Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Drupa 2008 otevřela své brány
1. června 2008, 00.00 | QuarkXPress 8, Adobe Print Engine 2, Global Graphics Harlequin Plus Server RIP a Enfocus PitStop Professional/Server či Switch 08. Takové jsou jen některé z mnoha pre-pressových novinek, které se již stihly objevit u příležitosti výstavy Drupa 2008, která začala ve čtvrtek 29. 5.. Jejich představení a také souhrnné nastínění toho, co je letos na Drupě, která potrvá až do 11. 6., k vidění, nalezete v tomto našem zpravodajství.
Výstava Drupa (od německého Druck und Papier) pořádaná v tří- až pětiletém intervalu v německém Düsseldorfu od roku 1951, je bezesporu nejvýznamnější přehlídkou polygrafického odvětví. Uspořádání Drupy vyšlo i na letošní rok, konkrétně 29. 5.-11. 6. Již dlouho dopředu se přitom vědělo, že akce bude opět velmi prestižní přehlídkou tiskových technologií a koncepcí, které mají rozhodně co nabídnout i v době elektronických médií. Kromě naznačení trendů pak znamená Drupa rovněž ohlášení mnoha produktových novinek, které si takto lze na jediném místě prohlédnout, vyzkoušet a porovnat v praxi. Na akci jsme samozřejmě nemohli chybět ani my, abychom vám tímto přinesli podrobnější zpravodajství z jejich prvních hodin, které přinesly hned několik zajímavých produktových ohlášení. Rádi bychom nicméně zdůraznili, že následující článek může vzhledem k obrovskému záběru akce pokrýt jen zlomek z celkového dění, přičemž zaměřeni zůstaneme především na oblast pre-pressu, která je pro většinu našich čtenářů zřejmě nejvíce zajímavá.
Drupa v kostce
Jak jsme již řekli výše, Drupa probíhá ve dnech 29. 5.-11. 6. v celkem sedmnácti halách Düsseldorf Messe. Čísla ze stránek výstavy naznačují impozantnost akce: na více jak 170 000 čtverečních metrech vystavuje přes 1 800 vystavovatelů z 52 zemí, očekáváno je asi 400 000 návštěvníků. V pracovní dny probíhá Drupa od 10.00 do 18.00, o sobotách a nedělích pak do 17.00. Ceny vstupného jsou závislé na různých faktorech, obvyklý návštěvník zaplatí 37 euro za vstupenku zakoupenou online (na bráně stojí vstupenka celých 55 euro), další podrobnosti lze dohledat na těchto stránkách. (Drobný tip pro případného návštěvníka: vstupenka poslouží i coby lístek hromadné dopravy při dopravě na Drupu a z Drupy.)
Na akci lze bez přehánění najít vše, co se týká pre-pressu, tisku, dokončovacího zpracování, tiskových materiálů, papíru a jeho zpracování či služeb s polygrafií spojených. Expozice pak jsou pojaty velmi různě, počínaje zabráním celých dvou hal (Heidelberg), pokračuje expozicemi na několika stovkách čtverečních metrů (Xerox, Kodak, HP, Océ, manroland a mnoho, mnoho dalších) a konče drobnými nenápadnými stánky, které občas prezentují skutečně neotřelé produkty a nápady. Máme-li vycházet z předpokladu, že první den akce bývá nejhektičtější, můžeme si rozhodně dovolit doporučit návštěvu i těm, kdo zrovna nemilují tlačenice: vzhledem k množství expozic a jejich rozmístění i různorodosti se dav návštěvníků poměrně rozptýlí. Celkem pohodlně si lze tedy prohlédnout a vyzkoušet cokoli z toho, co je prezentováno, což především v případě tiskových či dokončovacích zařízení znamená obrovskou výhodu.
Zejména co se týká pre-pressu a digitalizace tiskové výroby je hodně zajímavý Drupa Innovation Parc (hala 7), ve kterém jsou prezentovány produkty a technologie, jež nabízejí nové trendy, perspektivy a přístupy, konkrétně zde takto lze najít například expozice zaměřené na PDF, XML a XPS, služby Web2Print, personalizaci, automatizaci, správu dat a v neposlední řadě nasazení JDF v polygrafické výrobě. Pro (velké) zadavatele tisku je připraven nový typ prezentačního programu Drupa Cube (vstupné 75 euro), zaměřený více na tiskové produkty nežli technologie. Highlights Tour (75 euro) provedou zájemce v malých skupinách expozicemi Drupy zaměřenými na určitou tématiku. Pořádány jsou rovněž Compass Sessions, intenzivní dvouhodinové workshopy věnované různým tématům (75 euro). Pro ty, kdo by rádi předtím, nežli vstoupí do výstavních hal, získali vodítko pro určité téma (ofsetový, inkjetový či digitální tisk, computer-to-plate, pre-press, Web2Print aj.), jsou zdarma u vstupu k dispozici anglicko-německé Technology Guides, obsahující jak souhrnný přehled tématu, tak seznam vybraných expozicí s tématem souvisejících.
Tolik o Drupě obecně. Pojďme se nyní podívat na nejzajímavější pre-pressové novinky, jenž se dosud na dané akci objevily.
QuarkXPress 8
Se zásadní novinkou přišla na Drupě hned první den společnost Quark, když představila QuarkXPress 8. Nová verze tohoto sázecího programu nenabízí nějaké převratné nové technologie, namísto toho byl podle výrobce důraz položen na takové změny, které přinesou skutečné zvýšení efektivity práce sazečů a designerů. Novinky v podstatě odpovídají tomu, o čemž jsme již v mezičase mohli informovat díky informačnímu úniku na serveru AppleInsider. Nový QuarkXPress takto přichází s modernizovaným rozhraním s vylepšenou ergonomií, typografickými vylepšeními ohledně použití zavěšených znaků a účaří, nástroji pro snazší práci s vektorovými ilustracemi a bitmapovými obrázky přímo v prostředí programu, podporou nativního zpracování souborů Adobe Illustratoru a rozšířenou podporou importu souborů Photoshopu, plně integrovanou tvorbou Flash prezentací z dokumentů QuarkXPressu, rozšířenými možnostmi zpracování více jak 30 jazyků, novými prostředky pro snadné vkládání zdrojů do dokumentů QuarkXPressu jejich přetažením či zabudováním funkcionality extenzí z balíku XPert Tools Pro (např. podpora objektových stylů).
Novinek je pak ještě více, všem bychom se rádi co nejdříve věnovali v sérii odpovídajících článků. V prodeji bude nový QuarkXPress (opět ve shodě s tím, co jsme psali na základě informací z AppleInsideru) od 1. 8.. Uživatelé, kteří do té doby zakoupí stávající verzi 7 daného produktu, budou moci upgradovat na verzi 8 zdarma.
Musíme říci, že v úvodní den se prezentace nového QuarkXPressu těšily skutečně značnému zájmu. V expozici Quarku (hala 9, A.44) jsou pak prezentována i další řešení, opírající se o XPress, jako třeba Quark Publishing System či nedávno uvedená publikační platforma pro oblast enterprise Quark Dynamic Publishing.
Adobe PDF Print Engine 2
S produktovou novinkou mířící do oblasti polygrafie přišla u příležitosti Drupy i Adobe. Nejedná se nicméně (zatím?) o Acrobat 9, ale Adobe PDF Print Engine 2, tedy novou verzi RIPu schopného zpracovat nativně nejen postscriptové, ale i PDF soubory. Jedná se takto o zásadní technologii (nicméně nikoli ojedinělou, viz náš další výklad o Harlequin RIPu), měnící povahu tiskových workflow (odpadají problémy dané konverzí PDF-PostScript ve fázi výstupu). PDF zpracování využívá engine shodný s tím, který je k dispozici v produktech Creative Suite a Adobe Acrobatu, tím je tedy zajištěna plná konzistence workflow. Podporováno je pak i zpracování na bázi standardu JDF. První verze Print Engine byla uvedena v roce 2006, k dnešnímu dni ji využívá přes 2 000 instalací tiskových řešení od výrobců jako jsou Agfa, Fujifilm, GMG, Heidelberg, Kodak, Screen či Xanté. Podporu pro novou verzi ohlásili na Drupě například Dalim Software, EFI, Océ či Xerox.
Hlavní novinkou verze 2 je vylepšení možnosti nasazení při variabilním publikování díky podpoře formátu PDF/VT. To by mělo přinést zejména výrazně rychlejší rendering úloh s proměnnými daty, méně chybných výstupů daných převody PostScript-PDF a také možnosti snadné skupinové spolupráce nad variabilními úlohami prostřednictvím PDF dokumentů. Kód PDF Print Engine byl optimalizován pro efektivní využití RAM či vícejádrových procesorů, vysoce škálovatelná architektura dovoluje paralelní zpracování s příští generací RIPů a front-endů. Adobe Print Engine 2 bude k dispozici OEM partnerům od července.
S novou Print Engine se lze blíže seznámit i díky odpovídající prezentaci v expozici Adobe na Drupě (u severního vchodu do výstaviště - ENB 01). Navíc zde lze každý den vyslechnout zajímavé prezentace, týkající se zejména produktů Creative Suite 3.
Global Graphics Harlequin Plus Server RIP
Zajímavou novinkou je na Drupě uvedený Harlequin Plus Server (8.0) RIP společnosti Global Graphics. Navazuje na dvacetiletou tradici ripovacích řešení daného výrobce, které se vždy vyznačovaly značnou inovativností. Zásadní novinkou nového RIPu je to, že umí zpracovat nativně nejen PostScript, PDF (nativní zpracování je zde podporováno již od roku 1997, nová verze RIPu přichází s podporou PDF 1.7 a PDF/X-4) a PCL, ale též formát Microsoft XPS (blíže viz další výklad) a HD Photo (formát z dílny Microsoftu deklarovaný coby nástupce JPEG). Pro účely soft-proofingu lze snadno generovat bitmapovou rasterizaci výstupu vloženou do PDF dokumentu. RIP je kompatibilní s JDF 1.3 (znamená především rozšířené možnosti zpracování vyřazení připraveného v různých produktech) a spouštět jej lze i ve Windows Vista a Mac OS X 10.5 Leopard. K dalším zajímavým novým vlastnostem patří rychlejší zpracování proměnných dat v PDF či podpora multithreadového renderingu. RIP rovněž nabízí řadu zajímavých in-RIP vlastností, jako je podpora vyřazování, color managementu, trappingu a emulace fontů - všechny tyto vlastnosti dokáží výrazně urychlit zpracování úloh v oblasti on-demand tisku či tisku periodik. Spolu s novým RIPem uvedl Global Graphics i www.harlequin.com, nový komunitní server a elektronický shop věnovaný Harlequin RIPu. S produkty Global Graphics se lze na Drupě blíže seznámit prostřednictvím odpovídající expozice v Drupa Innovation Parcu (hala 7, stánek 7.0 D).
Enfocus PitStop a Switch 08
Začátek Drupy byl rovněž příležitostí ke zveřejnění nových verzí 08 nástrojů společnosti Enfocus Software (nyní business unit EskoArtwork) PitStop Professional (preflight a editace PDF) a PitStop Server (engine PitStopu nasazený při hromadném, automatizovaném zpracování na bázi horkých složek) a vedle toho rovněž rodiny řešení Switch (pokročilá automatizace pre-pressového workflow), kterou Enfocus Software (resp. EskoArtwork) získala s koupí jejího vlastníka, společnosti Gradual Software.
PitStop Professional 08 přináší například lepší možnosti práce se seznamem nalezených chyb, přepracované vybrané prvky rozhraní (Inspector, kontextové nabídky), podporu PDF/X-4, uživatelská nastavení zobrazení či snazší tvorbu preflightových profilů z existujících prvků. U nového PitStop Serveru se zase nabízí zcela přepracované uživatelské rozhraní, podpora nových standardů, serverově založené a paralelní zpracování, vylepšení práce s horkými složkami a rozšířené možnosti protokolování, zabezpečení či e-mailových notifikací.
V případě Switch 08 pak hovoří výrobce o zásadním upgradu, který přináší například urychlení zpracování, snazší sledování průběhu úloh, fungování horkých složek či FTP nebo e-mailových přenosů pouze v určitém časovém intervalu nebo "read-only" zpracování, při kterém se upravují kopie původních dat. Mnohé z nástrojů produktu byly vylepšeny a přibyly též nástroje nové, rozšířeny jsou možnosti práce s proměnnými. U řešení PowerSwitch pak byly významným způsobem posíleny schopnosti práce s metadaty a skripty, podporovány jsou nyní například komprese, přístup k databázím a využití SOAP či web services.
I novinky Enfocusu bychom rádi brzy představili podrobněji. Mimo jejich shlédnutí na Drupě (hala 8b/A23 a hala 7.0/7.0C) je možno vyzkoušet si trial verze dostupné na serveru Enfocusu. Drupa pak znamenala i oznámení o zveřejnění specifikace technologie Certified PDF - Enfocus si od toho slibuje její větší podporu v produktech dalších výrobců.
XPS faktor
Poměrně zajímavě vypadají na Drupě řešení zaměřená na alternativu PDF podle Microsoftu, tedy XPS (nalézt je lze zejména v PDF+XML Production Parcu v hale 7). Existence daných produktů vychází z úvahy, že XPS bude uživateli Windows Vista a Microsoft Office 2007 stále více užíván k tvorbě dokumentů určených pro výrobu tiskoviny (v tiskárně či na in-house pracovišti) při zakázkách jako je tisk brožur, letáků a fotoknih či direct mailing. Jak jsme již zmínili výše, nativní zpracování XPS nabízí Global Graphics Harlequin Plus Server RIP. Již nějaký čas jsou preflight a konverze XPS dat podporovány v řešení společnosti OneVision. Společnost QualityLogic pak na Drupě prezentuje svou technologii XPREF a vývojářské řešení XPS eXaminer, určené k preflightu, opravám, optimalizaci a exportu XPS dokumentů - export přitom podporuje i PDF/X a generování odpovídajícího JDF jobtiketu. XPREF je určena pro OEM výrobce k zabudování do jejich produktů.
Zajímavé jsou rovněž aktivity společnosti NiXPS, jejichž konkrétním výsledkem je zatím prohlížeč (NiXPS View) a editor (NiXPS Edit) XPS souborů, jenž jsou k dispozici pro Windows i Mac OS X. Editor umožňuje mimo obvyklých funkcí i jednoduché slučování dokumentu s proměnnými daty. Své technologie pro zobrazování, tisk, editaci a konverzi XPS dokumentů poskytuje NiXPS i formou SDK pro integrování do jiných produktů. Oznámena již byla spolupráce se společností Enfocus, která by eventuálně mohla NiXPS technologie převzít do svých produktů.
Web2Print
Soudě dle Drupa Innovation Parcu mají již své pevné místo na trhu řešení pro provozování služeb typu Web2Print. Odpovídající produkty na Drupě představují velcí hráči jako Kodak, Xerox, Océ či Hiflex. Jak přitom naznačuje například řešení CI-Book společnosti d-serv SE, malé společnosti zde dokáží přijít s lecčíms inovativním. Konkrétně jde v daném případě o webové řešení, postavené na technologii InDesign Server, umožňující skupinové vytváření dokumentů.quark
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024