Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
DxO Optics Pro 6.1: sofistikované zpracování JPEG a RAW snímků
26. února 2010, 00.00 | Na JPEG fotografie a především na RAW snímky se specializuje známý editor DxO Optics Pro, jehož šestou stěžejní verzi si nyní představíme. Nová verze programu umí spolupracovat s Adobe Photoshop Lightroom a zaujme především vylepšeným RAW konvertorem, kvalitními algoritmy na redukci šumu, rozšířenými korekcemi geometrie snímků a automatickým výpočtem parametrů expozice.
DxO Optics Pro společnosti DxO Labs je softwarová fotolaboratoř na zpracování digitálních fotografií, která lze v programu upravit manuálně i hromadně a odeslat k případnému dalšímu zpracování do Adobe Photoshopu či jiného programu. DxO Optics Pro funguje jako samostatná aplikace a umí spolupracovat s Adobe Lightroom, přímo v DxO Optics Pro lze dokonce otevírat katalogy Lightroom.
V prodeji jsou dvě základní edice programu. Varianta DxO Optics Pro s cenou 149 EUR se zaměřuje spíše na obecné korekce digitálních fotografií pro levnější fotoaparáty schopné fotit RAW snímky a není pro ni k dispozici tolik profilů digitálních fotoaparátů + jejich objektivů. Naopak profesionální edice DxO Optics Pro Elite podporuje všechny dostupné profily včetně špičkových digitálních zrcadlovek, její cena je však výrazně vyšší: 299 EUR.
Profily objektivů digitálních fotoaparátů
Profesionalita DxO Optics Pro se odráží i v pravidelně zveřejňované respektive aktualizované roadmapě s plánovanou podporou objektivů digitálních fotoaparátů, jejichž databázi DxO Optics Pro využívá k různým automatizovaným korekčním operacím. Prozatím plánují autoři program zařazení profilů objektivů fotoaparátů Pentax K-7, Panasonic GH1/LX3, Sony A500/550, Canon EOS 1D Mark IV a Nikon D3s. Uvedené profily by měly být dostupné nejpozději do konce prvního čtvrtletí letošního roku, přičemž některé z nich jsou již součástí aktuálního update 6.1.2, a to včetně odladěných verzí profilů rovněž pro vysoké hodnoty ISO u Nikonu a Pentaxu.
V DxO Optics Pro si nemůžete vytvořit vlastní profily fotoaparátů, což je možná škoda, na druhou stranu zase používají dodávané “firemní” profily stejnou laboratorní a testovací metodiku a měly by se tedy postarat o kvalitní výsledky při různých image a color processingových korekcích.
DxO Optics Pro 6.1 - výpis několika z mnoha desítek dostupných modulů používaných pro různé druhy korekcí v závislosti na objektivu digitálního fotoaparátu
Pracovní sekce
Pracovní plocha i grafické prostředí DxO Optics Pro je ve verzi 6.x trochu jiné, nové jsou všechny záložky, ikonky i tlačítka. Celkově bych řekl, že reorganizace i nové GUI programu jen prospělo, stejně jako pozměněné názvy původních pracovních sekcí Preparation a Review, které se nově jednoduše jmenují Customize a View.
Celý postup úpravy snímků se v DxO Optics Pro 6.1 tedy de facto nezměnil – v prvním kroku Select si zvolíte fotografie pro úpravy, ve druhém kroku Customize provedete požadované korekce a jejich nastavení, které pak spustíte v třetím kroku Process a v posledním kroku View si můžete následně zkontrolovat upravené výsledky. Snímky hromadně upravované prostřednictvím sekce Process lze ukládat ve formátech JPEG, TIFF a DNG, podporu jiných formátů DxO Optics nenabízí, bylo by to ostatně zbytečné.
Pracovní plocha s příslušnou nabídkou a prostorovým rozvržením jednotlivých pracovních nástrojů je k dispozici ve třech variantách First Steps pro základní úpravy snímků a dále Essentials a Advanced pro různé detailní či specializované korekce. Umístění a dokování jednotlivých pracovních palet si rovněž můžete zvolit individuálně, nebo je nechat plovoucí.
DxO Optics Pro 6.1 - výběr fotografií pro jejich manuální či hromadné zpracování a image + color processingová přednastavení pro rychlé úpravy snímků
DxO Optics Pro 6.1 - plovoucí histogram, zobrazení základních EXIF informací a volby pro korekci geometrie snímku
DxO Optics Pro 6.1 - editor má tři varianty pracovní plochy, které se liší rozvržením panelů a přizpůsobenou nabídkou různých korekčních funkcí
Náhledový systém DxO Optics Pro 6.1 umí porovnávat nejen původní a upravený snímek, nýbrž i virtuální kopie originální fotky, což usnadňuje „ladění“ korekčních funkcí. Jedním z největších kladů DxO Optics Pro jsou přitom automatizované opravy geometrie podle laboratorně přesně změřených a odladěných profilů objektivů digitálních fotoaparátů, které lze v rámci procesu úprav dávkově aplikovat na série JPEG či RAW snímků.
Už v první sekci Select navíc máte na výběr ze zhruba dvaceti souhrnných přednastavení korekčních funkcí – většinou se jedná o zpracování RAW snímků například s důrazem na obnovu osvětlení, různé varianty zvýraznění a oživení barev, redukci šumu či korekce vhodné pro skupinové portréty.
DxO Optics Pro 6.1 - dostupné výstupní formáty pro proces zpracování snímků
Důležité novinky
Šestá stěžejní verze DxO Optics Pro přináší mimo výše zmíněného upraveného pracovního prostředí a nových či vylepšených profilů digitálních fotoaparátů ještě několik jiných důležitých novinek. První z nich je zdokonalený RAW konvertor, který se podle ohlasů v diskusích na Internetu přinejmenším vyrovná Adobe Camera Raw modulu/pluginu a jeho verzi integrované v Adobe Lightroom. Výsledky zpracování RAW snímků v DxO Optics Pro jsou vidět zejména na snímcích s vyšším expozičním ISO, kde DxO Optics Pro zpravidla poskytuje lepší výsledky než Adobe Camera Raw 5.4.
Druhé citelné vylepšení funkcí editoru jsou manuální korekce vinětace a geometrického zkreslení pro všechny typy objektivů bez ohledu na to, zda pro daný objektiv existuje adekvátní profil či nikoliv. S pomocí nástroj unsharpen mask můžete navíc manuálně ovlivnit ostrost snímku pro všechny typy objektivů při korekcích perspektivy, a to i u existujících profilů objektivů (hodí se hlavně pro ruční doladění ostrosti snímků), což dříve nebylo možné.
Šikovným pomocníkem je v DxO Optics Pro 6.1 automatický výpočet expozice dostupný v nastaveních sekce Customize/Exposure Compensation. Jedná se o obdobu funkcí pro dorovnání či zprůměrování podexponovaných či naopak přeexponovaných snímků, u kterých DxO Optics Pro najde nejvhodnější parametry expozice a snímek podle nich upraví. Algoritmus (s nastavení pro několik variant automatické expozice) se přitom specializuje na obnovu světelných podmínek na fotografii a umí poměrně dobře zrestaurovat světlé plochy na tmavých (tzn. zpravidla podexponovaných) fotografiích.
DxO Optics Pro 6.1 - histogram, nástroje pro manuální korekce geometrie snímku a barev, v pravém panelu běžné korekční funkce
DxO Optics Pro 6.1 - vícenásobná kalibrace barev pomocí volitelných kalibračních bodů a nabídka ICC profilů + profilů filmů a fotografických materiálů, se kterými lze simulovat barevný nádech pro daný materiál
Závěr
Stejně jako u všech editorů digitálních fotografií platí u DxO Optics Pro jedna (možná trochu drzá, avšak zásadní) poučka - ze špatné fotografie dobrou fotku neuděláte s žádným programem. Nicméně výsledné kvalitě fotky můžete dost pomoci a DxO Optics Pro může být skvělým pomocníkem. Sofistikované korekce podle konkrétního typu objektivu digitálního fotoaparátu jsou asi největším lákadlem pluginu, neméně užitečné je samozřejmě i hromadné zpracování souborů a kvalitní podpora RAW snímků.
30denní zkušební verzi DxO Optics Pro 6.1.x si můžete stáhnout zdarma z webových stránek společnosti DxO Labs. Momentálně je k dispozici pouze trial pro Windows, verze pro Mac bude dostupná o něco později.
DxO Optics Pro 6.1 - upravené fotografie lze exportovat na server/službu Flickr a také do Adoeb Photoshop Lightroom
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024