Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
DjVu: dokumentové deja vu
17. srpna 2010, 00.00 | Úkolem formátu DjVu nebylo uvést na scénu nového dýdžeje, nýbrž poskytnout specializovaný formát dokumentů zaměřený takřka výhradně na archivaci skenovaných knih, plánků, nákresů, map a libovolných jiných tištěných publikací. Jaké jsou vlastnosti a současná pozice formátu DjVu a co všechno tento dnes již letitý formát nabízí si můžete přečíst v souhrnném článku.
I když by se mohla zkratka DjVu brát jako solidní promo nového dýdžeje, není tomu tak. Smyslem DjVu je něco zcela jiného než hudba či multimédia – jedná se o souborový formát určený k archivaci skenovaných bitmapových předloh, typicky pak libovolných dokumentů. Otevřený formát dokumentů DjVu má na svědomí společnost AT&T, která DjVu vyvinula již v roce 1996, kdy nebyl k dispozici žádný smysluplný formát pro archivaci bitmapových skenů a formát PDF (dříve Camelot, od roku 1993 již plně v kompetenci Adobe Systems) se teprve pomalu formoval do své nynější univerzální podoby.
Konvenční formáty JPEG, PNG či TIFF nejsou vhodné na ukládání větších objemů skenovaných dokumentů, což ostatně ani není jejich původní záměr. DjVu či PDF dokumenty mohou totiž svůj obsah ukládat ve vrstvách a obsahovat jak původní sken dokumentu s vysokým rozlišením, tak i jeho textovou podobu získanou většinou prostřednictvím technologie OCR, to vše navíc s velmi účinnou kompresí (v nezávislých obrazových vrstvách), a tudíž s relativně malou délkou výsledného souboru.
Vlastnosti DjVu
Formát DjVu byl společností AT&T přímo navržený pro ukládání a archivaci bitmapových obrazových dat v podobě skenovaných tištěných dokumentů, které je možné v DjVu souborech komprimovaně ukládat do vrstev s oddělenou vlnkovou (wavelet) kompresí, kompresí JB2 a současně s pomocí aritmetického kódování. Momentálně je DjVu zřejmě souborově nejrozšířenější „otevřenou“ konkurencí pro PDF dokumenty, které mohou rovněž mimo bitmapové grafiky (předloh naskenovaných dokumentů) obsahovat i textové informace například celých knih či jen jejich obsahů.
WinDjView 1.0.3 - kvalita zobrazení písmen a textů v DjVu dokumentech je přímo úměrná skenu původní knižní předlohy
WinDjView 1.0.3 - díky podpoře vlnkové (wavelet) komprese lze formát DjVu používat mimo jiné i na archivaci kreseb, plánků, geodetických výkresů apod.
Obecně je DjVu poměrně kvalitní souborový formát, který si i dnes najde své využití v různých open source či nekomerčních aplikacích, trochu překvapivě je však většina kvalitnějších autorizačních konvertorů formátu DjVu k dispozici pouze jako komerční produkt. Díky kombinaci vrstevné ztrátové a bezeztrátové komprese (což je v případě DjVu forma entropického kódování dat s proměnlivou délkou kódového slova) dat prostřednictvím aritmetického kódování zůstávají naskenované dokumenty relativně stále v dobré kvalitě původních skenů a lze s nimi dále manipulovat.
Lesk a bída DjVu se naplno projevuje ve velmi účinné kompresi dokumentů (zhruba na úrovni kvalit kompresních algoritmů v aktuálních verzích formátu JPEG2000) a současně v neschopnosti reálně konkurovat formátu PDF především v oblasti výraznějšího rozvoje interních vlastností DjVu týkajících se metadat a textových informací. Na bezproblémovou podporu češtiny tedy zatím zapomeňte, stejně jako na komfortní prohlížeče DjVu souborů či dokonce na něco jako anotace apod. Jako archivační formát pro ukládání skenovaných knížek je formát DjVu celkem rozšířený, a to zejména v anglicky mluvících či naopak v ne-latinkou píšících zemích.
Stejně jako u formátu PDF lze u DjVu prohledávat obsah dokumentů, nezbytnou podmínkou jsou pochopitelně příslušná čistě textová metadata, která mohou DjVu soubory obsahovat globálně či lokálně pro jednotlivé stránky v dokumentu, jejichž obsah pak lze kopírovat přes schránku či exportovat jako běžný text.
DjVu Solo 3.1 - sice už poněkud starší, nicméně stále jedna z mála zdarma dostupných aplikací, která mimo prohlížení DjVu dokumentů zvládne i jejich tvorbu/konverzi ze skenovaných grafických předloh
DjView 4.6 - DjVu soubory můžete z prohlížeče exportovat i ve formátu PDF, nebo jako obrázky či postscriptový dokument
Prohlížení a tvorba DjVu dokumentů
S pomocí pluginů lze zobrazovat DjVu dokumenty ve webových prohlížečích, k dispozici jsou moduly pro MS IE, Firefox, Operu aj. Mezi klasickými samostatnými freewarovými prohlížeči DjVu souborů najdeme například DjView pro Windows, Macintosh, Linux a Unix, dále třeba WinDjView a MacDjView či Java DjVu. Ošizeny nejsou ani mobilní platformy, pro které rovněž existuje celá řada DjVu kompatibilních prohlížečů například pro Pocket PC/Windows Mobile, Symbian, Apple iPhone/iPod Touch, Sony PSP a další.
Současnou distribucí „originálních“ nástrojů na tvorbu DjVu souborů se zabývá společnost Caminova, která DjVu ale bohužel dále nijak zásadně nevyvíjí – poslední aktualizace DjVu proběhla už v roce 2006 formou zařazení podpory bezpečnostních prvků pro SDjVu dokumenty. Caminova tedy v podstatě jen dodává příslušné knihovny pro DjVu enkodéry + adekvátní dekódovací moduly používané v různých aplikacích a také firemní řešení na tvorbu a publikování DjVu dokumentů.
WinDjView 1.0.3 - předvolby programu
Mimo placených aplikací na konverzi bitmapových grafických předloh do formátu DjVu můžete používat například starší, ale stále použitelný prohlížeč + konvertor DjVu Solo přímo z dílny původního developera formátu DjVu, společnosti LizardTech. DjVu soubory si také můžete vyrobit i s pomocí bezplatných online konvertorů, mezi dva asi nejznámější patří DjVu Any2 DjVu Server a (momentálně sporadicky funkční) Bib2Web.
XDjvu Lite - bezplatná verze aplikace na prohlížení DjVu dokumentů pro Apple iPhone
DjVu a elektronické publikace
Jako alternativa aktuálních specifikací PDF dokumentů (mám na mysli hlavně formát PDF/A) by DjVu asi neměl šanci uspět, nicméně jako otevřený souborový formát DjVu stále těží ze své původní popularity a nabízí slušnou řádku (většinou zdarma) dostupných publikací a elektronických knih. V naprosté většině případů se jedná o cizojazyčnou literaturu, mezi kterou patří i různé vědecké publikace snadno přenositelné na různá desktopová či mobilní zařízení.
Formát DjVu umí prohlížet i některé hardwarové ebook readery a především internetové servery s „public domain“ knihami. Patrně nejznámějším z nich je asi The Million Book Project, jehož zrcadla internetových databází The Universal Digital Library obsahují obrovské množství naskenovaných knižních titulů a publikací z let 1500 – 2007.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
10. prosince 2024