Fotografický magazín "iZIN IDIF" každý týden ve Vašem e-mailu.
Co nového ve světě fotografie!
Zadejte Vaši e-mailovou adresu:
Kamarád fotí rád?
Přihlas ho k odběru fotomagazínu!
Zadejte e-mailovou adresu kamaráda:
-
30. září 2024
-
4. října 2024
-
14. listopadu 2024
-
11. prosince 2024
Software
CorelDRAW tutoriál: Sportovní vůz (2/3)
17. května 2011, 00.00 | Vítejte u u druhé části tutoriálu o tvorbě sportovního vozu. Dnešní díl budeme věnovat všem detailům vozu kromě kol, která si ponecháme na závěrečný třetí díl.
Otevřeme si dokument s rozdělanou kresbou vozu z předchozího dílu. Skončili jsme detailem kapoty, zbývá její barevné vyplnění. Opět se vrátíme k postupu a použití nástroje Inteligentní výplň. Pokud jsme postupovali správně, jedno klepnutí tímto nástrojem nám vytvoří objekt, který můžeme libovolně barevně vyplnit.
Abychom simulovali zlom na kapotě, vytvoříme "přetnutím" kapoty křivkou a následným použitím Inteligentní výplně druhý objekt, který bude mít lehce odlišnou výplň.
Dále se budeme věnovat světlům. Základní tvar bližšího světlometu si nakopírujeme a následně použijeme jako osnovu efektu přechod takto: vytvoříme první a poslední bílý kruh a zvolíme nabídku Okno-Ukotvitelné panely-Přechod. Mezi dvěma kruhy táhneme tímto nástrojem a vytvoříme 16 kroků (meziobjektů). Nad ikonou Použít je zvýrazněna ikona pro použití osnovy, na které bude přechod probíhat. Po označení této ikony zvolíme nakopírovaný základní tvar světla. Po použití přechodu rozdělíme bílé kruhy od osnovy pomocí nabídky Uspořádat-Rozdělit (Ctrl+K).
Druhé použití nakopírovaného základního tvaru je nyní, při použití nástroje Inteligentní výplň. Objekt, který vznikl, vyplníme interaktivní lineární výplní. Poté můžeme kopii základního tvaru odstranit. Ve spodní části světla dále vytvoříme malý objekt opět "přetnutím" křivkou a klepnutím nástrojem Inteligentní výplň.
Pokračujeme tvorbou dalších objektů. Zaoblenými zkosenými obdélníky vyplněnými interaktivní lineární výplní vytvoříme další detaily ve světlometu.
Vytvoříme bílou a černou linku, které nakopírujeme a vytvoříme tvar, který bude těmito linkami vyplněn. Linky označíme a zvolíme nabídku Efekty-Oříznutí PowerClip-Umístit do kontejneru, poté klepneme tlustou černou šipkou do připraveného tvaru. V okně Možnosti – Ctrl+J a na kartě Pracovní plocha-Úpravy můžeme upravit, jestli se bude při použití efektu PowerClip objekt přemísťovat svým středem na střed kontejneru, což je standardně nastaveno.
Karbonovou texturu vytvoříme snadno: rozkopírujeme tmavé a světlé čtverečky. Tuto texturu použijeme několikrát, měli bychom si ji tedy nakopírovat na pozdější použití. Texturu umístíme opět pomocí PowerClipu do připraveného tvaru. Výsledek se bude skládat ze dvou stejných objektů, z nichž bude jeden vyplněn texturou a druhý bude vyplněn interaktivní lineární výplní. Aby skrze něj prosvítala textura, použijeme nástroj Interaktivní průhlednost: typ Rovnoměrný.
Podobné postupy použijeme také u druhého světla, ale díky jeho zkosení není třeba tak detailního zpracování.
Následuje tvorba zrcátka. Jeho horní část se bude skládat z několika objektů: 2x základní tvar, z nichž jeden bude opět vyplněn karbonovou texturou a druhý interaktivní lineární výplní a zprůhledněn interaktivní průhledností. Dále blinkr vytvořený nástrojem Inteligentní výplň a bílý objekt s interaktivní průhledností: typ Lineární (ve verzi X5 zvaný Lomená čára). Spodní část zrcátka je tvořena dvěma objekty: spodní opět vyplněný karbonovou texturou, horní interaktivní lineární výplní a zprůhledněn interaktivní průhledností (rovnoměrnou).
Práh vozu se nebude skládat ze dvou, ale ze tří objektů. Důvod je prostý. Objekt s interaktivní lineární výplní simuluje díl s vysokým kontrastem. Kromě vysokého kontrastu (odlesku) bychom také potřebovali, aby byl po zprůhlednění objekt tmavý. To je dobré řešit třetím tmavým objektem, na kterém je opět použita interaktivní průhlednost.
Stejným postupem, avšak s využitím pouze dvou objektů (1. karbonový, 2. lineární, zprůhledněný), vytvoříme přední průduchy/sání.
Zbývající objekty si opět "vytáhneme" z kresby nástrojem Inteligentní výplň. Jako první vytvoříme boční průduchy.
Tato část je komplikovanější co se týká odlesků a proto ji znovu budeme sestavovat ze tří částí (dvě zprůhledněné a barevně vyplněné, jedna s karbonovou texturou).
Zadní část tohoto bočního otvoru je tvořena několika barevnými pásy: vytvoříme pouze jeden s interaktivní lineární výplní, ten jedenkrát nakopírujeme a použijeme jako první a poslední objekt pro nástroj Interaktivní přechod. Výsledek pomocí efektu PowerClip umístíme do černého objektu.
Poslední částí vozu, kterou v tomto díle tutoriálu vytvoříme, bude přední spoiler. Dva objekty tvořící jeho hlavní část, dále inteligentní výplní vytvořený bílý odlesk (na obrázku níže zvýrazněný nejprve červenou barvou), který je lineárně zprůhledněn. Dva bílé zprůhledněné objekty simulují hranu spoileru.
Nyní už nám stačí "pouze" kola vozu, kterými se budeme zabývat v další závěrečné části tutoriálu. Věřím, že pro Vás bude i tento článek přínosem a inspirací.
Tématické zařazení:
-
14. května 2014
Jak vkládat snímky do galerií a soutěží? Stručný obrazový průvodce
-
23. dubna 2014
Konica Minolta přenesla výhody velkých zařízení do kompaktních modelů
-
12. června 2012
-
9. dubna 2014
-
5. ledna 2017
-
6. září 2004
OKI snižuje ceny barevných laserových tiskáren C3100 a C5200n
-
13. května 2004
-
19. ledna 2004
QuarkXPress Passport 6: předvedení nové verze na konferenci Apple Forum 27.1.2004
-
6. února 2001
-
30. listopadu 2014
Nový fotoaparát α7 II: první plnoformát s pětiosou optickou stabilizací obrazu na světě
-
14. října 2024
-
10. prosince 2024