Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Digitální fotoaparát pod Linuxem?
10. května 2000, 00.00 | Ano i pod Linuxem můžete pracovat s digitálními fotografiemi, přenášet je do počítače a dále upravovat. Potřebujete jen odpovídající programy.
Poslední dobou je ohromná móda používat Linux. Neododal jsem a již pár měsíců si s Tučňákem také hraji. Používám taktéž digitální fotoaparát Olympus. Chtěl jsem vyzkoušet, jak si poradí Linux právě s tímto fotoaparátem. Jenomže Olympus, ostatně jako většina výrobců, Linux prostě ignoruje. Ovladače nejsou, po komplexním balíku programů pro Linux ani nemluvě.Začal jsem se tedy poohlížet po nějaké neoficiální utilitě na Internetu a našel jsem naprosto skvělou aplikaci, která se jmenuje gPhoto. Předesílám, že nejsem žádný linuxový guru, cílem tohoto článku je upozornit na samotnou aplikaci gPhoto a lehce popsat ovládání, atd.
Instalce
gPhoto je šířen pod licencí GPL GNU, v podstatě to tedy znamená, že je zdarma. Můžete ho libovolně modifikovat, šířit dále, ... (více o GNU GPL na http://www.gnu.cz/gplcz.html. Stáhnout si lze zdrojové kódy (700 kb), které si potom můžete zkompilovat nebo přímo binární podobu v RPM balíčku (800 kb) pro distribuci RedHat.
Pokud chcete gPhoto provozovat, musíte mít nainstalované v Linuxu tyto softwarové komponenty:
- X11 Window system: ftp://ftp.xfree86.org/pub/XFree86/3.3.6/
- GNU sed: ftp://gnudist.gnu.org/pub/gnu/sed/sed-3.02.tar.gz
- GTK+ 1.2+: ftp://ftp.gtk.org/pub/gtk/v1.2/gtk+-1.2.7.tar.gz
- glib 1.2+: ftp://ftp.gtk.org/pub/gtk/v1.2/glib-1.2.7.tar.gz
- imlib 1.9+: ftp://www.rasterman.com/pub/enlightenment/enlightenment/imlib-1.9.4.tar.gz
Jelikož používám distribuci RedHat 6.1 CZ, stáhnul jsem si RPM balíček pro i386, nainstaloval ho (stačí napsat v konzoli rpm -i gphoto-0.4.3-1.i386.rpm, musíte být samozřejmě v adresáři, kde RPM balíček máte!). Vše proběhlo bez problému, stačilo spustit XWindow (v rámci XWindow používám GNOME), z konzole v XWindow jsem spustil gPhoto a to se kupodivu spustilo (píšu kupodivu, neboť nejsem ještě na takovýto bezproblémový chod programů pod Linuxem zvyklý, obvykle mi chybí nějaké knihovny, etc. ;-).
Prostředí
Pracovní prostředí programu se značně podobá programu PhotoAlbum (aplikace pro s digitální fotografií od Olympusu), podle mně je ale gPhoto ještě o něco hezčí. První věc, kterou je nutné po prvním spuštění programu udělal, je konfigurace seriového portu a nastavení typu fotoaparátu. gPhoto podporuje vesměs všechny běžně dostupné difitální přístroje na trhu a co se týče již zmíněného Olympusu, tak i evropské modely, což je potěšující !
Ovládání
Ovládání programu je velmi intuitivní a příjemné, kromě jiného vzhledu oken než v MS Windows vlastně ani nepoznáte, že pracujete pod Linuxem. gPhoto umí přetahovat fotografie z fotoaparátu do počítače (nejdříve se stáhnou náhledy, z těch se potom vyberou fotky, které se stáhnou v plné kvalitě). Dále umí program přímo fotografovat. Poslední funkce taktéž není k zahození, ba naopak. Jestliže chcete čerstvě nafocené fotografie co nejrychleji umístit na web, program dokáže podle vybraných náhledů vygenerovat docela pěknou HTML stránku s klikacími náhledy. Vše plně automaticky a relativně rychle.
Závěr
gPhoto je vynikající aplikace, která dokazuje to, že lze i Linux používat jako desktop. gPhoto mi dokonce připadá lepší a rychlejší než originální TWAIN drivery od Olympusu (software pro jiné fotoaparáty neznám, takže nemohu soudit). Pokud máte Linux na svém počítači nainstalovaný, byl by hřích gPhoto alespoň nevyzkoušet, uvidíte sami, že si ho oblíbíte a možná smažete Windows :-))).
Na závěr bych chtěl poděkovat za konzultaci při psaní článku ...
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
22. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024