Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
DFT Snap 2.5, EZ Mask 1.5 & Power Mask 1.0: rychlé vyřezávání a maskování objektů
14. dubna 2008, 00.00 | K maskování a vyřezávání objektů z popředí či pozadí scény lze použít celou řadu specializovaných nástrojů či pluginů. Hned několik takových nástrojů nabízí společnost Digital Film Tools a dnes vám přinášíme představení tří z nich.
Společnost Digital Film Tools je poměrně známý výrobce celé řady pluginů pro Adobe Photoshop, Adobe After Effects, Apple Final Cut Pro, editační video systémy Avid a jiné podobné produkty na zpracování grafiky a videa. Původní nabídka pluginů Digital Film Tools se mimo jiné časem rozrostla o několik licencovaných produktů na maskování a vyřezávání objektů z popředí či pozadí, a to jak ze statických grafických předloh, tak i z video kompozic.
Tři příbuzné "maskovací" produkty pro Adobe Photoshop tvoří řada pluginů Snap, EZ Mask a nejnovější Power Mask kombinující v sobě vlastnosti Snap i EZ Mask. Všechny tři uvedené pluginy jsou k dispozici ve verzích pro Windows a Macintosh a prodávají se v cenových relacích od 50 USD do 150 USD, v prodeji je i několik kombinací maskovacích pluginů nabízených jako bundlovaný celek s patřičnou slevou.
Snap 2.5
Plugin Snap jsme vám na Grafice On-line již představili v jeho první komerční verzi. Od té doby prošel Snap zásadní proměnou především v uživatelském rozhraní a maskovacích funkcích realizovaných editací vektorové masky, které navyšují uživatelský komfort tvorby výběru. Snap se prodává za 50 USD, funguje v různých verzích Adobe Photoshopu a Photoshop Elements a umí pracovat pouze v barvovém prostoru RGB. Jedná se o nástroj na automatizovanou tvorbu výběrů pro následné vyříznutí objektu z popředí či pozadí scény, která by však neměla být příliš strukturovaná – členitější objekty složené z více barvově odlišných částí lze s pomocí Snap vyříznout pouze z relativně homogenního pozadí.
Snap využívá techniku automatické analýzy a detekce okrajů a hran objektů, kolem kterých vytváří plochu výběru. Jednotlivé plochy se interaktivně definují přímo v náhledové ploše hlavního okna pomocí různobarevných vektorových čar či křivek. Stačí tedy ve Snap mode přibližně vyznačit popředí objektu k vyříznutí, pozadí pro výřez a případně upravit výběr pomocí přímé editace vektorové masky resp. editovatelného vektorového tvaru nazývaného v pluginu technologií X-Splines.
Vektorovou masku vytváří Snap opět automaticky v tzv. Path mode převedením výběru na vektorovou masku. Každá maska může být složena z libovolného počtu čar či křivek (B-Spline), které můžete editovat rovněž v náhledovém okně pluginu v několika stupních zvětšení.
Digital Film Tools Snap 2.5 - automatizovaná tvorba výběru pro následné vyříznutí objektu z pozadí využívá v pluginu Snap detekce okrajů, obrysů a hran objektů
Digital Film Tools Snap 2.5 - v případě složitějších objektů přichází ke slovu manuálně ovládané nástroje na tvorbu přesné vektorové masky, konkrétně u tohoto typu objektu ale není Snap tak účinný jako další dva maskovací pluginy EZ Mask a Power Mask
EZ Mask 1.5
Zatímco Snap je původní produkt Digital Film Tools, další maskovací plugin EZ Mask si společnost již licencovala. Rozdílem pak není pouze trojnásobná cena EZ Mask (150 USD), ale především způsob definování masky. Snap je de facto určený k vyřezávání pevných či částečně průhledných objektů ze scény a vzhledem k principu své funkce (prostřednictvím automatizované detekce hran a obrysů objektů) neumí při tvorbě masky nijak efektivně ovlivnit samotný objekt a jeho případné částečné zasahování do pozadí. Stručně řečeno, Snap posílá hotovou masku přímo do výběru Photoshopu, a nevytváří tedy klasickou masku s alfakanálem.
EZ Mask je v tomto ohledu mnohem výkonnější, neboť umí s využitím reálné masky Adobe Photoshopu provést extrakci objektu ze scény i u složitých objektů s nepravidelnými obrysy – lze například poměrně efektivně maskovat i vlasy, zvířecí srst či chlupy, travní porost apod. EZ Mask používá k maskování objektů masku s průhledností, díky které lze zasahovat do popředí objektů a současně i pozadí scény. Hotový výběr se umístí do masky přiřazené k dané vrstvě dokumentu Photoshopu, původní „prázdnou“ masku tedy musíte vytvořit ještě předtím, než aktivujete plugin EZ Mask. Díky možnosti využívání reálných masek s definovatelnou průhledností můžete v pluginu poměrně snadno manipulovat s pozadím a popředím maskované scény či objektu a přepínat mezi jejich pohledy či přepnout na kompozitní obraz.
Digital Film Tools EZ Mask 1.5 - maskování pomocí interaktivních nástrojů (popředí objektu k vyříznutí, pozadí scény a neutrální části scény) je v pluginu EZ Mask opět velmi snadné
Digital Film Tools EZ Mask 1.5 - každé zobrazení aktuálního stavu masky vyžaduje nový výpočet masky, na screenshotu je prvotní stav "hrubé" masky
Digital Film Tools EZ Mask 1.5 - náhled vyříznutého objektu (zatím stále ve stavu nahrubo nakreslené nevyčištěné masky) na pozadí jiné vrstvy
Power Mask 1.0
Na podobném principu jako EZ Mask funguje i další plugin Power Mask (nabízený rovněž za 150 USD), který je současně nejnovějším přírůstkem v rodině maskovacím pluginů společnosti Digital Film Tools. Oba pluginy jsou určené pro maskování složitých objektů zasahujících do pozadí scény, a výstup z obou pluginů v podobě reálné masky dané vrstvy dokumentu Photoshopu je tedy velmi podobný. Rozdíly obou pluginů jsou následující: EZ Mask nevyžaduje tak velké zásahy uživatele a jeho maskovací funkce fungují částečně automaticky, na prohlédnutí výsledku je však nutný výpočet maskované scény/objektů. Power Mask funguje v reálném čase a výslednou masku renderuje přímo při kreslení maskovacím štětcem a také ji neustále obnovuje při každém zásahu uživatele, či spíše operátora pluginu.
Power Mask je tedy při tvorbě masek o dost náročnější na výkon počítače – poznat je to hlavně u fotografií s vysokým rozlišením, naopak paměti vyžaduje méně než EZ Mask. Kreslení maskovacím štětcem opět využívá sofistikované algoritmy detekce obrysů a okrajů objektů v návaznosti, a to včetně návaznosti na prolnutí maskovaného objektu do pozadí scény. Na semitransparentní masce ve stupních šedi je názorně vidět, jak plugin pracuje – bíle vykreslené úseky masky budou zahrnuty do výsledné masky, černé úseky pak budou vynechány.
Závěr
Oproti maskovacím funkcím Adobe Photoshopu přidávají všechny tři pluginy Snap, EZ Mask a Power Mask výrazně vyšší komfort při definování masek či výběru pro objekty určené k vyříznutí z popředí či pozadí. Pluginy EZ Mask a Power Mask nabízejí o dost vyšší produktivitu práce než integrované maskovací funkce Adobe Photoshopu. Výrazně vyšší je i stupeň automatizace maskovacích akcí a u pluginů EZ Mask a Power Mask pak i přesnost masky především u specializovaných „jemných“ objektů typu vlasy, srst/chlupy, listy, travní porost apod. Vše je pak pochopitelně vykoupeno cenou, kterou je za pluginy nutno zaplatit.
Digital Film Tools Power Mask 1.0 - funkce Power Mask jsou částečně shodné s EZ Mask, Power Mask ale na rozdíl od EZ Mask finální masku vypočítává neustále
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024