Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
Dev Zero G: výkonná řešení pro internetové přenosy v polygrafii
technologie proof natisk
18. června 2004, 00.00 | Zdá se vám, že v oblasti internetových přenosů již nelze nic nového vymyslet? Pak jste
se ještě určitě neseznámili s řešeními společnosti Dev Zero G.
Přenos souborů patří k jedněm z nejžádanějších a nejužívanějších aplikací Internetu v polygrafii respektive pre-pressu. Uvedeným způsobem se vyměňují podklady či náhledy a pak především soubory, určené k finálnímu výstupu. Vedle obecných prostředků typu e-mailu či FTP zde lze nasadit nejrůznější specializovaná řešení. O jejich přiblížení se průběžně snažíme na Grafice - viz například naše recenze produktů Creo Tokens, Job2Print, Adobe PDF JobReady či RealTimeProof. Dnes bychom se takto rádi podívali na příslušnou nabídku společnosti Dev Zero G, která je v dané oblasti značně zajímavou novinkou.
Uploader
Produkt Uploader je systémem, určeným po všechny, kdo přijímají podklady prostřednictvím FTP nebo HTTP WebNative serverů. Jedná se o dvousložkové řešení: Na straně provozovatele serveru je tvořeno aplikací Uploader Creator. V té lze s pomocí názorného a rychlého průvodce vytvořit malou aplikaci, tzv. Uploader, popisující charakteristiky daného připojení, jako jsou název, číslo portu, cílový adresář či přihlašovací jméno a heslo. Dále lze upravit vzhled ikony, kterou se Uploader prezentuje na pracovní ploše - uživatel může použít například své logo či jiný názorný obrázek.
Takto se vyrábí Uploader
Všechna uvedená nastavení se pak převedou do podoby instalační aplikace (Uploader Installer). Tu zašle provozovatel e-mailem svému klientovi, a ten provede instalaci. Od této chvíle pak klient může odesílat soubory na server příjemce pouhým přetažením na ikonu Uploaderu či s využitím odpovídajícího kontextového příkazu, a to jak ve Windows, tak na Macovi. Uvedeným způsobem tedy odpadá nutnost jakýchkoli nastavení daného připojení. Uploader navíc komprimuje přenášená data (různé možnosti, zvolené při tvorbě daného Uploaderu), indikuje průběh přenosu, zasílá příjemci upozornění na dokončené přenosy a umí vyčistit server od souborů, jejichž přenos byl předčasně ukončen.
Uploader je řešením, které může být velmi užitečné zejména ve velkých provozech, kde šetří čas, věnovaný školení uživatelů, eliminuje problémy dané chybnými nastaveními a umožňuje dobrou kontrolu provozu FTP serveru. Oblasti a způsobu nasazení odpovídá i cena produktu ve výši 1000 USD. (Cenové údaje jsme bez ověření převzali z časopisu Seybold Report, výrobce je na svých stránkách neuvádí.) Tvorbu a fungování Uploaderů si lze nicméně vyzkoušet prostřednictvím příslušné demoverze.
PrintSure
Řešení PrintSure je určeno k online přenosu a preflightu PDF souborů. Opět se jedná o systém, který předpokládá, že příjemce podkladů provozuje odpovídající serverovou aplikaci, jejíž funkce využívá klient ze svého počítače buďto prostřednictvím samostatné, na zdroje nenáročné aplikace nebo webovského browseru (podporovány jsou opět platformy Mac i Windows). V obou případech se nabízí přehledné rozhraní, do kterého se nahrávají požadované PDF dokumenty nejsnáze tažením. Server pak zajistí lokální preflight těchto souborů a je-li vše v pořádku, soubory přenese. Kontrola se řídí profily, které jsou uloženy a přes webovské rozhraní centrálně spravovány na serveru: provozovatel daného řešení má tedy plně pod kontrolou celý proces zpracování. Odesilatel podkladu se naopak nemusí vůbec starat o kontrolní kritéria, vše co se od něj požaduje, je přihlášení a přetažení souboru do okna prohlížeče. O výsledcích přenosu jsou obě strany vyrozuměny odpovídajícím hlášením. Pro přenos je využito vlastního přenosového protokolu, zajišťujícího rychlejší a bezpečnější přenosy než například FTP. Každý uživatelský účet je možno začlenit do více workflow přiřazením různých kontrolních profilů a složek pro přenesené soubory.
V tomto případě dopadl preflight s pomocí PrintSure neúspěšně
Výhody plynoucí z nasazení PrintSure jsou zřejmé: Podklady jsou předávány rychleji a jsou v nich výrazně eliminovány problémy. To by mělo samozřejmě přinést značné úspory času i financí na straně zadavatele i příjemce. Odpovídající prostředky přitom dovolují řešení přizpůsobit požadavkům provozovatele, který jej takto může začlenit do svých produkčních toků. Cena za dodávku předinstalovaného serveru je 5000 USD. Zájemci si mohou po snadné registraci vyzkoušet funkce PrintSure prostřednictvím dema.
nVerge
Nejkomplexnějším řešením v nabídce Dev Zero G je nVerge. Jedná se o systém, umožňující zajistit datové přenosy v síti, založené na vlastním proprietárním Peer-To-Peer protokolu (který je pro další vývoj aplikací k dispozici jako open-source), což podle výrobce dovoluje podstatně lepší možnosti kontroly všech procesů, než například v případě nasazení FTP či HTTP. Administrace přenosů je prováděna z ústředního serveru, který může spravovat libovolný počet klientů. Správce dokáže kontrolovat pro jednotlivé klienty takové parametry, jako je objem přenášených dat či propustnost. Odesilatelé pak mají k dispozici správu přenosů (zahájení odeslání v určeném čase, přerušení, restart, odstranění). K organizaci dat a jejich výběru pro odeslání je využito prostředí virtuálního depozitáře, ke správě příjemců je použito globálního, prohledávatelného adresáře, ve kterém jsou destinace pojmenovány názornými jmény. Správa systému i přenosů je pak proveditelná jak s pomocí speciální aplikace, tak webovského prohlížeče. Síť může být provozována jako privátní nebo veřejná.
Správa přenosů v nVerge
V případě výpadků (elektřina, počítačová síť apod.) je na přenos navázáno v místě jeho přerušení, příslušný mechanizmus zabraňuje opakovanému zaslání téhož souboru. Příjemce i odesilatel podkladu jsou o úspěšném přenosu vyrozuměni prostřednictvím e-mailu. Řešení nabízí značnou kompresi přenášených dat, přičemž způsob komprese se volí podle datového typu. U obrázků lze takto využít ztrátovou kompresi, která dovoluje údajně až stonásobné zmenšení objemu bez ztráty vizuální věrnosti.
Svým zaměřením je nVerge určen opět do velkých provozů (samozřejmě nejen publikačních, ale například i z oblasti enterprise), ve kterých se přenáší velké objemy dat a jsou kladeny zvýšené nároky na flexibilitu a zabezpečení přenosů. Návratnost tohoto řešení, jehož základní instalace se opět pohybuje okolo 5000 USD, je dána pružností a robustností, které podle výrobce značně převyšují možnosti nabízené standardními prostředky (FTP, Web apod.).
Závěrem
Řešení Dev Zero G nepatří určitě k nejlacinějším, v dané třídě produktů jsou ovšem z hlediska poměru cena-výkon značně konkurenceschopné. V případě Uploadera a PrintSure jsme využili možnost vyzkoušet odpovídající demoverze, které náš dobrý pocit, plynoucí z prvotního seznámení s těmito produkty, potvrdily. Přesto je otázkou, zda v tuzemských podmínkách, ve kterých i samotné snadno dostupné a výkonné internetové připojení není ještě zdaleka běžnou záležitostí, nejsou řešení uvedeného typu spíše hudbou budoucnosti.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024