Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
Creative Suite 2 zblízka: Skriptování
18. července 2005, 00.00 | I když je automatizace pomocí skriptů záležitostí technického charakteru, neměli bychom
ji přehlížet. Skripty totiž mohou odstranit mnoho úmorné práce a realizovat i úkony
jinak jen těžko proveditelné. Nová Creative Suite přitom přináší zajímavá vylepšení,
týkající se uvedené oblasti, které podrobněji přiblížíme v tomto článku.
Jednou ze zajímavých a přitom stále poměrně opomíjených vlastností publikačních aplikací Adobe je podpora skriptování, tedy možnost řízení činnosti zmíněných aplikací pomocí kratších či delších úseků kódu, napsaného v různých programovacích jazycích. Opomíjení je poměrně pochopitelné, neboť skriptování je vlastně programování, tedy činnost, která není zrovna vlastní tvůrčím profesionálům. Na druhou stranu lze s pomocí skriptů automatizovat prakticky libovolnou činnost a také zajistit zpracování, které by se manuálními postupy realizovalo jen stěží. Důkazem našeho tvrzení mohou být různá internetová úložiště skriptů pro danou platformu, zejména odpovídající sekce serveru Adobe Studio Exchange.
Nová verze Creative Suite přináší, co se skriptování týče, řadu významných rozšíření. Žádné z nich nepřináší nějaký přelomový přístup ve využití daného typu prostředků, tj. skriptovat stále znamená programovat. Na druhou stranu se ovšem po stránce koncepce i možností nasazení dočkali uživatelé skutečně mnoha užitečných novinek. O jejich alespoň částečné přiblížení bychom se rádi pokusili v tomto našem článku.
ExtendScript: základní skriptovací platforma?
Z hlediska koncepce lze za zásadní považovat to, že Adobe bude zřejmě jako hlavní platformu pro vývoj skriptů protěžovat ExtendScript. Jedná se o základní specifikaci JavaScriptu (ECMAScript 262), doplněnou o funkce umožňující kontrolu jednotlivých aplikací Adobe. (Soubory v tomto jazyce mají obvykle příponu jsx.) V tomto kontextu je třeba připomenout, že dalšími významnými skriptovacími platformami zde byly a jsou AppleScript v Mac OS a Visual Basic ve Windows. Na rozdíl od těchto platforem je ExtendScript použitelný napříč platformami, což v něm tedy dovoluje vytvářet velmi univerzálně použitelné aplikace. Na druhou stranu existují zejména v případě AppleScriptu velmi pozoruhodná skriptovací řešení, neboť uvedený prostředek je integrován do prostředí Mac OS X skutečně velmi organickým a značně uživatelsky přívětivým způsobem. ExtendScript je pak využitelný pouze v rámci Creative Suite, zatímco jiné prostředky (aplikace Adobe lze skriptovat i mnoha jinými jazyky, jako jsou Python, Perl či Java) dokáží kontrolovat chování i u dalších aplikací.
ExtendScript Toolkit: nový prostředek pro tvorbu skriptů v Creative Suite
ExtendScript Toolkit
Důraz Adobe na ExtendScript potvrzuje existence prostředku ExtendScript Toolkit (ESTK), který je nyní dodáván coby součást Creative Suite a případně i jejich jednotlivých aplikací. Jedná se o integrované vývojářské prostředí (Integrated Development Environment - IDE), usnadňující vývoj skriptů pro danou platformu. Skripty v JavaScriptu bylo přitom dříve možno psát pouze poněkud nepohodlně v externích textových editorech, zatímco pro ostatní zmíněné skriptovací platformy jsou poskytovány již dlouho výkonné prostředky, jako jsou třeba AppleScript script editor či ScriptDebugger od Late Night Software na platformě Mac OS nebo VBScript a Visual Basic .NET ve Windows.
ESTK nabízí většinu toho, co se dá od prostředku daného typu očekávat v případě tvorby a úprav skriptů. Možnosti zde začínají zvýrazněním a kontrolou syntaxe kódu. Pro ladění skriptů jsou poskytnuty odpovídající konzola a dále mechanizmy trasovacích bodů (breakpoints) a sledování vlastností objektů. Přímo z prostředí ESTK lze přistupovat ke skriptům, instalovaným pro jednotlivé podporované aplikace a samozřejmě takto skripty do prostředí dané aplikace přidávat nebo je zde vykonávat. K dispozici je dále Profiler, prostředek umožňující zjistit, jak dlouho či kolikrát se vykonávají jednotlivé úseky kódu: velmi užitečné zejména při ladění či porovnávání skriptů z hlediska efektivity.
Samozřejmě se naskýtá otázka, jak vlastně k funkcím ESTK přistupovat. Možností je vícero: přímo lze daný prostředek spustit z jeho složky, nacházející se ve Windows na umístění c:\Program Files\Adobe\Adobe Utilities\ExtendScript Toolkit. Jinou, možná podstatně elegantnější možnost, nabízí otevření určeného skriptu v ESTK přímo z rozhraní určité aplikace Creative Suite. Například v InDesignu takto uživatel poklepe se stisknutou klávesou Alt (nebo Option na Macovi) na název skriptu v paletce Scripts, následně se daný skript otevře k úpravám v ESTK.
Skriptování v Bridge
Nový rozměr dodává skriptování v Creative Suite nová aplikace Bridge. Podrobněji jsme ji přiblížili v jednom z našich dřívějších článků, a tak na tomto místě pouze připomeňme, že se jedná o prostředek pro správu zdrojů a centrální kontrolu jednotlivých komponent Creative Suite. Bridge je plně skriptovatelná (pouze) pomocí ExtendScriptu (k tvorbě skriptů je tedy opět možno nasadit ESTK způsobem popsaným výše). To samozřejmě nabízí možnost využívat schopnosti tohoto prostředku například při manipulacích se soubory nebo zpracování metadat. Podstatně zajímavější je ovšem skutečnost, že Bridge poskytuje odpovídající mechanismus, jak v rámci jediného skriptu využít více aplikací Creative Suite, a to na poměrně pokročilé úrovni, založené na komunikaci mezi těmito aplikacemi.
Více informací o skriptování v Creative Suite 2 poskytuje server Adobe
To může dát práci v Creative Suite zcela nový rozměr, stačí když si uvedeme několik jednoduchých příkladů. Představme si například skript InDesignu, který předá obrázek z dokumentu dané aplikace k automatickému zpracování Photoshopu (například použití filtru), obdobnou možnost lze uvést i v případě Illustratoru (třeba dynamické generování grafů). Součástí dodávky Creative Suite pak jsou ukázkové skripty, které například soubory označené v Bridge převedou pomocí Illustratoru do formátu Flash (SWF) či vygenerují pro sadu dokumentů InDesignu odpovídající náhledový arch. Bez zajímavosti (byť trochu mimo naše téma) pak není skutečnost, že mimo skriptů nabízí Bridge možnost nasadit k dávkovému zpracování zdrojů rovněž automatizační prostředky jednotlivých aplikací Suite (například akce Photoshopu) instalovaných na daném počítači.
Závěrem
Skriptování v Creative Suite 2 je rozsáhlým, a jak jsme již zdůraznili několikrát, i značně náročným tématem. V tomto našem článku jsme se proto mohli omezit pouze na přiblížení zásadních novinek, podrobnější výklad bychom rádi přinesli někdy v budoucnosti. Zájemcům o danou tématiku každopádně doporučujeme studium odpovídajících materiálů, poskytovaných jak v rámci instalace Creative Suite, tak i serveru společnosti Adobe.
Tématické zařazení:
» Rubriky » Polygrafie
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024