Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Dostaňte víc z Adobe Readeru 7: Obecné schopnosti
14. listopadu 2005, 00.00 | Používáte k prohlížení PDF dokumentů Adobe Reader? Nevyhovují vám přitom některé jeho
funkce nebo potřebujete s jeho pomocí řešit specifické úlohy a nevíte jak na to? Pak
právě pro vás jsme připravili náš vícedílný přehled. V této úvodní části přiblížíme tipy, jak Reader urychlit a podle potřeb v něm měnit způsob zobrazování dokumentů či provádět extrahování obsahu.
Nejrozšířenějším prohlížečem PDF dokumentů dneška je bezplatný Adobe Reader. Jedná se o multiplatformní řešení, které je určeno především k věrnému prohlížení PDF dokumentů. Mimo této základní funkce nabízí Reader nicméně i leccos dalšího, což platí zejména o dosud poslední, tj. 7 verzi zmíněného produktu, jež je k dispozici i v počeštěné podobě. Možností je tolik, že leckterá z nich se v rozsáhlé nabídce může uživatelům doslova ztratit. Odpovídající série našich článků si tudíž klade za cíl být jakýmsi malým průvodcem po známých i méně známých schopnostech daného produktu (zejména na platformě Windows a to v české verzi, našim cílem každopádně není zevrubný popis všech vlastností) i jeho rozšíření (preferujeme produkty zdarma) a to jak při všeobecné práci, tak speciálně na publikačních pracovištích či v oblasti digitální fotografie. Náš úvodní článek bude takto zaměřen právě na zmíněné obecné vlastnosti, které využije zřejmě skutečně každý uživatel.
Jak urychlit spouštění Readeru?
Jednou z největších slabin Readeru, vyčítanou danému produktu již po několikátou verzi, je nízká rychlost při spouštění a následné obsazení nemalého množství operační paměti: obojí je dáno především značným počtem pluginů, jež Reader pro svůj chod vyžaduje. Společnost Adobe zapracovala na odstranění daného handicapu právě ve verzi 7, ale stále se nicméně zdá, že by se v dané věci mohlo udělat více. Pro nespokojené uživatele na platformě Windows je tu naštěstí bezplatný produkt Adobe Reader Speed-Up. Jedná se o poměrně dobře řešený manager pluginů Readeru a dokonce Acrobatu (zpětně až do verze 3.0), který dovoluje vypnout start těch pluginů, které nejsou při práci často potřeba. K dispozici je přitom několik přednastavených konfigurací, kdykoli je možný návrat do původního stavu. Urychlení startu Readeru daným způsobem může být skutečně výrazné, příznivá je pak skutečnost, že Reader/Acrobat umí v případě potřeby nahrát za chodu plugin, nezbytný ke zpracování aktuálního dokumentu, i když byl tento přes Speed-Up vypnut. Pro ty, kterým uvedené řešení z jakéhokoli důvodu nevyhovuje, je zde pak ještě jiná možnost: pro rychlé prohlížení lze instalovat bezplatný Foxit PDF Reader a pouze pro pokročilejší zpracování pak otevírat PDF dokumenty v Readeru.
Adobe Reader Speed-Up v akci
Zobrazování dokumentů
Pokud uživatel otevře předvolby Readeru (klávesová zkratka Ctrl-K), nalezne zde řadu možností, jak změnit chování Readeru při zobrazování dokumentů. Vylepšení vzhledu na LCD displejích stolních a hlavně přenosných počítačů (ve skupině voleb Zobrazení stránky) dovoluje zapnutí technologie CoolType, dále lze využít vyhlazení textu a vektorové či bitmapové grafiky (vypnutím se urychlí práce Readeru na pomalejších strojích), změnit je možno i rozlišení zobrazení (tedy na vyšší než je to obrazovkové).
Konfigurovat lze dále nastavení počátečního zobrazení PDF dokumentu po otevření v Readeru (nesmí být "přebito" nastaveními určenými přímo v daném PDF - ta se vytvářejí například s pomocí Acrobatu). Určit zde lze výchozí rozvržení stránek (k většině účelů je nejvhodnější mód Jedna stránka) či zvětšení (okamžitý přehled o celé stránce poskytne volba Celá stránka, na maximum je využito okno dokumentu v módu Podle šířky).
Nastavení možností zobrazení stránky
Pro ty, kdo potřebují při práci s dokumentem plně vytěžit zobrazovací plochu svého monitoru, zde jsou dále klávesové zkratky F8 (skryje/zobrazí nástroje Readeru) a F9 (skryje/zobrazí řádek nabídek). U dokumentů, jsou jsou natočené na šířku (obvykle pro účely tisku) lze pak využít rotaci pohledu doleva (Shift-Ctrl-klávesa mínus) či doprava (Shift-Ctrl-+). Zejména těm, kdo otevírají k zobrazení často podobné dokumenty. pak doporučujeme (ve skupině předvoleb Spuštění) změnit maximální počet dokumentů, zobrazovaný v nabídce Soubor na (maximálně možných) 10.
Specifickou pozornost zaslouží skupina nastavení Na celou obrazovku (Ctrl-L), týkající se (jak již název naznačuje) odpovídajícího zobrazovacího módu, používaného jednak při čtení dokumentu bez "rušivých" ovládacích prvků, tak například při prezentacích či nasazení Readeru v "kioskových" aplikacích (počítače na veřejných prostranstvích, ve výstavních expozicích apod.). V dané skupině nastavení by neměla být přehlédnuta volba pro automatické skrolování po určeném čase a to i dokola, zejména méně znalým uživatelům pak lze poskytnout základní navigační prvky prostřednictvím odpovídajícího toolbaru (Zobrazit navigační pruh). Mimochodem, možnost zobrazení dokumentu v módu Protilehlé (tj. dvě stránky proti sobě, tedy mód simulující knihu či jinou tištěnou publikaci) se v daném módu bohužel nenabízí, uživatel nicméně může sáhnout po zmíněném Foxit Readeru.
Volby pro celou obrazovku
Z neobvyklých aplikací Readeru při zobrazování PDF lze mimo celoobrazovkového módu zmínit i režim automatického skrolování (Shit-Ctrl-H, 0-9 pro nastavení rychlosti, klávesa mínus pro změnu směru, Esc pro zastavení). Opomenout také nelze širokou škálu nastavení a možností, určených pro prohlížení či předčítání PDF dokumentů, jež myslí na zrakově postižené osoby. Tato problematika ale vyžaduje spíše samostatný výklad.
Extrahování textu a grafiky
Jak se ukázalo v našem nedávném článku na dané téma, problematika extrahování zejména textového obsahu z PDF dokumentu je dosti významná pro řadu uživatelů, kterým ovšem často chybí lepší přehled o tom, co v daném případě lze či nelze s Readerem provádět. Takto se vyplatí třeba vědět, že mimo odpovídajícího samostatného nástroje pro výběr lze k danému účelu nasadit i nástroj Ručička (je potřeba nastavit odpovídající volbu v preferencích). Poté, co uživatel s pomocí daných nástrojů vybere na stránce požadovaný text (lze provést i sloupcový výběr nebo s pomocí příkazu Vybrat vše označit ke kopírování všechen text na stránce /je-li dokument v módu zobrazení Jedna stránka nebo pokud se čtyřikrát poklepe na stránku/ či v dokumentu /je-li dokument v zobrazení stránek Průběžné nebo Průběžné-protilehlé/), může provést zkopírování do schránky, a to jak bez formátování (a s pevnými konci řádků), tak i (v případě tzv. tagovaného PDF) včetně formátování (a zachováním toku odstavců). Dále lze uložit všechen text z dokumentu, a to bez formátování, pomocí příkazu Uložit jako text.
Pokud potřebuje uživatel extrahovat obrázky, může s pomocí nástroje pro výběr klepnutím zvolit obrázek v dokumentu a tento opět přenést přes schránku. Pokud jsou v daném případě problémy s výběrem z důvodů překrývajícího se textu, lze si pomoci nastavením odpovídající volby v předvolbách (kategorie Všeobecné-Volby nástroje pro výběr: Obraz před textem). Předvolby rovněž dovolují efektivněji využít i Nástroj snímek, který (jak již název naznačuje) umožňuje snímat zvolený úsek obrazovky v určeném rozlišení: odpovídající nastavení předvoleb zde dovoluje zvýšit rozlišení sejmutého obsahu, daným způsobem se ale samozřejmě nijak nezmění původní kvalita obrázku. Jedná se nicméně o dost užitečnou funkci zejména při výběru "kompozic" (tedy třeba více obrázků pohromadě, obrázky s textem aj.). Ti, kterým by naznačené možnosti nestačily, pak mohou sáhnout například po freewarovém nástroji PDF Explorer.
Volby ovlivňující způsob snímání grafiky
Závěrem
Tolik zatím k možnostem práce v Readeru. Příští díl našeho přiblížení bude zaměřen na speciálnější aplikace, spojené zejména s oblastí pre-pressu.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024