automaticky zpracuje snímek tak, aby byl světlý, kontrastní, vytáhne detaily ze stínů apod. Při počátečním tápání poměrně zajímavá pomůcka pro rychlé zpracování RAWu, ale náročnější uživatelé budou zřejmě zklamání jejím extrémním zásahem. S touto funkcí aktivovanou, nebo bez ní můžeme dále nastavit hodnoty korekce expozice, sytosti, saturace barev, kontrastu, záchrany přeexponovaných oblastí, zesvětlení stínů, doostřování, nebo redukci digitálního šumu (pomocí technologie ze známého programu pro redukci šumu Noise Ninja).

Záložka Advance již nabízí kromě náhledu histogramu také možnost editace úrovní pomocí jezdců a nechybí ani možnost manuálního tvarování tonální křivky. Dále se zde opakují nástroje z předchozí záložky (záchrana přesvětlených míst, vytažení stínů, korekce expozice, automatická úprava úrovní), nebo jsou zde některé rozšířeny o další možnosti (vyvážení bílé má navíc jezdec pro odstín a teplotu barev v Kelvinech od 2 000 K do 10 000 K). Úplně dole nás pak čeká nastavení RGB kanálů a barev (odstín, saturace, kontrast, sytost)

Třetí záložka Detail umožňuje širší editaci doostřování, redukce šumu, otáčení a ořezávání. Poslední záložka Misc nabízí nastavení správy barev a výstupního rozlišení. Bibble Labs také nabízí možnost rozšíření programu pomocí pluginů, ale v současnosti je k dispozici pouze BPTLens Distortion pro práci s čočkovým zkreslením.

Oproti verzi Pro je verze Lite ochuzena o zpracovávání souborů na pozadí aplikace, fotografování pomocí ovládání z počítače, rozšířené možnosti při redukci šumu (pomocí technologie Noise Ninja). Verzi Pro pak můžeme provozovat na všech dostupných platformách (Windows, MAC, Linux). Cenový rozdíl samozřejmě jako vždy příliš neodpovídá přidaným funkcím. Verze Lite vyjde na 70 dolarů a verze Pro na 130 dolarů. Vzhledem k velkému množství funkcí již u "slabší verze" favorizujeme spíše Lite provedení.

Výhody a nevýhody
+ dobré ovládání (vyvážení bílé se zobrazuje již při procházení možnostmi)
+ optimalizace pro dvouprocesorové počítače
+ rychlost editace

- není zdarma

Závěr
Společnost Bibble Labs nabízí poměrně silný nástroj pro zpracování snímků v RAW formátu, kde je kladen důraz na efektivitu a rychlost. Široké možnosti nastavení nalezneme již u verze Lite, stejně jako možnost hromadného zpracování. Nevýhodou je nutnost program koupit (lze používat časově omezenou zkušební verzi). Uživatelé Photoshopu zřejmě sáhnou po Camera RAW plug-inu zdarma (přímo od Adobe), ale oproti řešení od společnosti Pixmantec RawShooter (v základní verzi zdarma) nabízí více možností nastavení.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Digitální fotografie  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: