Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
DeBabelizer Pro: automatizované zpracování počítačové grafiky
26. září 2003, 00.00 | Jak vypadá výkonný produkt pro hromadné konverze a úpravy obrázků? A co jej vyvyšuje nad
jiná řešení uvedeného typu?
Svět aplikací pro počítačovou grafiku je skutečně rozmanitý. Specifickou a silnou skupinu zde tvoří nástroje pro hromadné konverze a další zpracování uvedeného typu obsahu. Není divu, neboť i menší pracoviště se dnes stále více potýkají s potřebou upravovat grafiku pro různá média: typickým příkladem nám může být příprava webovské prezentace z její pre-presové předlohy či optimalizace webovské grafiky pro pomalé internetové připojení. Různě výkonných řešení je zde celá řada. Obvykle bývají používány automatizační nástroje (akce, skripty, dávky) pokročilejších bitmapových editorů (Adobe Photoshop, Corel PhotoPaint) či prohlížečů počítačové grafiky (IrfanView, ACDSee atp.). V této naší recenzi bychom se rádi podívali na produkt DeBabelizer Pro společnosti Equilibrium, který je již po léta považován za špičku mezi samostatnými řešeními uvedeného typu.
Základní popis
DeBabelizer Pro je aplikace, existující ve verzích pro Windows i Macintosh, která nabízí možnost pokročilých hromadných úprav obrázků a rovněž videa či animací ve více jak 100 formátech (EPS, JPEG, TIFF, GIF, AVI, QuickTime aj.) pomocí skriptů. Ve skriptech lze aplikovat rozmanité typy úprav, poskytovaných samotným DeBabelizerem i externími aplikacemi. Škála nabízených prostředků pokrývá nároky nejrůznějších publikačních oblastí, od pre-prepressu, přes webdesign až po multimediální prezentace. Podívejme se ale na výše nastíněné funkce a možnosti podrobněji.
Prostředí DeBabelizeru.
Tvorba a aplikování skriptů
K tvorbě skriptu lze využít nejrůznějších metod. Ta nejnázornější spočívá v tom, že uživatel otevře určitý obrázek v prostředí DeBabelizeru a aplikuje na něj úpravy. Ty jsou zaznamenány formou seznamu příkazů, který je možno různým způsobem upravovat (přidání, ubrání, změna pořadí příkazů aj.) a pak uložit v podobě skriptu. Zkušení uživatelé pak mohou skript sestavit rovnou. Mimo samotných pokynů pro úpravy lze využít nejrůznější typy rozhodovacích podmínek, smyček či prodlev, což zvyšuje flexibilitu a automatičnost nasazení skriptů.
Ukázka jednoduššího skriptu.
Hotový skript je možno aplikovat v prostředí DeBabelizeru nejjednodušeji (mimo zadání příslušného příkazu z nabídky) přetažením odpovídajícího ovládacího prvku (malé šipky umístěné v záhlaví okna) z okna skriptu do okna obrázku. (Uvedený ovládací prvek pak poskytuje další možností výměny atributů mezi jednotlivými objekty, například přenesení úprav do těla skriptu či na jiný obrázek.) Podstatně silnějším prostředkem, zajišťujícím skutečně dávkové zpracování, je ovšem tzv. batch list, tedy seznam souborů, na které se postupně aplikuje daný skript. Navíc podporuje DeBabelizer využití hot folders, tedy složek, jejichž obsah se automaticky zpracovává určeným skriptem. Složka uvedeného typu, i složka, do které má být přesunut výsledek zpracování, může být přístupná z lokální sítě nebo umístěna na FTP serveru, což z DeBabelizeru činí v podstatě síťové řešení.
Nabízené prostředky
Nástroje nabízené DeBabelizerem pokrývají v podstatě vše, co může uživatel od produktu uvedeného typu požadovat: k dispozici jsou tedy mimo prostého převodu mezi formáty úpravy typu změny barevné hloubky, rozlišení či barevného módu, ořezu, rotace či nastavení kontrastu, jasu, sytosti nebo kanálů. Z méně triviálních úprav lze zmínit například vložení vodoznaku ve formátu Digimarc, aplikování filtru Photoshopu instalovaného v systému či porovnání dvou obrázků pixel po pixelu. Ze zadané sady obrázků lze automaticky vygenerovat HTML katalog s náhledy a JPEG soubory v plné velikosti. Pro video jsou k dispozici nejen převody mezi formáty, ale také například korekce barevných posunů pro normy NTSC a PAL, odstranění pruhů či aplikace filtrů s proměnnými nastaveními na jednotlivé snímky.
Velmi zajímavé jsou ovšem zejména možnosti, které DeBabelizer poskytuje při práci s paletami. Speciální licencovaná technologie Super Palette zde umožňuje pro zadanou sadu obrázku vygenerovat nejoptimálnější barevnou paletu, což může mít zásadní význam při nasazení těchto obrázků na Webu či jiném elektronickém médiu ( DeBabelizer poskytuje palety určené pro systémy kapesních počítačů Palm OS a Windows CE). Mimo automatizovaného vytvoření palety lze využít i nejrůznější nástroje pro manuální úpravy, dovolující například určit barvy, jež mají být v paletě určitě zachovány, prolnout dvě palety, redukovat počet barev v paletě, kontrolovat dithering apod.
Dialog jednoho z mnoha nástrojů pro práci s paletami.
Způsoby nasazení
Z toho co jsme řekli výše, asi plyne, jakými rozmanitými způsoby lze DeBabelizer Pro nasadit. Nejvíce prostoru bude mít tento produkt v různých cross-media projektech, při kterých se například z původních pre-pressových předloh generují verze grafiky pro Web, CD-ROM či mobilní zařízení. Velmi užitečný ale může být i v běžných pre-pressových workflow, a to například při hromadných korekcích (rotace, ořezy, nastavení rozlišení, konverze barevného módu aj.) grafiky sejmuté skenery či digitálními fotoaparáty. Kapitolou samou o sobě je pak nasazení na Webu, kde svůj zásadní význam mají zejména nástroje pro převod mezi formáty, snížení rozlišení, nastavení palet či vložení vodoznaku. Silné základní prostředky se nabízejí i v případě digitální fotografie a videa, zde ovšem může být problémem stáří produktu, o kterém se zmiňujeme dále.
Závěrem
Při testování produktu jsme museli ocenit především rychlost, rozmanitost a flexibilitu, s jakou bylo možno vytvářet a aplikovat skripty. Troufáme si tvrdit, že žádná automatizační nástavba pokročilých pre-pressových aplikací typu Photoshopu či PhotoPaintu takovéto možnosti ani zdaleka nenabízí. (Konkrétně například zmíněný Photoshop postrádá v případě svého intuitivnějšího skriptovacího prostředku - akcí, výše popsané pokročilejší možnosti typu větvení, a v případě skriptování zase názornost a intuitivnost.) Rovněž škála nabízených nástrojů pro úpravy se nám jevila jako velmi uspokojivá - především je třeba ocenit výše popsané prostředky pro práci s paletami.
Na druhou stranu bychom našli i výhrady. Ta zásadní se týká toho, že DeBabelizer je již po delší dobu (podle všeho v podstatě od konce roku 2001) neupdatovaný. Je přitom otázkou, nakolik je tomu tak pro jeho dokonalost, a nakolik proto, že výrobce dnes sází spíše na jiné produkty ze svého portfolia (zejména MediaRich Image Server). Zejména v případě videa a také RAW či EXIF informací z digitálních fotoaparátů je takovýto časový odstup přece jen nepříjemný. Při práci s demoverzí staženou ze serveru výrobce, provozovanou v českých Windows 98, se rovněž vyskytly drobné chyby uživatelského rozhraní. Ty sice neměly vliv na celkovou funkčnost programu, přesto ale působily poněkud znepokojujícím dojmem. Zájemce o koupi produktu by tedy rozhodně neměl zanedbat testování demoverze a případně se zkontaktovat se zástupci výrobce.
DeBabelizer Pro je nabízen za 450 USD. To není právě nízká investice, ale pokud si uvědomíme, jaké množství práce může zmíněný produkt ušetřit při úpravách grafiky, lze počítat s její rychlou návratností. Ti, kterým DeBabelizer Pro takové úspory nepřinese, mohou zůstat u automatizačních funkcí svého editoru či prohlížeče počítačové grafiky nebo sáhnout po některém méně výkonném, ale cenově ne tak náročném řešení. (Equilibrium nabízí LE podobu DeBabelizeru za podstatně příznivějších 99.95, ta ovšem postrádá výše popsané automatizační možnosti, což ji odsouvá mimo oblast, na kterou jsme se v této recenzi zaměřili.) Naopak ti, kdo potřebují naznačený typ automatizované konverze provádět opravdu ve velkém a to prostřednictvím serveru, a jsou za takovouto možnost ochotni adekvátně tomu zaplatit, se budou zajímat o již zmíněný produkt Equilibria MediaRich Image Server, který samotný výrobce označuje za "DeBabelizer na steoridech".
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024