DeLogo 1.2.1, odstranění loga ve videu - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

DeLogo 1.2.1, odstranění loga ve videu

25. dubna 2002, 00.00 | Přidat logo do videa je velmi snadné, horší je to ale v případě, kdy naopak chceme logo z videa vyretušovat. Naštěstí nám v tom mohou pomoci poměrně kvalitní nástroje, a proto se podíváme na jeden z nich v podobě filtru pro velmi populární VirtualDub.

I když existuje několik způsobů, jak z videa či statických obrázků vyretušovat nevhodné či nežádoucí logo, většina z těchto způsobů používá maskování s následnými rozostřovacími a vyhlazovacími technikami. Jedním z nástrojů, které lze pro odstranění loga použít, je i DeLogo od Karla Šuhajdy. DeLogo je filtr respektive plug-in pro velmi kvalitní a neméně populární VirtualDub a stejně jako VirtualDub je i DeLogo freeware. Ačkoliv je poněkud tajemný autor programu (v manuálu najdete jednom odkaz na mail) zjevně Čech, je celý plug-in i dokumentace pouze v angličtině, což ale samozřejmě vůbec nevadí, neboť práce s plug-inem je celkem jednoduchá. DeLogo je primárně určen k odstranění respektive retuším statických grafických částí obrazu z videa, díky možnostem VirtualDubu importovat i sekvence obrázků (od verze 1.4.8) ale zvládne i retuše copyrightů apod. ze statických snímků, navíc lze retušovat i částečně průhledná logo, titulky, reklamní grafiku apod.






DeLogo používá dvě retušovací techniky. První z nich se nazývá DeBlend a je určena pro odstranění/retuše transparentních log s použitím alfakanálu a barevné masky. Druhá a jednodušší technika se ve filtru nazývá Repair a můžete ji použít, když není možné úspěšně použít techniku DeBlend, ovšem s tím rozdílem, že není možné retušovat průhledná loga. U neprůhledných log se používají techniky analogické ke klasickému image processingu, ukázka celého postupu je na obrázcích (z dokumentace k programu). Základem všeho je pochopitelně maska, kterou si musíte vytvořit podle některého snímku z videa analyzováním logo na pokud možno homogenním pozadí přímo ve filtru DeLogo a následně ji upravit v grafickém editoru, možné je samozřejmě i masku importovat. Maska by měla být o něco širší než dané logo, je to dáno například použitím stínů u loga a dalšími obrazovanými segmenty, které chceme retušovat. Takto vytvořenou Repair masku pak opět nahrajete do filtru a na preview ve VirtualDubu si ihned můžete zkontrolovat výsledek. Úpravou parametrů (Repair parameters) může poměrně přesně nastavit vyhlazování respektive retušovací funkce, pokud je video v prokládaném módu, nezapomeňte zaškrtnout příslušnou volbu."Interlaced", upravit navíc můžete i "poměr stran" pixelů ve videu.

Stejnou techniku lze použít na retušování loga, titulků atp. ze sekvence statických snímků importovaných do VirtualDubu. V případě sekvence statických snímků musíte nejprve převést jednotlivé snímky do formátu BMP, importovat je do VirtualDubu a opět použít DeLogo a funkci Repair. Pro urychlení práce můžete využít i okrajů (žlutá barva u masky na další ukázce), hodí se to hlavně u složitějších masek jako jsou právě titulky s časovými či textovými údaji, podrobnosti najdete v manuálu k filtru. Detailní instrukce najdete v dokumentaci k filtru i v případě retušování transparentních log a grafiky s metodou DeBlend (poslední dvě ukázky před a po použití filtru, tentokrát už bez potřebných masek) a nutno podotknout, že zde DeLogo opravdu poskytuje velmi dobré výsledky v rámci použitých maskovacích technik. Nejprve opět musíte vyrobit potřebnou masky/masky, k čemuž máte opět k dispozici analyzační funkce a opět musíte pro úpravu masky a klíčovací funkce (typická modrá barva) použít libovolný grafický editor. Po importu vytvořené "naklíčované" masky do filtru musíte ještě analyzovat video (teoreticky k tomu stačí dva po sobě jdoucí snímky, raději ale použijte pro analýzu snímků víc). Po ukončení analýzy byste měli mít vytvořeny všechny masky potřebné k odstranění loga, někdy je ale dobré ještě v grafickém editoru doupravit poslední potřebnou Repair masku.












Výsledky retuší log jsou celkem slušné a plně odpovídají použitým technikám. Smířit se budete muset s relativně pomalým výpočty přesněji řečeno aplikací masek a retušovacích technik, DeLogo totiž není optimalizován ani pro MMX, ani pro SSE či 3DNow! instrukční sady. 100% odstranění nežádoucího loga bez jakýchkoliv artefaktů v obrazu sice není možné, pro běžné domácí video ale může být DeLogo užitečnou pomůckou. DeLogo navíc není jediný filtr svého druhu pro VirtualDub, dalším obdobným filtrem je Logoaway, takže máte z čeho vybírat!

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » Download  

 » Rubriky  » Digitální video  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: