Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
5. září 2024
Matrixmedia - Obsluha a tisk na velkoformátových digitálních tiskárnách
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
Software
CursorXP 1.09
27. března 2002, 00.00 | Také si myslíte, že s ukazovátkem myši alias kurzorem se mimo jeho tvaru a velikosti nedá ve Windows příliš mnoho nastavit? Pak jste ale zřejmě ještě neviděli v akci prográmek CursorXP z dílny dnes už velmi známé firmy Stardock.
WindowBlinds & PocketBlinds, DesktopX, IconPackager a další části Object Desktopu, mám ještě pokračovat dál? Myslím že ne, představení Stardocku je tím prakticky kompletní. CursorXP je dalším komplexním "tweakem" pro Windows z dílny Stardocku a výrazně rozšiřuje možnosti zobrazování a práce s nejrůznějšími druhy kurzorů. Protože CursorXP využívá interní vizuální efektové možnosti Windows 2000 a Windows XP, nebude fungovat pod Windows 95/98/NT4 ani Windows ME, u kterých není standardně podporován alfakanál/průhlednost právě při zobrazování kurzoru a ikon. CursorXP není vůbec drahý, stojí pouze 10 USD (trial verze je pochopitelně ke stažení zdarma), zaregistrovat si program můžete zde.
Používáte-li některou z předchozích verzí CursorXP (1.0 nebo 1.01), možná byste chtěli vědět, co je ve verzi 1.09 nového. Hlavní novinkou jsou nové možnosti při skriptování animací kurzorů, výrazně byla též vylepšena kompatibilita s mnoha hrami běžícími ve fullscreenu. Pokud jste nebyli spokojeni s funkčností volby skrytí kurzoru při psaní respektive stisku nějaké klávesy, můžete být klidní, v nové verzi CursorXP už tato volba konečně funguje tak jak má a navíc si můžete nastavit, po jaké době se kurzor schová. Novinkou jsou i animace při pohybu myší (v předchozích verzích byly efekty za kurzorem pouze statické), o tom všem si ale můžete přečíst dále.
Po instalaci najdete CursorXP mezi preferencemi pro myš (ovládací panel Myš), kde si pro sebe vyhradí tři nové sekce. V první sekci "CursorXP" se nastavují samotné tvary kurzorů sdružené do komplexních témat, což je prakticky totéž co skiny pro různé programy nebo skiny pro Windows XP. Každé téma obsahuje všechny potřebné tvary a pozice kurzorů pro ovládání Windows, základem je vždy (není to ale pravidlo) 8 kurzorů pro jednotlivé směry a další jejich tvary pro "busy" kurzor, kurzor pro nápovědu apod. Dodávané témata kurzorů samozřejmě zdaleka nejsou jediná. Na serveru WinCustomize najdete mimo mnoha skinů pro různé programy a Windows XP momentálně něco kolem 70 dalších témat pro CursorXP a i když se většinou jedná o naprosto zvrhlé a podle mého názoru zcela nepoužitelné tvary kurzorů, několik z nich (těch pěkných a "použitelných") je výjimka potvrzující pravidlo a jejich autoři si s nimi dali určitě hodně práce.
Každé z témat si můžete pomocí preferencí CursorXP upravit a uložit pod vlastním názvem, pokud jste zruční ve grafice, můžete si vyrobit i celou vlastní sadu všech potřebných kurzorů. Vybranou sadu kurzorů si můžete nakonfigurovat pomocí stejnojmenného tlačítka "Configure", po jehož aktivaci se objeví další podrobné volby. Konkrétně se jedná o nastavení detailní podoby stínu zobrazovaného za kurzorem, u kterého můžete volit úhel zobrazení, výšku a velikost stínu, stejně jako jeho případnou sytost/tmavost a ostrost.
Druhá hlavní sekce "Special effects" slouží pro výběr efektu u jednotlivých akcí prováděných myší respektive kurzorem. Pro každou z dostupných akcí (kliknutí myší apod.) si můžete nastavit jeden z dvanácti dostupných efektů (CursorXP v1.09) nebo efekt pro danou akci vypnout. Všechny efekty jsou animované (jejich statické ukázky jsou na obrázku vpravo a na dvou ukázkách dole pod preferencemi), animaci můžete ovlivnit v animačním skriptu - viz dokumentace k programu. Efekty jsou opravdu značně rozmanité, otázkou ale zůstává, jak se Vám budou líbit a zda je vůbec budete chtít používat - pro tento případ je lze jedním kliknutím myši vypnout všechny najednou.
Poslední hlavní sekce "Trail" slouží pro nastavení stopy za kurzorem a opět platí, že pokud nechcete žádné vizuální efekty používat, můžete je všechny najednou vypnout jedním kliknutím myši. K dispozici jsou tři typy animovaných efektů včetně efektů částicových, v případě potřeby si můžete opět s pomocí animačních skriptů vyrobit efekty vlastní.
CursorXP je utilitka, která
rozšiřuje možnosti zobrazování a práce s kurzorem ve Windows 2000 a Windows XP nebývalým způsobem. Zatížení procesoru při aktivním používání CursorXP jednoduše nepoznáte (ostatně nejde ani nijak přesně změřit, protože při pohybu myší či přesunu okna je vytíženo mnohem víc komponent Windows než jen CursorXP) a pokud si na CursorXP zvyknete, jen velmi těžko se budete vracet k fádním a "obyčejným"
kurzorům Windows. Cena programu je víc než přijatelná a pokud se vám výše popsané možnosti tohoto užitečného a v některých ohledech i praktického prográmku líbily, lze vyzkoušení CursorXP vřele doporučit.
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
29. listopadu 2013
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
8. září 2024
-
14. října 2024
-
5. listopadu 2024
-
14. listopadu 2024