Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Čtečky eBooků: boom na obzoru?
Sony eBook Reader
10. ledna 2007, 00.00 | Zařízení pro čtení elektronických knih, čili eBooků, by mělo v letošním roce přibýt
výrazným způsobem. Do hry se takto dostávají méně známí výrobci, ale také třeba iRiver a
Amazon, vedle produktů postavených na technologii E Ink mají stále co říci i zařízení s
LCD displeji. Více už v našem článku.
Donedávna stagnující trh se zařízeními určenými k práci s elektronickými knihami, neboli eBooky, se v posledních měsících dal zajímavým způsobem do pohybu. Může za to zejména uvedení prvního relativně široce dostupného zařízení daného typu, kterým je Sony Reader. Nicméně v tuzemsku jej firma Sony stále ještě nenabízí a stávající cena 349 USD se nám jeví v poměru k výkonu přeci jen zbytečně vysoká. V prodeji je pak i lépe vybavený iRex iLiad Reader (mj. dotykový displej a bezdrátový přenos), jež nicméně cenovým nastavením (649 euro) zůstává spíše exkluzivním zbožím, a dále Hanlin eBook společnosti Jinke Electronics, který ovšem výrobce i přes všechny dosavadní přísliby zatím prosazuje spíše jen na asijském trhu. Zajímavé je každopádně na daných zařízeních to, že pro zobrazení obsahu používají místo zavedených LCD displejů tzv. elektronic paper display (produkt společnosti E Ink), který při nízké energetické náročnosti poskytuje obraz, jež se kvalitou (pozorovací úhel, čitelnost za slunečního svitu apod.) blíží použití potištěného papíru.
Všeobecný nárůst poptávky po zařízeních daného typu bude zřejmě znamenat, že výše zmíněné produkty nezůstanou dlouho samy. V našem dnešním článku bychom se takto rádi podívali na několik zařízení, o jejichž brzkém či pozdějším uvedení na trh se v současnosti hovoří.
Amazon Kindle
Zřejmě nejvíce poprasku je v současnosti okolo zařízení, jehož samotná existence, natožpak technické parametry, jsou známy výlučně díky spekulacím. Hovoříme o produktu Kindle, jež má údajně uvést na trh společnost Amazon, tj. provozovatel největšího internetového knihkupectví. Kindle by měl nabídnout šestipalcový E Ink displej s rozlišením 800 x 600 pixelů a čtyřmi odstíny šedi, ukládací kapacita 256 MB bude rozšiřitelná díky SD slotu. Zařízení bude údajně schopno i přehrávat zvuk prostřednictvím zabudovaného reproduktoru a sluchátkového výstupu. K ovládání poslouží skrolovací kolečko a dále je k dispozici i dělená klávesnice, takže lze očekávat funkce, které jdou za pouhé čtení, např. time management (Sony Reader klávesnicí nedisponuje). O konektivitu se postará USB 2.0, zařízení disponuje rovněž EDVO/CDMA bezdrátovým modemem, o napájení se stará síťový adaptér a lithium-polymerová baterie. Příjemná je váha 290 gramů, a to při rozměrech 134,5 x 190 x 18 mm.
Amazon Kindle
Na fotografiích vypadá Kindle mírně řečeno poněkud plastově, designem jako by se vracel do éry osmibitových počítačů Commodore. Je ovšem otázkou, zda fotografie ukazují opravdu finální podobu zařízení. A je samozřejmě hlavní otázkou, jestli Amazon opravdu s takovýmto zařízením přijde. Rozhodně má pro to předpoklady: vlastní největší a zřejmě nejoblíbenější online store pro prodej literatury a také technologii Mobipocket pro zabezpečenou distribuci elektronických publikací (dá se tedy předpokládat podpora dané technologie v Kindle). V dané souvislosti by se pak mohly jevit jako oprávněné i spekulace o tom, že za určitých okolností (subskripce apod.) by mohl být Kindle k mání za pouhých 50 USD, tedy jen za zlomek ceny Sony Readeru.
StareBook
Zařízením, které funguje na bázi E Inku a bylo uvedeno v listopadu loňského roku, je StareBook tchajwanské společnosti eREAD. Jedná se o přístroj s E Ink displejem o úhlopříčce 6 palců a rozlišení 800 x 600 pixelů, zobrazující ve čtyřech odstínech šedi. K ovládání slouží polohovací kolečko a boční tlačítka, publikace se ukládají do vnitřní paměti 64 MB a na SD/MMC karty s podporou kapacity až 1 GB. Zařízení umí rovněž přehrávat MP3. Rozměry jsou 188 x 118 x 8 mm (zvláště tloušťka 8 mm činí zařízení atraktivním), váha 176 gramů. Použitým operačním systémem je Linux. Publikace jsou ve vlastním proprietárním formátu STK, zavedené formáty (mj. TXT, DOC, HTML či PDF) lze do něj převádět s pomocí odpovídající utility. Koncová cena zařízení je okolo 440 USD, což z něj tedy výrazného konkurenta Sony Readeru nečiní.
StareBook
Bookeen
Jiným zařízením postaveným na E Inku, jež se chystá vstoupit na trh, je produkt společnosti Bookeen. Zatím nemá jméno (pracovně označován jako "Generation 3"), ideově pak navazuje na dřívější nepříliš úspěšné (ale koncepčně poměrně povedené) pokusy daného výrobce, kterými byly v roce 2000 Cybook a v roce 2002 pak EzPad (podle informací ze stránek výrobce stále v prodeji), obojí postavené na konvenční LCD technologii. Připravované E Ink zařízení nabídne šestipalcový displej se čtyřmi odstíny šedi a rozlišením 800 x 600 dpi. Rovněž udávanými rozměry 188 x 118 x 8.5 mm, váhou 250 g, ovládáním s pomocí kolečka a tlačítek či použitím Linuxu jako operačního systému se nápadně podobá výše uvedenému StareBooku. Podporovat bude prohlížení PDF a OEB-XHTML, vybaven je rovněž k přehrávání MP3 souborů. Zabudovanou ROM (16 MB) a Flash (64 MB) paměť půjde rozšířit pomocí SD slotu, konektivitu zajistí USB a sériové rozhraní. Uvedení daného řešení se podle výrobce plánuje za několik měsíců, výše uvedené parametry jsou přitom spíše jen orientační a mohou se změnit podle zákaznických požadavků. Cenové nastavení dosud není známo, výrobce zde provádí sondáž u uživatelů prostřednictvím serveru MobileRead (zajímavá je zde i diskuse ohledně očekávaných funkcí daného zařízení).
Prototyp zařízení společnosti Bookeen
IRiver
Zcela horkou novinkou, představenou na CES 2007, je prototyp čtečky eBooků od společnosti iRiver, známé zejména díky produkci MP3 přehrávačů. Mnoho podrobností ohledně daného výrobku zatím neznáme, ale za pozornost stojí i to málo, co bylo zveřejněno. Dané zařízení totiž nabízí dva displeje, čímž se vzhledem výrazně blíží klasické knize. Narozdíl od konkurenčních prostředků je napájeno ze dvou standardních AAA baterií, přičemž výrobce tvrdí, že by napájení takto mělo vydržet až půl roku (ale počet virtuálních otočení stránek uveden není). Sadu fotografií daného readeru přinesl Engadget.
Čtečka společnosti iRiver
Závěrem
Zatím jsme se v našem článku věnovali pouze produktů na bázi E Inku. Je však třeba zdůraznit, že situaci na poli zařízení pro čtení eBooků mohou ovlivnit i zařízení postavená na zavedených technologiích (a potažmo tak zabrzdit nástup zařízení postavených na E Ink). Z novinek posledních měsíců si lze takto všimnout třeba readeru Panasonic Word Gear (zařízení určené speciálně ke čtení eBooků), OQO Model 02 (luxusní minipočítač), Kohjinsha miniPC (skutečně miniaturní notebook) či zcela nejčerstvěji i iPhone společnosti Apple. V potaz je pak třeba brát rovněž další vývoj týkající se jak E Inku (podpora barev, aktivity výrobců jako je Plastic Logic či Polymer Vision), tak i dalších technologií (např. oboustranný LCD Samsungu nebo barevné ohybatelné displeje Fujitsu). Je tedy rozhodně na co se těšit, i když je prakticky nemožné odhadnout, jaká technologie se v dané oblasti skutečně výrazněji prosadí.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024