Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
Software
Cyan eProof: výkonný systém pro online anotování
7. ledna 2005, 00.00 | Prohlížení objemných pre-pressových dokumentů v různých formátech i na pomalých
internetových linkách, bohaté možnosti anotování a správy anotačního workflow či
kontrola barev a vzdálené nátisky: tyto i další zajímavé možnosti nabízí systém pro
online spolupráci společnosti Cyan Soft. Jak funguje a kdo využije jeho možnosti? To se
dočtete v naši recenzi.
S narůstající dostupností internetového připojení přibývá publikačních pracovišť, využívajících možnosti online spolupráce nad podklady, určenými k tištěnému či elektronickému publikování. V případě pre-pressu je nejdostupnějším řešením uvedeného typu Adobe Acrobat, najdou se nicméně i mnohé další prostředky, snažící se vyjít vstříc nejrozmanitějším nárokům. Systémem pro online spolupráci daného typu je takto i eProof společnosti Cyan Soft. O jeho bližší přiblížení bychom se rádi pokusili v této recenzi.
Základní přiblížení
EProof je serverové řešení (pro Windows a MS SQL Server), které lze provozovat buďto na prostředcích výrobce (subskripční model - podrobnosti ohledně cen uvádíme na konci článku) nebo na vlastních zařízeních (jednorázová platba). Ústřední komponentou systému je databáze, do které tvůrce podkladu či jiná osoba (například manager projektu) nahraje podklad k anotování. Účastníci anotačního řízení si poté zobrazí podklad v prostředí svého internetového prohlížeče a mohou k němu připojit různým způsobem poznámky. Vzhledem k tomu, že se uvedeným způsobem samotný podklad nemění, může takto nad jedním dokumentem spolupracovat i více osob současně (provedené anotace se mohou ihned zobrazit i ostatním uživatelům). Anotace si pak může tvůrce podkladu prohlédnout a na jejich základě provést do původního dokumentu odpovídající úpravy. Anotační cyklus se poté opakuje až do chvíle, kdy všichni zúčastnění odsouhlasí finální soubor, jež lze poté přímo z prostředí systému s odpovídajícím jobtiketem vypravit k výstupu.
Systém je evidentně orientován na pre-press: k podporovaným formátům mimo PDF, PostScriptu, JPG, PNG či Wordu patří například i PSD (Photoshop), TIFF/IT či DCS. Podklady uvedeného typu mají obvykle velký objem a tak je základem eProof technologie RapidImageView, která přenáší uživateli vždy pouze požadovanou část obrázku. Uvedeným způsobem lze tedy zajistit náhled v plném rozlišení i na pomalých internetových linkách (mobilní připojení atp.). Na velké zatížení myslí výrobce i technologií LoadBalancer, která dovoluje zpracovávané zdroje rozmístit na více serverů, umístěných kdekoli v síti (intranet, Internet).
Pracovní plocha eProof
Jak anotování funguje?
Pracovní plocha pro anotované zdroje, do které se uživatel dostane po zadání jména a hesla, připomíná běžného souborového manažera. Dokumenty k anotování jsou na ni rozděleny do složek a jejich obsah indikují jak odpovídající náhledy, tak dodatkové informace, týkající se zejména požadavků na zpracování barev (profily, CMYK proofing a rendering atp.). Poté, co uživatel poklepe na ikonku podkladu, zobrazí se mu první stránka dokumentu. Nyní může dokumentem procházet, prohlížet jej s pomocí nástrojů pro rolování či zvětšování (možné je dokonce zobrazení přes celou obrazovku) a samozřejmě přidávat anotace. Ty mohou být různých typů: nejvíc nasnadě jsou ty, které využívají kreslicích nástrojů typu kružnice či oválu, s jejichž pomocí uživatel vyznačí určenou část stránky, ke které pak připojí svůj komentář. Obdobně jsou k dispozici i nalepovací poznámky. Technologie ElementOnClick pak dovoluje připojovat poznámky přímo k vybraným objektům dokumentu, tedy k textu, tabulkám či obrázkům. V případě textu se přitom využívá technologie, která automaticky z pokladů ve formátu PostScript či PDF extrahuje vložené textové informace a ty připojí k náhledu. Uživatel může takovéto textové úseky upravovat, a to včetně nastavení formátovacích charakteristik, jako je typ, velikost či řez písma. Designér - příjemce anotace - pak tyto údaje může z databáze přes schránku pohodlně přetáhnout do zdrojového dokumentu.
Anotování textu
Poznámky mají v dokumentu různý status (otevřená, vyžadující odezvu, rozpracovaná, uzavřená), usnadňující uživatelům jejich zpracování. Ten, kdo nahrává podklad, může takto v dokumentu ještě před jeho nahráním přímo vyznačit prvky, u kterých vyžaduje vyjádření. Pro přijaté poznámky pak má k dispozici propracované možnosti zobrazení, umožňující filtrovat poznámky podle různých kritérií (uživatelé, status), dále se nabízí i versioning (uchovávání a využití komentářů, vytvořených pro jednotlivé verze náhledu).
V rámci anotování lze využít i náhled separací a online densitometr. Podklad je rovněž možno vytisknout, a to i se všemi poznámkami. K dispozici je pak rovněž náhledový tisk, pro který lze podklad stáhnout a renderovat ve vysokém rozlišení.
K dispozici jsou i náhled separací, densitometr a nátisk
Správa systému
Propracovaný je v systému způsob, jakým jsou uploadovány podklady ke komentování. Možné je buďto manuální nahrávání na server pomocí odpovídajících utilit, mnohem elegantnější je pak využití horkých složek s případným nasazením virtuálního tiskového driveru, přes který uživatelé náhledové dokumenty vytvářejí. Poskytovány jsou rovněž bohaté možnosti administrace systému, tj. nastavení uživatelů, jejich práv atp., všechny události v systému (nahrání podkladu k anotování, nová sada poznámek atp.) je možno notifikovat pomocí e-mailu. Vzhled rozhraní lze upravit podle požadavků provozovatele, možné je napojení na jiná řešení například pro automatizaci workflow, správu obsahu či management publikační produkce.
Schema naznačující možnosti integrace eProof
Závěrem
EProof je velmi propracovaným řešením pro online spolupráci, které si podle našeho názoru v ničem nezadá s high-end systémy typu RealTimeProof. Poměrně zajímavé jsou přitom cenové podmínky, spojené s jeho nasazením: výrobce se jimi evidentně snaží oslovit co možná nejširší uživatelskou základnu. Řešení je takto nabízeno hned ve třech podobách (RIV Light, RIV, RIV Premier, zdarma poskytované řešení eProof PDF již bohužel podle všeho k dispozici není), přičemž rozdíly se týkají zejména pokročilých funkcí (rychlejší přenos, zpracování textu). Možné jsou přitom dva cenové modely: za každou uploadovanou stránku, a to buď na prostředcích výrobce (1-4,2 euro) či zákazníka (0,5-2,10 euro), nebo za počet současně přihlášených uživatelů při provozu na vlastních prostředcích zákazníka (například při třech uživatelích v rozmezí 1390-7900 euro).
V dané třídě řešení se jedná o cenové podmínky opravdu spíše příznivé, přesto je ale jasné, že zúročení dosáhnou až provozy, pracující uvedeným způsobem ve větších objemech - v potaz berme nejen investice, ale rovněž potřebu řešení přinejmenším administrovat nebo dokonce provozovat na vlastních zařízeních. Své uživatele si nicméně eProof již našel a domníváme se, že i u nás mohou existovat subjekty typu pre-pressových studií, reklamních agentur, vydavatelství či publikačních oddělení podniků, pro které je eProof zajímavý nejen teoreticky. Dobrý dojem z celého řešení nám podtrhly jak konkrétní zkušenosti s jeho online demoverzí, tak další zdroje (manuály, recenze, demoverze serverové aplikace pro in-house instalaci), které nám výrobce po registraci pro zmíněnou online demoverzi poskytl.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
5. srpna 2024
Bubnový scanner na 4000dpi optické rozlišení + PC + software
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024