E frontier MotionArtist 4.1: levný editor Flash animací - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

E frontier MotionArtist 4.1: levný editor Flash animací

13. září 2007, 00.00 | Nová verze editoru Flash animací nabízí mimo jiné celou řadu sofistikovaných šablon pro Flash prezentace, vylepšenou časovou osu, přes 1 500 grafických objektů,
export do formátů AVI a QuickTime a solidní cenu 50 USD. Podrobnější představení programu vám nyní nabízíme.

Společnost e frontier má na trhu řadu zajímavých poloprofesionálních i profesionálních produktů pro 2D i 3D animace. Zatímco například Anime Studio (přesněji řečeno nová verze 2D vektorového animačního nástroje Lost Marble Moho) se v produkci společnosti e frontier vydává svou vlastní cestou, MotionArtist v podobě původního produktu pokračuje i ve své čtvrté nové verzi v roli levného Flash animátoru, určeného pro relativně rychlou tvorbu webových animací či různé prezentace.

Je tak trochu s podivem, že i když je většina produktů společnosti e frontier většinou už od počátku vývoje každé aplikace k dispozici ve verzích pro Windows i Macintosh (a občas i pro Linux), MotionArtist 4 zatím existuje pouze pro Windows – verze pro Macintosh se v současné době teprve připravuje.

Koncepce a zaměření editoru

Hlavním úkolem MotionArtist 4 je mimo jiné tvorba různých reklamních bannerů využívajících nejen klasické přechodové efekty, ale také běžné vektorové objekty na jednotlivých „slidech“ prezentace. Další zaměření tohoto animačního editoru směřuje do oblasti fotoalb, univerzálních navigačních prvků pro webové stránky, elektronických pohlednic a s trochou invence také třeba komiksových animací.

Důležité je také uvést, že MotionArtist 4 nenutí uživatele používat žádné skripty na definování a propojování vlastností objektů pro Flash animace, nýbrž si veškeré technické prvky animací vytváří sám. Uživatel tedy nemá žádný přístup k nastavení ActionScriptů, což na jednu stranu výrazně usnadňuje nároky na obsluhu editoru, současně však zařazuje MotionArtist 4 do role levného programu pro nenáročné „domácí“ použití.


MotionArtist 4.1 – úvodní průvodce nabízí deset typů šablon s dopředu připravenými Flash projekty na různé téma – kromě prázdného Flash projektu například webové navigační prvky, bannery, elektronické pohlednice, prezentace, jednu hru, prvky pro ovládání videa aj.


MotionArtist 4.1 – prostředí editoru s časovou osou, náhledovým oknem projektu, seznamem částí (stránek) Flash projektu a různými kliparty a grafickými objekty v knihovně

Novinky

Čtvrtá verze MotionArtist přináší především sadu nových šablon a pomocníků na částečně automatizovanou tvorbu animací, grafických alb a dalších typů Flash prezentací. Má vylepšenou časovou osu, nové funkce pro editaci textů a také inovované náhledové okno pro WYSIWYG editaci objektů. V časové ose nyní můžete přímo editovat vlastnosti objektů, včetně času zobrazení v prezentaci, délky celé animace, přechodových efektů či hudebního doprovodu. Editace textů bohužel stále ignoruje středoevropské či Unicode kódování písem u TrueType a OpenType fontů, a tak české fonty lze používat pouze ve formátu Adobe Type 1.

Součástí celého balíku je nově též přes 1 500 hotových krátkých animací, postav, pozadí, tlačítek, ozdobných okrajů pro efektové úpravy objektů a samozřejmě také sada nových efektů. Objekty najdeme v nové univerzální knihovně, ze které je lze do časové osy, respektive editačního okna, jednoduše přesouvat myší. Grafické objekty lze do MotionArtist 4 importovat z Poseru, Shade či Anime Studia Pro, výstupem může být nově mimo Flash animace také AVI či QuickTime video.


MotionArtist 4.1 – jeden z typů projektů na bázi hotové šablony, konkrétně univerzální fotoalbum


MotionArtist 4.1 – hlavní nástrojový panel s kreslicími, manipulačními a editačními nástroji

Tvorba animací

Protože MotionArtist 4 není zcela typickým kreativním animačním editorem, nenabízí mnoho nástrojů pro klasickou ruční kresbu. Mimo sadu běžných kreslících a editačních nástrojů najdeme v editoru několik pomocníků či průvodců, které vás s pomocí hotových šablon provedou cestou tvorby Flash prezentací. Typickým příkladem je třeba šablona pro grafická či fotografická alba, jejímž prostřednictvím si vyberete design alba a do něj pomocí importních funkcí jednoduše dosadíte libovolné grafické soubory. Jiné šablony nabízí i podporu zvuku ve formátech WAV nebo MP3, které lze většinou umístit na pozadí celé prezentace.

Řada postupů používaných v MotionArtist 4 k vytvoření Flash prezentací či bannerů spíše připomíná slideshow editory, a to včetně možnosti použití vodící mřížky k usazování jednotlivých objektů. Máte tudíž k dispozici něco jako stránky prezentace (tzn. klasické „slajdy“ používané i pro "políčkový" animační mód), které můžete libovolně třídit a definovat mezi nimi přechodové efekty. V animacích a prezentacích lze pracovat s proměnnými, pomocí kterých je možno nastavovat a předávat vlastnosti objektů - například proměnné pro kliknutí na objekt, najetí myší na objekt apod. Užitečná je možnost nadefinovat si průhlednost pozadí u importovaných bitmapových objektů, zprůhlednit přitom můžete i více barev současně. Samostatná nastavení jsou pak k dispozici pro tlačítka a jejich stavy včetně "odkliknutí" tlačítka.


MotionArtist 4.1 – pro každý projekt si můžete nastavit víceúčelové proměnné pro objekty, rollover efekty apod.


MotionArtist 4.1 – barvy u importované bitmapové grafiky lze přímo v editoru podle potřeby jednoduše zprůhlednit


MotionArtist 4.1 – nastavení pro různá navigační tlačítka zohledňuje všechny stavy tlačítek


MotionArtist 4.1 – výsledný Flash projekt si lze přehrávat přímo v editoru, respektive v integrovaném Flash prohlížeči

Závěr

MotionArtist 4 je poměrně zajímavý projekt Flash editoru s WYSIWYG prostředím a minimálními nároky na obsluhu. Prakticky všechny funkce programu jsou ve srovnání s profesionálními Flash editory podstatně zjednodušeny, přesto však určitě nelze o MotionArtist 4 prohlásit, že by se jednalo o primitivní editor. K používání šablon Flash prezentací vás samozřejmě nic nenutí, ale vzhledem ke zmíněné jednoduchosti kreslicích i animačních funkcí pochopitelně ani zdaleka nečekejte možnosti srovnatelné s Adobe Flash CS3. Zkušební verzi editoru (zatím pouze pro Windows) si můžete stáhnout zdarma na webových stránkách společnosti e frontier.


MotionArtist 4.1 – vlastnosti "stránky" ve Flash projektu


MotionArtist 4.1 – nastavení vodící mřížky


MotionArtist 4.1 – předvolby aplikace s nastavením cest k adresářům pro dokumenty, snapshoty, předlohy a záložní adresář


MotionArtist 4.1 – nastavení pro export výsledné Flash prezentace


MotionArtist 4.1 – nastavení vlastností animací a přechodových efektů použitých ve Flash projektu


MotionArtist 4.1 – doplňková nastavení objektů ve Flash prezentaci


MotionArtist 4.1 – requester pro vstup textů; čeština vizuálně funguje pouze u Adobe Type 1 písem


MotionArtist 4.1 - definování odkazů


MotionArtist 4.1 – vlastnosti jednoho z importovaných bitmapových objektů


MotionArtist 4.1 – podrobné nastavení vlastností jednotlivých proměnných

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » VSE  

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Webdesign  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: