Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Curvemeister 2.4: křivek není nikdy dost!
14. srpna 2007, 00.00 | Plugin pro Adobe Photoshop Curvemeister nabízí zajímavou metodu, jak upravit barvy u fotografií pomocí kombinace lokálních bodů a následné manipulace s barvovými křivkami vztahujícími se k bodem označenému barvovému vzorku. Představení pluginu vám nyní nabízíme.
Curvemeister je plugin pro Adobe Photoshop a Photoshop Elements, který manipulací s křivkami barev umí upravit barvy u obrázků a fotografií nejen globálně, ale pomocí manuálně umísťovaných indikátorů též (s jistými omezeními) i lokálně. Plugin je za 80 USD k dispozici pouze ve verzi pro Windows a je kompatibilní jak s Photoshopem CS3, tak i s Photoshop Elements 5.
Základní idea pluginu je poměrně prostá. Barvy můžete upravit pomocí barvových křivek jak pro celý obrázek, tak i (ovšem dost relativně – viz dále) lokálně pouze pro daný odstín barev. Lokální úpravy vyžadují nadefinování značek v podobě grafických připínáčků (nebo špendlíků, jak se komu líbí), přičemž pro každý z nich je pak k dispozici samostatný graf s barvovými křivkami, respektive barvovou křivkou.
Průvodce a pomocníci
Celým procesem úpravy barev provází v Curvemeisteru integrovaný průvodce, jinak můžete použít grafické rozhraní pluginu a pracovat s připínáčky i barvovými křivkami ručně. V zásadě stačí nadefinovat místa či odstíny barev pro tmavé, světlé a „neutrální“ plochy, to vše v barvových prostorech RGB, CMYK, Lab či HSB. Samozřejmostí je přitom podpora 8 i 16-bitových barvových kanálů v Adobe Photoshopu. Všechny jmenované barvové prostory fungují pouze jako pracovní barvový prostor a původní prostor snímků se tedy nemění. V průběhu manipulace s barvovými křivkami můžete navíc pracovní barvový prostor v pluginu libovolně měnit bez nutnosti slučovat vrstvy či jinak manipulovat s původní fotografií.
Dalším pomocníkem je vestavěná funkce Threshold, která automaticky vyhledá tmavé a světlé plochy v upravované fotografii s následnou možností jejich úprav opět pomocí barvových křivek. Mezi jednotlivými barvovými křivkami pro nadefinované značky nemusíte nijak složitě přepínat, všechny si je totiž můžete nechat zobrazit současně (samozřejmě pokud se současně vejdou na obrazovku), nebo si je lze libovolně zvětšit pro větší pohodlí práce.
Curvemeister 2.4 - průvodce úpravami barev společně s pracovním prostředím pluginu s korekčními "špendlíky" a jednou z barvových křivek
Curvemeister 2.4 - volba výstupního barvového prostoru, včetně parametrů pro nastavení celkového jasu a orientačního počtu barev
Značky pro korekce barev
Každá lokální značka definující de facto vzorek původní barvy má malé okénko s kruhovou stupnicí imitující hodiny, ve kterých vidíte vizuální znázornění odstínu a saturace dané barvy. Počet vzorků barev v rámci jednotlivých značek není nijak omezen a ke každému grafu s barvovými křivkami si můžete nechat zapnout histogram. V každém z barových prostorů pochopitelně fungují barvové křivky (přesněji řečeno jejich nastavení) trochu jinak, popis najdete v dokumentaci k pluginu.
Pokud si budete hrát s jednotlivými křivkami v rámci různých experimentů, nezapomeňte nastavit nejtmavší a nejsvětlejší místo na upravované fotografii. Jedná se v podstatě o totožnou či analogickou funkci kalibraci bílé a černé barvy (white point/black point) nabízenou například u mnoha správců digitálních fotografií. Zpravidla se bude jednat o černou či bílou barvu, ne vždy je to ale u všech snímků podmínkou. Colormeister pak provádí automatické kalibrace všech barvových křivek, které umí "vycentrovat" či spíše vyvážit ještě podle dalšího indikátoru označujícího neutrální barvy na objektech nebo postavách, které nejsou ani vyloženě světlé, ani vyloženě tmavé. Indikátorů neutrálních odstínů barev přitom může být i několik, takže není problém upravit pak celý snímek najednou a přitom kalibrovat odstíny barev u lokálních objektů.
Curvemeister 2.4 - prostředí pluginu s nadefinovanými korekčními body a k nim příslušející barvové křivky
Závěr
Koncepce práce s pluginem trochu připomíná nástěnku, ve které pracujete s barevně odlišenými připínáčky, pomocí jejichž pozice pak můžete lokálně upravit danou barvu, její odstín, saturaci, světlost a další vlastnosti. Rozhodně se však nejedná o technologii adekvátní U Point, ve které lze lokálně upravit pouze vymezenou oblast, u Curvemeisteru se úpravy lokálně označených barev zpravidla vztahují na celý snímek (záleží pochopitelně na "podmínkách" barev dané fotografie). Manipulace s barovými křivkami zdaleka nemusí vyhovovat všem uživatelům, naopak zkušenějším grafickým "mágům" by se něco takového mohlo líbit. Demoverzi pluginu si můžete stáhnout na stránkách produktu.
Curvemeister 2.4 - předvolby pluginu obsahují například aktivaci histogramu, barvových kanálů, mřížky apod.
Curvemeister 2.4 - ukázka původního a upraveného snímku se správnou světelností a korektním podáním barev
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024