Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
DataLinker: nový produkt pro databázové publikování v InDesignu CS2
Adobe InDesign sazba
26. dubna 2006, 00.00 | Publikování z CSV a ODBC dat s podporou čárových kódů, tabulek a XML, to vše při hodně
příznivých cenových nastaveních. Takové jsou některé ze zajímavých vlastností nového
pluginu InDesignu CS2 od společnosti Teacup Software, který si blíže představíme v této
recenzi.
Na poli produktů pro databázové publikování je v poslední době značně živo. Není se co divit, neboť personalizace, direct-mail, tisk seznamů a leccos dalšího jsou hybatelé dnešního polygrafického průmyslu, konkrétně zejména oblasti digitálního tisku. Situaci zde průběžně monitorujeme, a tak naší pozornosti rozhodně nemohl uniknout čerstvý přírůstek do rodiny produktů daného typu. Hovoříme tímto o řešení DataLinker společnosti Teacup Software, které bychom rádi přiblížili v této recenzi.
Základní popis
DataLinker je pluginem InDesignu CS2, použitelným na platformách Windows a Macintosh. Do dokumentů InDesignu dovoluje vložit odkazy na datové záznamy z CSV textových souborů a dále též (s pomocí doplňkového pluginu) ODBC databází. Po vložení dokáže tyto odkazy naplnit konkrétními daty, přičemž kontrolovat lze způsob vložení (jednotlivé záznamy či určený rozsah) a formátování (text, obrázky, čárové kódy) jednotlivých položek. K dispozici je pak automatické updatování dokumentů pro případ, že v datovém zdroji došlo ke změně. V jednom dokumentu lze použít odkaz na vícero datových zdrojů, zajímavá je možnost přetvořit vkládané položky na čárové kódy s pomocí pluginu BarcodeMaker.
Tolik základní přiblížení. Podívejme se nyní na funkce DataLinkeru podrobněji.
DataLinker: základní rozhraní
Instalace a rozhraní
Produkt jsme testovali na platformě Windows. K instalaci jsme si stáhli příslušné 20denní demo (které lze po zakoupení licence odemknout a dále používat jako verzi plnou). Instalační soubor zabírá v komprimované podobě necelých 8 MB, instalace proběhla opravdu bleskově: stačilo jen ohlídat, aby instalátor správně určil složku, ve které je instalován InDesign, do ní pak (složka pluginů) instaluje samotný plugin. V InDesignu je po instalaci k dispozici paletka DataLinker, přes kterou lze využívat všechny funkce produktu (dále je k dispozici i odpovídající nabídka). Příjemné je, že se s pluginem kromě krátké, ale dostatečně informativní příručky v PDF formátu instaluje i několik vzorových příkladů, na kterých si uživatel může bezprostředně odzkoušet schopnosti produktu.
Datové zdroje
Základním podporovaným datovým formátem je v DataLinkeru, stejně jako v mnoha jiných řešeních, CSV (Comma Separated Values), tedy čistě textový formát, ve kterém jsou datové položky odděleny určenými oddělovači. Soubory daného typu dnes bez problémů pořídíme z prakticky libovolné aplikace pro správu obsahu, mimo databází třeba též tabulkových procesorů, proprietárních ekonomických aplikací, webových služeb atp. Odpovídající dialog DataLinkeru přitom dovoluje podrobně kontrolovat způsob načtení daného typu dat (kódování, oddělovače polí a záznamů), přičemž zásadní je určení tzv. klíčového pole, které poskytuje jednoznačnou identifikaci záznamů (třeba sériové číslo výrobku, pořadové číslo atp.). Obsah klíčových polí by se neměl v budoucnu změnit, protože jinak není možná případná pozdější synchronizace obsahu databáze s obsahem dokumentu InDesignu v kterém jsou daná data použita.
Nastavení datového zdroje
Po zakoupení odpovídajícího ODBC pluginu (který je jinak součástí dema) lze přímo načítat i data z databází (nebo také třeba tabulkových procesorů jako je Excel), přičemž výběr je možno určovat SQL dotazy. Mechanizmus zpracování (identifikace na bázi klíčového pole) je obdobný jako u CSV, dokumentace produktu obsahuje podrobnější popis jak si s ODBC přístupem poradit nejen ve Windows, ale i na Macovi (kde je zapotřebí provést dodatkovou instalaci open source iODBC knihoven a driver managera a také případně odpovídajících ODBC driverů pro použité databázové aplikace).
Naznačenými způsoby lze s jedním dokumentem linkovat libovolný počet datových zdrojů. Linkování je popsáno v XML souboru, který lze přenášet mezi pracovišti (vhodné například u zdrojů sdílených přes síť) - podrobnosti je možno dohledat v dokumentaci DataLinkeru.
Vkládání a formátování dat
Vždy jeden z datových zdrojů přiřazených dokumentu je možno označit jako aktivní. To znamená, že s pomocí paletky DataLinkeru lze prohlížet jeho datové záznamy a tyto vkládat do dokumentu. Uvedeným způsobem se vkládají nejen textové informace, ale i obrázky (jako inline grafika nebo obsah obrázkového rámečku), na které je k dispozici příslušný odkaz (stačí souborový název, plná cesta se nastavuje v příslušných předvolbách).
Podstatně zajímavější je pak možnost současného vložení skupiny záznamů (data merge). Uživatel zde zvolí příslušná pole a rozsah záznamů, DataLinker poté provede vložení do dokumentu. Daným způsobem lze naplnit i tabulky a také předlohové stránky (generování nového dokumentu).
Řada možností se nabízí v případě formátování vkládaných informací. Nejzajímavější je to u alfanumerických údajů, kdy je k dispozici odstranění mezer či použití sufixu a prefixu: dané nástroje dovolí ošetřit jak výskyt prázdných záznamů, tak třeba i vkládání speciálních znaků (tabulátory, zalomení odstavce aj.). Aplikovat je možno rovněž znakové styly. Kontrolovat lze dále formát údajů číselných (desetinná místa, oddělovač), měnových (symbol měny, desetinná místa) a procentuálních. U obrázků je možno určit způsob zarovnání či umístění souborů a také aplikovat objektový styl.
Kontrola formátu měny
Jak jsme již naznačili výše, produkt si dokáže poradit rovněž s čárovými kódy, resp. lze zvolit příslušný formát pro vkládanou databázovou položku, ke generování je ovšem zapotřebí mít instalován plugin BarcodeMaker v ceně 149 USD (a spolu s tím i bezplatný PatternMaker). Odhlédneme-li od nutnosti dodatkové investice, můžeme konstatovat, že se jedná o poměrně silný prostředek (podpora více jak 20 typů čárových kódů, bohaté možnosti nastavení). Nastavení DataLinkeru zde mimo základních možností (objektový styl, způsob zarovnání v rámečku, typ kódu) dovoluje i spojení více datových záznamů pro generování jednoho kódu (například pro ISBN).
Teacup Software pak rovněž zdůrazňuje výhodnost použití DataLinkeru v kombinaci s dalším svým produktem Table Styles and Cell Styles (Pro), určeným k formátování tabulek. Pokud vkládá DataLinker data do tabulek formátovaných daným pluginem, umí odpovídajícím způsobem převzít všechny zde použité styly tabulek či buněk.
DataLinker vytváří při vkládání datových záznamů i odpovídající XML strukturu (použití odpovídajících tagů). To dovoluje případné další automatizované zpracování, publikování atp., postavené právě na XML.
Synchronizace
Po vložení je možno data v dokumentu kdykoli obnovit - synchronizovat s aktuálním stavem datového zdroje (nesmí se měnit klíčové pole - viz výše). Synchronizace je možná buďto na úrovni polí nebo celého dokumentu.
Závěrem
DataLinker je příjemným řešením, na kterém jsme museli ocenit elegantnost provedení, výkonnost a možnost nasazení s jinými produkty Teacup Software. Jako značně příznivá se nám pak jeví cena 299 USD, i když za ODBC plugin je třeba zaplatit rovněž 299 USD a dalších 149 USD se musí investovat v případě, že chceme generovat čárové kódy s pomocí BarcodeMakeru. I po sečtení všech investic nám DataLinker vychází jako v dané třídě produktů cenově výhodné řešení, které si své příznivce určitě najde. Typickými oblastmi nasazení daného produktu přitom mohou být katalogy, seznamy či ceníky a obecně jakékoli publikace, u kterých se předpokládá opakované publikování po změnách obsahu přebíraného z databází.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024