Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Digitální noviny: brzký nástup převratné technologie?
technologie formuláře
21. června 2006, 00.00 | Technologie elektronického papíru spolu s nárůstem dostupnosti internetového a
bezdrátového spojení možná již záhy přinese novou generaci elektronických zařízení, jež
mají ambice nahradit dnešní tištěná periodika. Jak moc je daná možnost pravděpodobná? To
se pokusíme posoudit v našem článku.
Nástup Internetu, mobilní výpočetní techniky a technologií, jako je elektronický papír (tj. zařízení přibližujícího se vzhledem a chováním papíru klasickému) vedly již na konci minulého tisíciletí k prognózám, že tištěná periodika postupně přestanou existovat a namísto nich bude převládat elektronický obsah. Obdobně jako v případě pojmu eBook (kde se totéž prorokovalo knihám) ovšem žádný převrat nenastal, a tak i když dnes prakticky každé periodikum má v podstatě povinně své internetové vydání, zůstává základem převážně tištěná podoba. Z mnoha důvodů, které zabránily prorokovanému vzestupu elektronických periodik, lze takto jmenovat pomalý vývoj zařízení schopných mobilitou a kvalitou zobrazení doopravdy konkurovat papíru, ne právě nízké ceny za jakoukoli přenosnou výpočetní techniku (PDA, notebooky, TabletPC) a konečně i mnohdy problémové a drahé online připojení, jež je pro provozování elektronických periodik v daném slova smyslu zásadní.
V poslední době se nicméně situace opět začíná poměrně razantně měnit. Technologický pokrok vede postupně k tomu, že zařízení schopná skutečně konkurovat papíru už přechází z fáze prototypů do fáze uživatelům dostupných produktů, značně se pak lepší i situace s elektronickými přenosy (vysokorychlostní Internet, bezdrátová připojení přes mobilní operátory aj.). Není tedy divu, že vydavatelé periodik začínají větřit nové příležitosti a pouští se do jejich testování. Co konkrétně se dnes v dané oblasti děje? To se pokusíme nastínit v našem článku.
iRex iLiad: je libo elektronické noviny?
Nejvíce pozornosti se v poslední době dostává v dané oblasti produktu iLiad eReader společnosti iRex Technologies (patří koncernu Philips). Jedná se čtečku elektronických publikací založenou na technologii elektronického papíru (přesněji řečeno electronic paper display) společnosti E Ink. Daná technologie umožňuje v případě zmíněného zařízení kvalitní zobrazení v odstínech šedi při rozlišení 160 dpi, displej je dobře čitelný i za ostrého slunečního svitu a z různých úhlů. Zařízení o váze 390 gramů a rozměrech 155 x 216 x 16 mm (š x v x h) má rozhodně ambice na označení mobilní. Na atraktivitě mu přitom přidává energeticky nenáročný provoz (displej potřebuje napájení jen ke změně obrazu): akumulátor vydrží fungovat bez dobití asi 20 hodin, tj. řekněme týden při běžném používání.
Nahradí zařízení jako je iLiad eReader tištěné noviny?
Přístroj umí zobrazovat soubory v řadě publikačních formátů, mj. PDF, XHTML a TXT, zajímavá je přislíbená podpora pro MP3 (příslušný software zatím není k dispozici, zařízení nicméně disponuje sluchátkovým výstupem). iLiad tím totiž hned v první verzi myslí jak na multimediální vylepšení elektronické publikace, tak i stále populárnější podcasting coby v podstatě nový publikační kanál. Digitální obsah se do iLiadu dostane pomocí USB konektoru, čtečky CF a MMC karet a dále ethernetového i WiFi připojení. Interní FLASH paměť má kapacitu 128 MB, procesor od Intelu disponuje taktovací frekvenci 400 MHz, k ovládání slouží dotykový displej a dále boční tlačítka.
Výše uvedený výčet parametrů přístroje zde není samoúčelný. Dovoluje totiž ukázat, v čem se vlastně prototyp zařízení pro čtení elektronických publikací odlišuje od dnešních notebooků či PDA. Jak je tedy při tomto porovnání vidět, hlavními devízami jsou kvalita zobrazení, energetická nenáročnost a nízká hmotnost, zařízení je pak celkově výrazně atraktivnější pro každého, kdo chce číst zprávy například v městské hromadné dopravě, na zahradě, v koupelně atp. - notebook je pro daný typ aplikací nepraktický, PDA či mobilní telefon zase nedisponují kvalitním displejem.
Chybí ovšem cena: iLiad je dnes ve fázi testování a k zákazníkům se má dostat až na podzim letošního roku. Zprávy každopádně naznačují zájem vydavatelů periodik použít daný typ zařízení pro publikování svých titulů. Konkrétně takto probíhají testy u skupiny 200 čtenářů belgického periodika zaměřeného na finančnictví De Tijd. Elektronické vydání šířené pomocí iLiad má přitom minimálně dva cíle: vyzkoušet atraktivitu publikování v reálném čase (což v případě finančních údajů, například z burzy, má zásadní význam) a dále otestovat možnosti personalizovaného vydání spojeného pochopitelně s odpovídající reklamou (bannery, interaktivní formuláře). Ani jedna z naznačených možností není v čase World Wide Webu novum, ale unikátní je zde použití zařízení, které se blíží více tradiční tiskovině nežli dosud užívané prostředky. O výsledcích testů zatím toho příliš mnoho nevíme, faktem každopádně je, že iRex Technologies už získala dalšího partnera z oblasti periodik. Je jím italská L'Espresso Group, která hodlá svůj titul La Republica vydávat i prostřednictvím iLiadu, první testy začaly se skupinou 300 čtenářů. Zájem pak jeví rovněž vydavatelé z USA, konkrétně The New York Times.
Sony Reader
Další projekty
iLiad je tak trochu špičkou pomyslného ledovce. Na stejné bázi totiž dnes funguje třeba i Sony Reader, zařízení mající opět zobrazovací jednotku postavenou na technologii E Inku. Na trh se má tento produkt dostat někdy v průběhu léta, cena by se měla pohybovat v rozmezí 300-400 USD. Dosud anoncovaný především coby zařízení pro elektronické knihy se Sony Reader opět začíná těšit zájmu vydavatelů periodik. Konkrétně se takto mluví například o testech spojených s francouzským titulem Les Echos. Hovoří se také o tom, že by spolu s prodejem Sony Readeru začala Sony poskytovat prostřednictvím svého elektronického obchodu s publikacemi pro toto zařízení i vydání vybraných periodik.
Zájem vydavatelů periodik (kteří se v daném případě spojili zejména v testovacím projektu "eNews Initiative" při organizaci Ifra) o daný typ technologie je poměrně pochopitelný. Jedná se zde o značně atraktivní možnost tvorby nových kanálů pro online inzerci, která by v daném případě mohla být skutečně dokonale personalizovaná. Pokud navíc budou daná zařízení pro čtenáře skutečně atraktivní, a pokud hlavně jejich cena poklesne řekněme k hranici 100 USD, je dobře myslitelný model, kdy bude takovýto reader poskytován vydavatelem čtenáři zdarma, coby bonus k předplatnému (něco ve stylu mobilního telefonu k paušálu za mobilní telefonní služby). V potaz zde přitom bude výhledově třeba brát i úspory za tvorbu tištěného vydání a jeho doručování čtenáři.
Rolovatelný displej od Polymer Vision
Snížení ceny při současném zvýšení atraktivity zařízení daného typu je při pohledu na snažení výrobců dost dobře možné. Již brzy by se měly na západní trh dostat readery na bázi technologie E Inku od společnosti Jinke Electronics. Společnost Polymer Vision (patřící opět k Philipsu) pak chystá rolovatelné displeje, jež by mohly významnou měrou rozšířit stávající zobrazovací schopnosti mobilních zařízení jako jsou telefony či PDA. Společnost Plastic Logic chystá ohebné displeje, jež si vzhledově i tvarově s papírem skutečně nezadají. Samotný E Ink dnes pracuje na verzi elektronického papíru schopného zobrazovat barvy, s obdobným konkurenčním projektem přišla nedávno společnost Fujitsu, něco se chystá i v laboratořích společností Xerox či Hewlett-Packard. Vývoj je tedy vskutku dynamický, lákavých aplikací mnoho a komerčně dostupná řešení se rýsují v horizontu několika málo měsíců.
Závěrem
Elektronické noviny a časopisy mají vzhledem k naznačenému vývoji poměrně slušnou šanci na brzký vzestup. Za jak dlouho se stanou samozřejmou součástí publikačního průmyslu se dá ovšem jen těžko odhadnout, stejně tak není jasné, kdy se změny projeví v oblasti stávající tištěné produkce a v podstatě i internetového publikování.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024