CtrlView 1.60 - Grafika.cz - vše o počítačové grafice

Odběr fotomagazínu

Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!

 

Zadejte Vaši e-mailovou adresu:

Kamarád fotí rád?

Přihlas ho k odběru fotomagazínu!

 

Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:



Software

CtrlView 1.60

20. července 2001, 00.00 | CtrlView je dalším z řady prohlížečů a konvertorů 3D objektů. Aktuální verze 1.60 sice nemůže nabídnout takový rozsah podporovaných formátů, díky svému přehlednému GUI ale CtrlView za bližší popis určitě stojí.

CtrlView pro Windows 95/98/ME/NT4/2000 si neklade za cíl být nejlepším prohlížečem a konvertorem 3D objektů, nýbrž snaží se být vůči svému uživateli co nejpříjemnější z hlediska ovládání a přehlednosti nabízených služeb. Program stojí 30 USD, sharewarová zkušební verze funguje bez omezení obvyklých 30 dnů.



Rozsah 3D a 2D formátů podporovaných v CtrlView není příliš široký a omezuje se na formáty 3D Studia (pouze některé verze), Wawefront, Stereolithography text / binary a VRML 2.0, z 2D objektových formátů je to formát HPGL/HPGL2 a z bitmapových grafických formátů pak BMP, PCX, JPEG, PNG a TIFF. Program umí prohlížet i textové soubory jako například ASCII texty, jakýkoliv neznámý formát je pak automaticky prohlížen v jeho binárním tvaru v integrovaném file browseru. A pro úplnost ještě výstupní formáty - konvertovat můžete do formátů CGM, BMP, PCX, JPEG, PNG, TIFF, nebo vektorových HPGL/HPGL/2, DXF, Postscript, EPS a 3D formátů DXF, VRML 2.0 a Stereolithography (pouze text).

Pro zobrazení využívá CtrlView podobně jako prakticky všechny prohlížeče 3D objektů a scén standard OpenGL, máte-li tedy OpenGL kompatibilní akcelerátor, můžete v závislosti na jeho rychlosti a rychlosti procesoru manipulovat s objektem na scéně třeba i v reálném čase. Program nabízí několik pohledů na scénu od klasických drátových modelů až po stínované objekty, jejich nasvícení se nastavuje řadou zelených "lampiček" v toolbaru. Samostatně je možné nechat si zobrazit file browser se strukturou adresářů, log panel s informacemi o scéně či objektu a také okno s lupou, které ale lze též vhodně nahradit pomocí speciálního zoomovacího nástroje pro výběr požadované části scény. Celou scénu nebo vybrané objekty můžete podle libosti transformovat ve stejnojmenném nástrojovém okně, objekty lze samozřejmě též tisknout a ukládat jako obrázky v některém z podporovaných 2D grafických formátů.



CtrlView obsahuje podobně jako 3D Exploration i funkci umožňující automaticky rotovat celou scénu v nastaveném počtu snímků/s (rychlost je ovšem limitována rychlostí překreslování obrazu a tedy i rychlostí procesoru a grafické karty). V preferencích si můžete vybrat, jaké funkce připadnou v hlavním okně programu myši včetně typu překreslování objektů, další sekce preferencí pak slouží k nastavení osvětlení scény (pouze relativně primitivní parametry), úhlu automatické rotace objektů, parsingu polygonů apod.










CtrlView není sám o sobě žádný rychlík, dostatečně rychlý procesor a grafická karta mu ale dost pomohou a i prohlížení složitějších scén je časově snesitelnou záležitostí. Ve srovnání s 3D Exploration, quick3D i starším Pixelem 3D působí CtrlView mnohem jednodušším dojmem, také rozsah podporovaných formátů je mnohem nižší. Praktické využití schopností a funkcí programu v profesionální sféře (tedy při časté práci s 3D objekty) je pouze iluzorní představa, protože se ale program stále vyvíjí, uvidíme, co od jeho autorů můžeme očekávat do budoucna.

Tématické zařazení:

 » Rubriky  » Go verze  

 » Rubriky  » 3D grafika  

 » Rubriky  » Software  

 

 

 

 

Přihlášení k mému účtu

Uživatelské jméno:

Heslo: